Jump to content
Българският форум за музиканти

Здравейте :)


nonamevg

Recommended Posts

Здравейте на всички!

 

Миналата година (след години събиране на пари :) ) най-накрая се сдобих със Squier Fender Strat. До колкото знам това е имитация на STRATOCASTER (все пак моята струва 150 лева втора ръка, а STRATOCASTER - 2500$). Покрай него купих и CRATE FlexWave 15R (моля мнение за китарата и кубето). След година "свирене" не мисля, че имам голям напредък, или поне лично не съм доволен от него. Друг проблем е, че финансово немога да си позволя уроци по китара. Да знам, ще кажете, че без уроци няма как да се науча, но именно тук е същността на темата. Искам да попитам дали има някакъв алтернативен вариант за online обучение по китара. Забелязах в началната страница секцията с видео-уроци, но немога да заредя нито едно от клипчетата.

 

Отворен съм за всякакви предложения, уроци, клипове (които се надявам да се заредят) и други.

 

П.П. Ако ми помогнат плевенчани, ще черпя по една бира :o

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един от най-лесните зарибяващи начини е да пишеш в youtube :) ето ти ключови думи

 

guitar lessons

guitar licks

guitar riffs

guitar scales

learn guitar

learn scales

guitar examples

 

а по натам и конкретно вече ше се ориентираш :) има яко усъри :) само с уроци

 

Друг вариант е да разцъкаш международните торенти за уроци от типа LickLibrary, Methal Method и т.н. ПРЕМАХНАТ ЛИНК и т.н.

 

Пиша ти толкоз подробно щотот вервам че ше се фанеш сериозно ;):):o:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

Не, че без уроци е невъзможно, те просто скъсяват времето, за което да се развиеш, защото учителят ти открива грешките ти и ги коригирате навреме. Освен това ти дава основата и от там вече е малко по - лесно ако ти се наложи сам. От кое по - точно от напредъка си не си доволен? Все пак за 1 година трудно можеш да станеш особено добър (поне аз не знам за такъв китарист...), имай предвид, че дори и да ходиш на уроци, пак си зависи от ТЕБ.

Не знам за онлайн вариант за обучение, но ако искаш си намери видео уроци на някой известен китарист. Въпреки, че някои от тия уроци, са в стил "вижте ме какво мога, ако не - скрийте се", в доста от тях е подробно и ДОБРЕ обяснено кое - какво е. Примерно колегата Lizardman беше качил в замунда уроците на Frank Gambale потърси си ги там. Аз лично съм най - доволен от уроците на Марти Фрийдман - Melodic Control, Guitar Day One, Exotic Metal Guitar (даже бяха дадени ноти в него) и Джон Петручи - Rock Discipline (особено добри!). Най - разочарован съм от тези на Ингви - горе долу нищо, освен да му гледам арпежите, нямаше дадено... (даже ги имаше на забавен каданс, което си беше чиста подигравка). На Michael Angelo Batio са добри, поне така съм чувал.

Изобщо, от година - две не съм се занимавал с видео уроци (това може би е сериозна грешка от моя страна), но има много известни китаристи, които са си направили труда да обяснят това, което свирят. В крайна сметка, ако не успееш да ги намериш тези, в youtube има тонове уроци за всичко, което някога би се сетил.

Все пак горещо те съветвам поне да си купиш един учебник по теория на музиката, за да не "зубриш" пръстовки на гами и акорди, без реално да разбираш какво свириш. Така, като гледаш после някой урок, ще ти е много по - ясно какво всъщност ти обясняват, а не просто да повтаряш това, което ти се показва. В учебника съвсем ясно и просто са обяснени повечето от нещата, които ще ти дадат основата и ако ги научиш ще видиш, че всичко ще ти се струва много по - разбрано и ясно.

Има в интернет разни сайтове с акорди и гами като http://www.all-guitar-chords.com/ например. От там можеш да научиш доста неща.

С две думи 99% зависи от теб - колкото повече учиш и свириш - толкова и по - бързо ще станат нещата :) Поздрави

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за бързия отговор и полезната информация :thumbs_up:

 

От доста време обаче се мъча да науча акорди например. Казват, че е хубаво начало. Казвам си: "Къде по-добре да е обяснено от Китара For Dummies" (ирония...) И все пак, купик Китара For Dummies, и Рок китара For Dummies. Прочетох ги, но уви, неможах да го науча :mellow: В последствие обаче разбрах, че от видео уроци много добре научавам, но търсейки в Youtube неможах да намеря един добре обяснен урок. Незнам, аз ли съм бавно-развиващ се или какъв е проблема, но просто не намерих... Ще ви бъда благодарен, ако можете дам и изготвите нещо като "колекция видео уроци за начинаещ" или подобно.

