Jump to content
Българският форум за музиканти

Отново за един акорд


Recommended Posts

Значи искам само да уточня максимално един акорд, понеже не очаквах чак такъв отзвук по темата.

Акордът, който съм писал като Dm7b5/11, макар и функционално да е такъв, аз реално го свиря в записа като Abmaj7(b5)/D, т.е. не свиря фа-то. Отбелязвам това, защото макар и функционално да е Dm7b5, все пак позволява и по-голяма свобода и различна интерепретация, тъй като му липсва терцовият тон :) Написах го за улеснение, защото виждате реалният акорд каква сигнатура има :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 50
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ми хайде помислете си. Има една подобна тема в теоретичния - Jazz 'n' Samba. Ето сега и тука. Мене ако питате оставете всичко при джема. И се включвайте повече. За да има обяснения трябва да има конкретен повод за тях.

 

Abmaj7/D = Dm7b5(11) = Bb13=......

 

А и Cyber не се отказвай от музиката. Това което музиката може да ти даде нищо друго не може.

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Abmaj7/D = Dm7b5(11) = Bb13=......

 

Абе не са съвсем еквивалентни, по-скоро е Abmaj7(b5)/D = Dm7b5. Но идеята наистина е в крайна сметка да се подчертае, че ладът е Фа-мелодичен минор. Акордите по тая скала са енхармонични:

Fm-maj7

Gm7b9

Abmaj7(#5)

Bb7#11

C7#5

Dm7b5(#11)

Ealt

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали нямало такъв акорд според Пешо: maj7(b5)?

 

За повече инфо - кликни в/у емотиконката mamatasitrakagd8.gif

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен има ли или няма maj7b5 акорд, това теоретиците трябва да го разнищят, но в моя случай просто не искам да има чистата квинта - трябва да отсъства :)

 

#11 значи, че слагаме 11-ка, ама чистата квинта остава, а на мен тя ми бърка в звученето на акорда ;) Искам да я няма!

Ето го акордът написан тон по тон (от ниско към високо), а пък вие кажете как трябва да бъде обозначен:

D - Ab - C - D - G

 

Да кажем, че може да се събере в една октава като D - G - Ab - C.

 

Вероятно друго изписване на акорда би било D7sus(b5), но със сигурност квинтата е понижена, друг вариант няма и на мен не ми звучи там с чисто ла.

 

П.П. Всъщност и в двата варианта на изписване на акорда - като слеш и като нормален - се налага използването на b5:

 

Abmaj7(b5)/D - идеята е, че ако няма b5, ще трябва да се подразбере квинтовият тон ми-бемол (което не е част от фа-мелодичен минор, което е ладът, който искам да се изсвири върху този акорд) и това е грешно.

 

D7sus(b5) - тук пък ако нямам b5 ще се подразбере квинтов тон ла, който също не е част от фа-мелодичен минор.

 

Затова бях записал акорда просто като Dm7b5, което е най-стандартното джазово означение и което автоматично подразбира фа-мелодичен минор. Но тъй като ми се искаше в акорда да отсъства като звучене терцовият тон фа, затова се наложи да използвам по-извратени означения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евгени спокойно! Ивелин много обича да мъти водите ;) .

Акорда ти е Abmaj7b5/D и вече се разбрахме че си е просто Bb13 с D в баса (заради акорда който следва).

 

Акорд maj7b5 съществува и е именно този който ти описваш - мажорен септакорд с понижена пета степен.

мажорен септакорд=1 3 5 7

мажорен септакорд с понижена пета степен=1 3 b5 7

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали нямало такъв акорд според Пешо: maj7(b5)?

 

За повече инфо - кликни в/у емотиконката mamatasitrakagd8.gif

 

Акордът, който ти описваш би трябвало да произлиза от следната скала:

 

C D E F Gb A B C

 

Как се нарича тя, на коя гама е лад (или е гама) и къде/кога се използва?

 

Защото Cmaj7/#11 може да произлиза от:

 

C D E F# G A B C

lydian, четвърти лад на натуралния мажор.

 

C D E F# G# A B C

 

lydian augmented,трети лад на мелодичния минор.

 

 

Успехи на всички!

 

 

П.П. Разбира се, че всеки има право да си означава каквото иска - както иска. Въпросът е, че ако някой ден напишеш аранжимент за биг бенд, отделни щимове за всеки музикант, и имаш 10 минути за репетиране на парчето - ще се стремиш да бъдеш максимално точен в означенията.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как се казва, но знам, че акордите произлизат от скалите, както и обратното. Нали така, Tozi? (цитирам те по спомени)

 

Виж темата за крокодила в другия раздел. ;)

Видях я. Там си постнал акордовите символи, от които видях, че maj7(b5) и maj7(#11) са различни акорди:

53039479.jpg

 

Реално, в темата, която бях пуснал преди, говорех точно за същия maj7(b5) (за който Пешо ме апострофира), а не за maj7(#11), който на снимката има и квинта...

 

kitaratapesho & Tozi - разберете се, че предизвиквате обърквания! :)

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще взема да попреместя някои от последните мнения в други теми в теоретичния, щото доста объркват и вкарват много "шум", а идеята е да се поджеми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kitaratapesho & Tozi - разберете се, че предизвиквате обърквания! ;)

 

Ивелине, нямам интереси в сферата на дървеното философстване. Всеки да използва каквото го кефи, стига да работи за него.

 

 

Когато си отговориш на този въпрос:

 

C D E F Gb A B C

 

Как се нарича тя, на коя гама е лад (или е гама) и къде/кога се използва?

,

 

ще ти се изясни всичко.

 

Поздрави.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорих си:

5-тото обръщение на lydian(b9)

 

Всеки да използва каквото го кефи, стига да работи за него.

Ами то Fmaj7(b5) идеално си работеше за мен (като ясно показва, че няма квинта, за разлика от Fmaj7(#11), който куп хора биха го изсвирили и с квинта, както следва от примера на Tozi), но това не ти попречи да ме апострофираш. :)

 

Не говорим за дървено философстване, а изясняваме амплитудата на връзката м/у скали и акорди.

 

п.п. Преди малко беше писал за биг-бенд и прима виста - именно заради това написах акорда с най-ясно и успоредно с това кратко означение, а именно, че квинта в акорда е умалена.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.