Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да разбера кой адаптер къде отива в Sss конфигурация


Recommended Posts

RockoBG мерси за хейт-а, оценявам го.

 

относно G струната - заблудил съм се наистина. там даже би трябвало да е точно обратното - да е най-нисък магнита. ок какво толкова ще стане ако обърна полюсите? няма как да проверя как са направени намотките - адаптера е запечатан с парафин или нещо подобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Единственото, което ми идва на акъл е да провериш с компас примерно ориентацията на магнита, да го сложиш обратно на бридж и нека, да пробваш как звучи и евентуално ако се получи дефазиран сигнал да обърнеш и да се надяваш, че ще се оправи. Ама язе пак си казвам - не ги отбирам тия работи - на мен електрониката ми се свежда дотам да знам да не ловя поялника за човката, че даже и не винаги :cheers2:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един тон писаници и доста малко смислени неща.

 

1.Суича на обикновена страт китара е така :

 

-1 положение нек

-2 положение нек + мидл успоредно

-3 положение мидл

-4 положение мидл+ бридж успоредно

-5 положение бридж

 

ключа е двоен за да може да се включват и тон по тенциометрите на определени позици

 

 

2. Трябва да уточниш в поста си дали на мидъл позициите с имал хъм канселинг ефект преди с трите сингъла?

 

Но това не ти върши никаква работа в твоя случай защото :

 

на 2 и 4 позиция ще имаш упоредно сингл + хъмбъкер - което не е използваема бленда

^Вариантите са 2 с 2 под варианта:

 

Ако сингъла е с правилен поляритет:

-I.сингъла не е дефезиран - звучи зле - зашото ще уточна по късно ..@

-II. сингъла да е дефазиран тогава още по зле

 

Ако сингъла е с неправилен полярите :

- I. - още по неизползваема комбинаци

- II. - също неизползваема

 

 

Сега да уточна как се ползва хъмбъкера:

 

За да има хъм канселинг ефект двете намотки са вързани последователно противофазно. - следователно съпротивлението има е двойно .

 

@Когато закачиш успоредно на този хъмбъкер сингл с малко съпротивление - губиш хъм канселинга и става манджа с грозде.

 

Моя съвет закачи си ги както са били преди синглите и не ползвай междинна позиция на ключа.

Или си купи ключ с 3 положения.

 

Има още няколко хиляди варианта но за този формат тук тва е предостатъчно.

За другото си има мастер кард и юро кард...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при конфигурация HSH, ако се делят намотките на хъмбъкерите е най добре 2-ра и 4-та позиция да включват вътрешната намотка на нека и мидъла последователно противофазно и съответно вътрешната намотка на бриджа и мидъла последователно противофазно. За целта трябва магнитите на мидъла да са с обратна ориентация спрямо магнитите на вътрешните части на нека и бриджа. Т.е. примерно:

   N	S		  N		   S	N
 ___  ___		___		 ___  ___
_|   ||   |______|   |_______|   ||   |_

Нек		  Мидъл		  Бридж

Това само примерно, ориентацията на полюсите може и да е точно наобратно.

За да ориентираш правилно магнитите, вземаш мидъл адаптера и доближаваш горната му част към горната част на някоя от намотките на хъмбъкера, така че магнитопроводите да застанат един срещу друг. Ако се отблъскват, значи са с една ориентация, ако се привличат значи са с обратна ориентация и тази намотка на хъмбъкера трябва да е от вътрешната страна.

След това остава да се установи правилната ориентация на намотките - може по метода проба-грешка - свързват се последователно мидъла и вътрешната намотка на хъмбъкера и се проверява нивото на сигнала. След това се обръщат краищата на намотката на хъмбъкера и пак се проверява нивото. Свързването, при което нивото на сигнала е по-голямо е правилното. По същия начин и с другия хъмбъкер.

Бая играчка е :thumbs_up:

Вече за самото свързване на адаптерите към ключа може да се гледа някоя схема примерно на Ibanez за такова свързване.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Нали не забравяш , че превключвателя на човека не е като на ибанец а си е обикновен стратски + тва като гледам снимките хъмбъкерите май не са с 4 +1 извода а са само активен и оплетка ......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ключа може да се смени, обаче ако хъмбъкерите не се делят, наистина ще е по-добре да си сложи 3-позиционен ключ, който да включва всеки адаптер поотделно.

А пък ако е много смел или има ръка като на хирург :thumbs_up: може да се опита сам да си раздели намотките на хъмбъкерите.

М/у другото може с какъвто и да е друг магнит да се провери ориентацията на полюсите - просто трябва едната намотка да го привлича, а другата да го отблъсква.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свалих 3-те single coil адаптри от един squier защото си направих нов пикгард и си купих два хъмбъкера. въпроса ми е как да разбера сега кой точно е мидъл адаптера от 3-те стари за да го използвам в HSH схема и също така как да разбера коя част от него е "нагоре" и коя - "надолу".

