Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой какви софтуерни филтри за шум ползва


f1_sound

Recommended Posts

Реших да пусна тази тема да обменим опит :D

За чистене на шум аз ползвам Нойз редукшана на Соник Фаундри и

Екс нойс филтрите на Луейфс :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да стана досаден, да се похилядя и да съм извън темата на питането аз лично използвам следните филтри:

- добри адаптери, добре направена електроника в китарата и добри ефекти, усилватели и микрофонни предусилватели.

 

Иначе използвам EQ за обезшумяване. В краен случай нек'во FFT EQ, което си върви със Samplitude, в най-краен случай (разбирай прехвърлях едни записи на една стара група, в която подрънквах, правени преди 15 години на касетофон, който беше записал само единия канал и касетата си беше скапана и без т'ва и там се чува най-вече шум) - та в този най-краен случай - Dehisser вградения в Samplitude :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Cool Edit Pro(Audition) -> Effects -> Noise Reduction. Уникалното на тоя филтър е, че избираш интервал от записа, където не е записан полезен сигнал, т.е. има само шум. Оттам филтъра си създава профил на шума и после обработва целия запис по този профил. По тоя начин загубата на полезен сигнал е минимална. Друг такъв шумов филтър не съм виждал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали има хардуерен такъв филтър? Като ефект, който може да се включи в реално време и като спреш да свириш- записва шаблона, а като почнеш да бичиш, да прочиства в реално време... много би било интересно, но като гледам алгоритъма на Audition-a, не може да се приложи в реално време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че като филтъра на Аудишана няма хардуерен

просто не виждам как ще го направят :D

ама знае ли човек гении всякъкви :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алгоритмикс Денойс - много е добро. Уейвс също ползвам доста, а понякога Стайнберг декликера върши чудна работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алгоритмикс Денойс - много е добро.

Ъхъ....цвай таузънд ойро ... :)

 

Иначе за хардуерен аз използвам един Берингер Денойзер дърт, който се справя учудващо добре....;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Cool Edit Pro(Audition) -> Effects -> Noise Reduction. Уникалното на тоя филтър е, че избираш интервал от записа, където не е записан полезен сигнал, т.е. има само шум. Оттам филтъра си създава профил на шума и после обработва целия запис по този профил. По тоя начин загубата на полезен сигнал е минимална. Друг такъв шумов филтър не съм виждал.

е така са и waves и noise reduction-a на soundforge

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Cool Edit Pro(Audition) -> Effects -> Noise Reduction. Уникалното на тоя филтър е, че избираш интервал от записа, където не е записан полезен сигнал, т.е. има само шум. Оттам филтъра си създава профил на шума и после обработва целия запис по този профил. По тоя начин загубата на полезен сигнал е минимална. Друг такъв шумов филтър не съм виждал.

е така са и waves и noise reduction-a на soundforge

Абсолютно вярно.

Има безброй софтуерни плъгини за махане на шум. Винаги първо се прави Noise Print или се взема Noise Sample, демек само шум, после плъгина маха дадения спектър от аудио файла.

Повечето такива имат и настройка за прецизността - обикновено е някаква скала с битове, байтове, килобайтове и прочее. Колкото по-голяма е стойността на този параметър, толкова по-добр еи по-безвредно се маха шума. Проблемът е, че пти много високи стойности и големи файлове обработката отнема много време.

Аз ползвам NoiseReduction на Sonic Foundry (сега ги купиха Sony) и това вграденото в Audition-a.

Бях смъквал още 3-4 подобни VST-та, за да ги ползвам в реално време докато свиря с GuitarRig, но ядат адски много процесор, усилват латенцията с цели секунди и ги заебах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ам аз да питам ... дали има такъв дето го прави .... ин риъл тайм ... демек докато записваш още ?

иначе съм съгласен със сънчо ... ако не ти е добре звука още докат го записваш .. бегай после с тез ноис редъкшани .... те са си добре ама идеята е не да правиш от нищо нещо ....

Редактирано от hellfire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм чистил с куул едита записи от стари касетки както написа 7thString

филтъра не е лош само дет освен ненужният сигнал реже и от чуваемият понякога, та трябва да се бачка с него на слух. Иначе е много добър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм чистил с куул едита записи от стари касетки както написа 7thString

филтъра не е лош само дет освен ненужният сигнал реже и от чуваемият понякога, та трябва да се бачка с него на слух. Иначе е много добър.

То софтуера е като жената- трябва да се пипа леко :D Ако прекалиш с интензитета на филтъра, почва да се чува накъсано като хеликоптер

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ноиз ридакшън - а почти никога не дава желаните резултати. Хубаво е по възможност да се избягва.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.