Jump to content
Българският форум за музиканти

изметнат гриф


Recommended Posts

Оф, опитайте се да разберете, че и на мен не ми е лесно. Опитвам се да пмогна на познат с китара, на която никога не съм свирил относно проблем, който никога не съм имал (и дай Боже да нямам). Вечерта ходя до тях, отварям форума, взимам му китарата и започвам да гледам за всяко нещо което сте писали, тъй като ако е възможно, се опитвам да му спестя разходите за лютиер, понеже знам че биха му дошли нагорно дори и 30-40 лв да са.

От това, което видях снощи ще се опитам пак да обясня този път с малко подробности.

Китара настроена в С със струни ърни бал слинки 11/54.

Относно марката на китарата не съм 100% сигурен, тъй като и той не знае. Купувана е втора ръка от някакъв пич в Благоевград, но според това което гледах из нета модела мисля че е Ibanez RG350EX-BK. Купувана е за 600 лв преди 6 месеца.

Относно проблема пак казвам:

При гриф тип "лодка" и вярно настроена свободна струна и отговарящо си съответно 12 прагче отново вярно - при С# отклонението е около четвърт тон по-високо.

Когато грифа беше почти изправен, струната свободна и на 12 прагче отново беше вярно настроена, но в този случай отклонението при С# беше почти 2 пъти по-голямо.

Другото, което забелязах беше, че локинг нъта вдига много високо струните над първо прагче (на око - около 1-2 мм над самото прагче, респективно към 2-3 мм над равнината на фингърборда), което в сравнение с моята китара е почти двойно.

Също така грифът е леко килнат по посока на шеста струна (разстоянието между струните и грифа е по-голямо при по-дебелите струни).

Опитвах още вчера да регулирам струната от бриджа, но дори при максимално преместване напред/назад, разликата във "фалшивеенето" едва се виждаше.

Струните са на 2 седмици и с тях е свирено до колкото ми каза около 10-15 пъти.

Това е най-подробната информация която успях да набавя от снощи. И да, EAmechaniX ако за теб това е "никакъв проблем" то някои от нас не се бърникаме по цял ден в китари и не сме сетъпвали и оправяли китари до такава степен, че да разбираме от всичко. За това точно реших да пиша тук относно този "никакъв проблем" тъй като признавам си, не ми се е случвало досега и би ми било интересно да знам как се процедира в такива случаи. Най-лесно ше ми е да му кажа да я дава на лютиер и да не занимава никого, нали...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

....

 

Четвърт тон отклонение над първо прагче е твърде много, според мен.

90% сигурен съм вече, че проблема е от нъта. При локинг нът, обаче, смъкването е малко дърводелска процедура, за която е добре да се обърнете към лютиер, и то към добър, който знае какво прави.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2-3 мм над равнината на фингърборда)

Аз все още си мисля, че не е от нъта. Но...с тези размери ''на око'' не се работи. Ако все пак приемем, че разстоянието м/у струната и ф-борда е 2 мм - това е ОК. Имаме праг 1,4мм и останалите 0,6 са разстояние м/у струната и прага. Ако е 3мм вече е много, но неверни тонове ще има и когато грифа е с отпуснат тръсрод. Точно това обяснявах предният път. Височината на нъта не се променя, но се променя със съвсем мъничко височината на струната и праговете, но с малко и по-малкото разстояние е, когато тръса е натегнат. На моята китара, която не е със заключване разстоянието е 0,5мм на 6-та струна.

Донесете китарата да ви я оправя. Ако бяхте я донесли още първият път когато ви предложих, досега да бяхме забравили за проблема, а вие щяхте да си обясните нагледно, че тази работа наистина е никаква.

Ако я занесете при лютиер, първо, че ще си платите, второ ням да видите какво прави и трето няма да ви обясни.

Аз приключвам с тази тема, защото с полуинформация особено ''на око'' не стават нещата.

Ако искате, донесете я и ще говорим отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaквото и да се прави, добре е да се проверят резултатите с тунер накрая, а именно:

 

-Верни свободни струни

-Верни октави на 12-то прагче

-Верни тонове на 1-во прагче, при умерено силно натискане(най-много повишаване с около цент).

 

Ако тези условия са изпълнени, китарата е много вероятно да свири съвсем вярно.

 

имайте предвид също, че оптималната височина на нъта зависи силно от строя и дебелината на струните.

Имам предид, че ако сега се прибегне към смъкване на нъта, след време, ако някой реши да свири с 9-ки, тогава е много вероятно да се наложи подлагане, та трябва много внимателно да се работи с тези неща.

 

Може вярно да му я занесете на Механика да я погледне първо. Ако успее да изпълни горните 3 условия, без да пипа нъта - още по-добре.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво имаш предвид, че при локинг нът е дърводелска процедура? Имаш предвид да се вземе от дървото под самия нът? Не става ли по-лесно и функционално с пиличка да се тръкнат каналите за струните? Така хем ще може да се регулира отделно височината на всяка струна.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става ли по-лесно и функционално с пиличка да се тръкнат каналите за струните? Така хем ще може да се регулира отделно височината на всяка струна.

 

..хем няма да може да се заключва добре, понеже струната ще е вкопана в метала.

Не, че е съвсем невъзможно да се направи, но е трудоемко и със съмнителни резултати.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става ли по-лесно и функционално с пиличка да се тръкнат каналите за струните?

 

И такива изпълнения съм виждал ;)

След което пича си купи ново заключване и работата се оправи :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.