Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да си направим логаритмичен потенциометър от линеен


Recommended Posts

Значи след дълго търсене на 1M логаритмичен потенциометър си взех линеен. Някъде мернах че със запояване на паралелно съпротивление някак си ставал логаритмичен :girl_cray2: Питах Nikifena и той ми прати този много полезен линк. Тук Доста матрял за четене. За човек като мен който не разбира беше доста трудно. Хванахме се с колегите и горе долу я докарахме донякъде. Между другото намерих готов калкулатор който върши работата мързелешки ей гу дей Та общо взето по формулата от сайта който даде Ники и от калкулациите с това java аплетче излезе че около 200K резистор наподобява най-добре логаритмичната крива. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само волюм потенциометрите ли влияят на звука според това с какво съпротивление са, или тези за тон също?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм, но за да се получи достатъчно голямо съпротивление в максимално усилено положение(съответно 250/500К при различните китари), като същевременно кривата е достатъчно близко до логаритмична, струва ми се, че е необходим поне 2-мегаома потенциометър за имитация на 250К логаритмичен, а за имитация на 500К, трябва около 4-мегаома пот, който май не се предлага въобще..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

запоих един 68к резистор на 500к линейна врътка. загубих децибел-два от сигнала, за сметка на което кривата сега е съвсем-съвсем равномерна.

а я кажете от какви резистор и потенциометър става 1 мегаом анти-лог? в горния калкулатор това го няма...

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами... на ухо може да се заподозре такова нещо, но наистина само да се заподозре; затова пък на око (с разните му спектрографи и анализатори на рийпъра) с модификацията даже като че ли са по-изразени. това са само първи впечатления, де, пък и пробата я правих китара -> line in... ще посвиря с апаратурата и ще кажа дали е станало по-гадно (:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак сме 21-ви век, има интернет и дебитни/кредитни карти и да се говори за правене на логаритмични потенциометри от линейни и т.н. е меко казано странно, освен ако не става въпрос за единична бройка и/или за моментно закърпване на положението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ line in не е предназначен за китари.

За китари трябва високоомен вход - 1 мегаом е типична стойност.

 

знам, знам... пари няма за друго...

 

иначе по въпроса със загубата на високите - http://www.bothner.co.za/articles/volumepot2.shtml ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това дето не беше случайно не случайно. Когато ръгнеш китарата в лайн ин-а на звуковата карта почти нищо не може да се чуе от това което е китарата. Промяната на тона е много трудно забележим. звукът не е това което трябва да бъде. Поради тази причина не можеш да чуеш разлики. При запоен 68к резистор на 500к пот и усилено ниво адаптерът се товари с резистор примерно 65к. това прави звукът глух. Според мен е по-добре да караш с линейни 500к, отколкото да слагаш нискоомен резистор за получаване на логаритмична функция на потенциометъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съглсен! А и се намират щом във Варна намерих.. Е не са евтини но особено ако правиш амп в който има по мргаом логаритмичен, нямаш друг избор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи след дълго търсене на 1M логаритмичен потенциометър си взех линеен ...

 

Може да поръчаш логаритмични потенциуметри от Фарнел за да е чиста работата - става в магазините на Комет. Има и в Пловдив, понеже гледам, че си от там. По-скъпо ще излезне много ясно - някъде около 3 лв. парчето някъде ...

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Попаднах на старата тема от google..

Това с допълнителния резистор дава такава крива, но като цяло съпротивлението веригата на потенциометъра пада и не става в някои случаи

Не знаех че фарнел имат и българска версия на сайта. влизал съм в чуждия, и там масово един потенциометър струва.. 5/8 евро !!

и се чудя тези добре ли са, от коя планета са..

---

Сайта през комет има интересни работи :), но няма 1 Мегаом антилогаритмичен. Става 1 мегаом логаритмичен да се върти на обратно, знам, но все пак? Някой попадал ли е на такова чудо? От сингапур, от сибир, от хонгконг...

---

Мислих си дори за дигитален потенциометър (чип) който да имитира логаритмична/антилогаритмична крива, но хал хабер си нямам, тепърва трябва да ровя по въпроса. Възможно ли е такова приложение? В смисъл готов чип, без контролери, програмиране..

---

И някой купувал ли е от фарнел през комет?

Харесах си едни 1м лог и 500к антилог да пробвам, но излизат цени за над 100 бройки, а други потенциометри си има и цени за 1/9 бройки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм, но за да се получи достатъчно голямо съпротивление в максимално усилено положение(съответно 250/500К при различните китари), като същевременно кривата е достатъчно близко до логаритмична, струва ми се, че е необходим поне 2-мегаома потенциометър за имитация на 250К логаритмичен, а за имитация на 500К, трябва около 4-мегаома пот, който май не се предлага въобще..

 

Точно така е. Тъй като в VOL max положение на потенциометъра неговото пълно съпротивление се явява в паралел на добавения резистор, то общото им съпротивление е малко по-малко от това на добавения, т.е. все едно общо имаш потенциометър със стойност колкото на добавения резистор. Иначе казано, трябва да се тръгне от 250-500кОм резистор и да се изчисли обратно какъв потенциометър да се ползва(грубо 10 пъти по-голяма стойност) , което за 250кОм може и да се получи, 2МОм потенциометри се намират, но за 500кОм наистина си е проблем да се намери 4-5МОм. Освен това се получава и един неприятен скок в затихването в началото на кривата VOLdown, което може и да зависи от качеството на потенциометъра, но практически не съм попадал на читав. Така по мое мнение е най-добре да се сложи логаритмичен потенциометър или дори просто линеен вместо тази комбинация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.