 

ПИШИ ТУК НАЙ-БЛИЗКАТА ДО ТВОЯТА КОНФИГУРАЦИЯ И СИ ИЗБЕРИ СХЕМА

 

Конкретно по въпросът ти - едвал и има разлика между трите адаптера, това не е професионална китара и най-вероятно са еднакви.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря първо на всички които са се заели с моя въпрос <_<

не знам дали мога да отговоря на всички затова ще пиша направо - най-добрия вариант от споменатите горе е с 3-way switch - имаше hum canceling преди но сега след като metalhammer ми го обясни така добре виждам че няма смисъл от повече от 3 позиции. относно намотките - и синглите и хъмбъкерите са запечатани и няма никакъв начин да отворя кутийките им без да ги батисам. сплит на хъмбъкерите не може да се направи - само с активна и маса са. разгледах схемите които ми е дал Slacoth но всички кажи речи са диаграми за сплит.

 

това което мисля да направя е H-S-H, 3-way switch (и тук идва това което не знам дали ще се получи но преливам от оптимизъм :) ), 1 Master Volume, 1 общ Tone и за двата Hum-a и 1 Tone само за single coil-a, като мисля (не знам дали става така) да сложа различни кондензатори на всеки тон потенциометър (примерно 033 сингъл-а и 047 на хъмбъкерите). чувствайте се свободни да ми се смеете ако съм написал някоя глупост :D

 

също така след като няма 2ра и 4та позиция мислех да сложа bridge адаптера по средата между двата хъм-а но въпроса е че той е сменян от кокича преди години и за него знам че е баш bridge single coil с малко повечко намотки и изниква въпроса какъв ще е резултата ако го сложа по средата. причината е че знам че е малко по-добър от "оригиналните" скуайърски адаптри и освен това знам как да го позиционирам правилно.

 

мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(пиша нов пост защото не ми се появява бутона "редактирай")

 

има и друг вариант - да оставя 5-way switch-a и да направя нещо от сорта на:

 

1 - neck

2 - neck + bridge

3 - middle single coil

4 - neck + bridge

5 - bridge

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да пуснеш нек и бридж заедно ми се вижда доста необмислено... Нито високите високи, нито ниските ниски... Някакъв доста странен ефект ще се получи и подозирам, че ще е манджа с грозде и карфиол... :D

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Е чак пък... На някои китари с 2 хъмбъкера и троен ключ, средното положение е точно такова (като моята, моите хъмбъкери също не се делят). Вярно, че почти не го ползвам, ама поне няма да има прекъсване при превклюване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да пуснеш нек и бридж заедно ми се вижда доста необмислено... Нито високите високи, нито ниските ниски... Някакъв доста странен ефект ще се получи и подозирам, че ще е манджа с грозде и карфиол... :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Става като Телекастър донякъде.

На Страта ми (не съм го връзвал аз - не разбирам от електроника много) в нек позиция ако намалиш втория тонкоректор звучат нек и бридж,при позиция нек+мидъл работят и 3-те адаптера заедно (Сингли са).При тонкоректор на 10 си работи нормално системата.

Едит - основния характерен саунд на Джими Пейдж е точно на 2-та адаптера вързани ,чак през 80-те дефазира адаптерите (това за Гибсъните)

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(пиша нов пост защото не ми се появява бутона "редактирай")

 

има и друг вариант - да оставя 5-way switch-a и да направя нещо от сорта на:

 

1 - neck

2 - neck + bridge

3 - middle single coil

4 - neck + bridge

5 - bridge

 

 

Ако нямаш среден извод от хъмбъкерите, трябва да си направиш, а и евентуално трябва да обръщаш магнити.

Ако не ти се занимава и си от София, мога да ти свърша тази услуга.

Правил съм го доста пъти.

Естествено и ключето може да се наложи да се смени, въпреки че не съм мислил дали не може да се измисли схема с двоен стратски ключ.

 

Мисля, че може, ако краищата на вътрешните намотки на хъмбъкера са свързани на крайните позиции на ключето(1-вата част), краищата на външните намотки на хъмбъкерите са заземени, мидъл адаптера е свързан на средната позиция на ключето(първата част), земята е свързана за средната позиция на ключето(втората част), а средните изводи на 2-та хъмбъкера са свързани за крайните позиции на ключето(втората част), така че външните намотки на хъмбъкерите ще са заземени и в двата си края във всички позиции на ключето(в които все пак съответния адаптер е свързан), освен крайните, където ще са си целите хъмбъкери.

 

Би трябвало да стане.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Е чак пък... На някои китари с 2 хъмбъкера и троен ключ, средното положение е точно такова (като моята, моите хъмбъкери също не се делят). Вярно, че почти не го ползвам, ама поне няма да има прекъсване при превклюване.

E, да ако нямаш опцията да делиш хъмбъкерите и имаш трипозиционен ключ разбира се е по-добре от препукването на смяната на блендите, но иначе някак си доста неубедително ми звучи нек и бридж заедно... Освен това съществена разлика между гибсънските китари с 2 адаптера и тази тук e, че там липсва мидъл сингъла и ако не се лъжа не се получава дефазиране на сигнала, защото единият магнит е обърнат... Магнитите при тази конфигурация тук не са обърнати и предполагам ще се получи дефазиран сигнал, което ме навежда на кофти мисли... :lol:

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.