Jump to content
Българският форум за музиканти

изметнат гриф


Recommended Posts

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

1мм. е много. Като натиснеш на 1-во и 12-то прагче някоя струна, над около 6-то, трябва даима разстояние. Не мога да ти кажа точно колко, понеже го познавам на око. Колкото да пъхнеш 2-3 листа хартия, може би е ОК, така ако трябва визуално да го кажа.

Говорим за разстояние от струната до върха на прагчето.

Майтапиш ли се?Струва ми се много 2-3,а и за каква хартия говорим?.Стигнал съм до извода,че и малка врътка на тръсрода влияе на твърдоста на китарата,освен това се изместват "силни " тонове с диез направо.

Мисля,че идеята грифа да е прав максимално почти без извивка е супер идиотия,както и манията за нисък екшън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тънка хартия говоря. Сега, като пробвах с А4 хартия, установих, че мога да пъхна един лист и още съвсем малко, на електрическите си китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За някои неща, ниския екшън си е направо гаден ( свестни бендове, вибрато и тн), но пък за други е супер (много дебели струни, липса на овърдрайв или пък за шред китара за спортни упражнения ). Най хубаво е да се има съответните образци за всеки нужен ни стил. Разбира се е скъпо и непрактично, но май друг начин няма.

 

п.п. Разбира се на много хора, един тип им е напълно достатъчен, май всичко си е въпрос на необходимост, но най вече на вкус.

 

Лично аз си регулирам тръса, така, че да има минимално разтояние по средата ( по малко от лист хартия ) и след това вдигам от бриджа струните на съответната височина. Просто харесвам саунда от натегнат шиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако търсим нисък екшън (1,6мм на последния праг на 6-та струна и 1,3мм на последния праг на 1-ва струма) на гриф с радиус 7,25 (някои Фендери), ще ни бъде доста трудно при бендовете след 12-13 праг, защото след повдигането на около тон, тон и половина (да кажем при бенд на 13 прагче на 2-ра струна), струната преминава от другата страна на радиуса и средата на прага се явява най - високата точка. Състейна угасва в следствие на контакта между струната и прага. Този проблем, ДОНЯКЪДЕ се оправя, когато натегнем тръс рода до степен, до която имаме минимален луфт между струната и прага на 6- 8 праг, да кажем около 0,1мм. Изобщо наличието на луфт ни е сигурно доказателство,че не сме обърнали грифа наобратно.

 

В заключение мога да добавя, че колкото по-малък е радиусът на прагчетата/фборда, толкова по малък трябва да е въпросния луфт в случаите, когато гоним нисък екшън. Т.е. трябва да се гони максимум сетъп.

 

И обратно, ако имаме радиус 14-16 инча разстоянието/луфтът става все по-голям в рамките на допустимото и според

състоянието на инструмента. Имам предвид, че на по-стари инструменти грифовете не са толкова прави, даже много са случаите, когато грифът е придобил формата на буквта М. Там каквото и да правим не можем да постигнем нисък екшън.

Така, че тези настройки са строго индивидуални за всеки инструмент и няма точно правило кое колко милиметра трябва да е. Всичко си зависи от това, до колко ни позволяват равнините да направим това. Размерът на струните също е фактор но не го споменавам, защото това трябва да се подразбира от самосебе си.

Също така, зависи от стил на свирене (атаката с която удряме струните) и музиката която свирим.

Абе въобще трябва да се съобразим не само с възможностите на самия инструмент ами и с човека, на когото се прави въпросната настройка. Дори и при перфектната китара ако имаме свирач, който буквално блъска по струните, то няма как да настроим китарата с максимално нисък екшън и да очакваме нещата да са наред.

Затова си мисля, че най добре е всеки сам да си настройва китарата - така той сам ще си намери оптималния вариант, стига да знае какво прави. Така както знаем, че трябва да се грижим и поддържаме инструментите си, трябва да знаем и как да ги сетъпваме, за да са ни удобни на нас.

Имал съм много случаи когато съм пипал чужд инструмент и съм отбелязвал, че струните са прекалено ниски или високи, но пък на собственикът са му добре, което доказва горните ми твърдения. Нещата са строго индивидуални и не могат да се слагат в рамки и норми.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Taка е. Има, за съжаление и инструменти, при които най-горната част(от 2-3 прагче до главата)на грифа много самоволно се извиваа, напред или назад, като по този или прави екшъна твърде висок(когато се извие напред тази част на грифа), или правят невъзможно свиренето без звънене на първите прагчета(когато тази част се извие назад), Отделно, както каза горе, има грифове, имащи склонност да получават локални неравности.

По мои наблюдения, тези случаи са по-присъщи за не много скъпите китари, особено тези, които имат тънки и дълги грифове.

Рядко съм виждал скъп инструмент, при който такъв род проблеми да са силно изразени.

Има и инструменти, при които винаги има фрет бъз, на почти всички прагчета, при това, без грифът да е ни най-малко крив.

Просто някакви необясними за мен особености на грифа и може би шиша кара струната да трепти с много голяма амплитуда и винаги закача в прагчетата.

При подобни инструменти, единствено малко по-дбели струни пооправят ситуацията. Имах един такъв случай с един Фендер, който дори при височък екшън пак доста позвънкваше навсякъде, макар и грифа да имаше необходимата дъга, а и да беше поставен съвсем правилно спрямо тялото.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога обаче да разбера следното. На Айбанеца на един познат (нямам представа какъв е модела, но е среднахубост 700-900 лв.) се получи нещо дето честно казано ме учуди. Грифа му беше леко "лодкообразен" и това доста му пречеше. При намаляне на екшъна от бриджа се появяваше гаден бъз. Та решихме да врътнем шиша. Е то добре, врътнахме 2-3 пъти и оставихме китарата да си почине. На другия ден авера ми звъни "ей много яко грифа ми е почти прав, съвсем леко е извит по посока на струните". И аз ест. се зарадвах. Настроихме китарата и дай да дръннем. И ето ти ужаса. При свободни струни китарата е идеално настроена. Обаче в момента в който започнахме да пробваме тона на 1-2-3 и т.н. прагче на 6 струна започна да става зверски фалшиво. И това е само на 6 струна, другите са си ок. Китарата е настроена в С струните са ърни 11 стандартни. Общо взето работата се оправи като върнахме шиша в старото положение и сега ще не ще си кара с високия екшън, но поне дава верни тонове.

Та въпроса ми е - говорих с познати и те ми казаха, че не би трябвало от поизправяне на тръс рода да се получава такова фалшивеене. Нормално ли е, как може да се изправи грифа и да се избегне това изфалшивяване на 6-та струна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

как може да се изправи грифа и да се избегне това изфалшивяване на 6-та струна?

При извиване на грифа се променя и цялата мензура. Изправете пак грифа от тръстрода и регулирайте(напред или назад) от бриджа мензурата само на 6-та струна, но при тази ниска настройка в "С" използвайте по-дебели басови струни от ваште "стандартни", особено и ако мензурата на китарата ви е по-къса от стандартната!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

или е от струната, или при "перфктния" стуюъп, струната идва твърде високо или твърде ниско над 1-во прагче.

Проверете с тунер, при настроени нвободни струни и настроени октавни, на всияки струни, какво е отклонението на 1-во прагче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, те като издърпват грифа назад, трябва разстоянието между струната и първи праг да намалява, а не да се увеличава.

Съмнявам се това да е причина.

Твърде ниската струна не би трябвало да е проблем. Ниска - ниска, колко да е ниска?! Ако е много ниска ще бръжди.

Според мен трябва да се издърпа/изправи грифа и да се интонира 6-та струна.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е самата струна, няма какво друго да е. Предполагам, че тоновете са по-ниски на първите прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...изфалшивяване на 6-та струна?

 

Привет, колега.

Мисля, че трябва да се вслушаш в съветите на колегите по-горе.

Най-вероятно е нужно от бриджа да регулирате дължината на струната.

 

Смятам, че проблемът идва от това, че струните са стари и най-вероятно шеста е деформирана в горния си край (по всяка вероятност от заклюващия механизъм, ако китарата е с такъв).

 

Поздрави и успех.

Николай.

Редактирано от Благородникът
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бриджът е възможен проблем, но той трудно влияе на височината на тона при първите прагчета.

Допускам, че проблема е или в струната, или в нъта, или в други неща, за които нищо не мога да кажа, без да погледна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.