 

Благодаря предварително :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От видеоуроци можеш да научиш някоя друга техника или упражнение, или песен на ниво 3 акорда + риф, и толкова. Те не са като ходене на учител. Не знам как си успял да 'изчетеш' guitar for dummies без да научиш нещо, аз я свалих преди време на pdf да видя за какво става дума, и в нея има доста повече, отколкото можеш да видиш в youtube. Минимум на нивото на школа за начинаещи е. Най-добре или започни да търсиш начин да отделяш по 10-20лв седмично (за уроци, 1ч на седмица вероятно ще ти е достатъчен), или се разходи до някоя музикална книжарница и потърси школа за начинаещи :thumbs_up:

 

Всъщност като се замисля, това ще ти помогне ако искаш да понаучиш за китарата като музикален инструмент, ако искаш само да блъскаш някакви песни, които ти харесват, на някакво ниво - табулатури и youtube, но сигурно ще те откажеш сам след време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уроците са нещо много важно събираи пари от джобни от кво ли не.аз не ям в даскало само да си купя бс рич warwock :thumbs_up::whistle: .В интернет не е много удобно .Най-много да видиш отблизо пръстите и техниката за 1 вече научена песен за да я изгладиш напълно.

Успех :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един вариант,който не са споменали съфорумниците,е от школите,които можеш да намериш на сайта на BabyThomas.Успех.

Редактирано от Kikata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От видеоуроци можеш да научиш някоя друга техника или упражнение, или песен на ниво 3 акорда + риф, и толкова. Те не са като ходене на учител. Не знам как си успял да 'изчетеш' guitar for dummies без да научиш нещо, аз я свалих преди време на pdf да видя за какво става дума, и в нея има доста повече, отколкото можеш да видиш в youtube. Минимум на нивото на школа за начинаещи е. Най-добре или започни да търсиш начин да отделяш по 10-20лв седмично (за уроци, 1ч на седмица вероятно ще ти е достатъчен), или се разходи до някоя музикална книжарница и потърси школа за начинаещи :thumbs_up:

 

Всъщност като се замисля, това ще ти помогне ако искаш да понаучиш за китарата като музикален инструмент, ако искаш само да блъскаш някакви песни, които ти харесват, на някакво ниво - табулатури и youtube, но сигурно ще те откажеш сам след време

Да, наистина, книжките Китара и Рок китара за тъпаци са много полезни.Прочетох и двете, когато бях съвсем в началото и определено мога да кажа, че ми помогнаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един вариант,който не са споменали съфорумниците,е от школите,които можеш да намериш на сайта на BabyThomas.Успех.

 

Което пък ме подсеща, че имам към 1 Гб със всякакви несортирани уроци по китара(имаше няколко класика, имаше бас, имаше и електрическа), включително всякакви малки урочета за всякакви стилове - боса нова бях видял, имаше и джаз даже. Ако някой иска, да пита нещо конктретно и ще пусна търсачката да видя дали го имам. ВСИЧКО е на PDF обаче (и май всичко е на англ.

А ако Baby Thomas иска, мога да му ги пратя, да си качи на сайта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което е най-важното и ценното на живия учител е, че ти помага да развиеш правилна ТЕХНИКА на свирене. Това включва: как (по принцип) се държи перце, как да си поставиш лявата и дясната ръка, когато свириш, как да не се стягаш, докато свириш (може би най-важното при свирене на какъвто и да е инструмент) и всякакви такива "дребни" неща. А те, повярвай ми, са ужасно важни по две основни причини. Първо, след време ще откриеш, че правиш нещо грешно и то ще ти пречи на свиренето, а няма по-трудно от това да се опитваш да изкорениш грешно заучена техника. Второ, стягането и напрежението освен че пречат на свиренето, спокойно могат да ти докарат куп проблеми от рода на възпаления, схващания и тн. които най-малкото ще ти убият желанието да свириш и да напредваш. Абе накратко ако искаш да се занимаваш сериозно с китарата иди на учител поне за няколко месеца, после ще си му благодарен :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което е най-важното и ценното на живия учител е, че ти помага да развиеш правилна ТЕХНИКА на свирене. Това включва: как (по принцип) се държи перце, как да си поставиш лявата и дясната ръка, когато свириш, как да не се стягаш, докато свириш (може би най-важното при свирене на какъвто и да е инструмент) и всякакви такива "дребни" неща. А те, повярвай ми, са ужасно важни по две основни причини. Първо, след време ще откриеш, че правиш нещо грешно и то ще ти пречи на свиренето, а няма по-трудно от това да се опитваш да изкорениш грешно заучена техника. Второ, стягането и напрежението освен че пречат на свиренето, спокойно могат да ти докарат куп проблеми от рода на възпаления, схващания и тн. които най-малкото ще ти убият желанието да свириш и да напредваш. Абе накратко ако искаш да се занимаваш сериозно с китарата иди на учител поне за няколко месеца, после ще си му благодарен :)

 

Моето мнение пък, че ако човек е оправен, и има желание и знае какво иска (разбира се това не може да бъде валидно за всички) от уроци няма нужда. За да се научиш да свириш ти трябва едно единствено нещо - ВРЕМЕ. Не може с по 10 мин на ден да става нещо. Направи си план какво искаш и какво можеш (когато е написано всичко изглежда по различен начин), не се плаши от сложните работи, прави ги бавно и т.н., и рови много :girl_witch: и ше намериш тва което ти трябва. От youtube имам свалени към 1ГБ и всичко намирам за полезно в една или друга степен. Сайтове като този например http://www.myguitarsolo.com/ има много. Изчети го целия, аз примерно си го свалих на компа. И не забравяй - трябва да отделяш време на китаратаи да знаеш защо го правиш. Дрънкането също е важно ма е на 2ро място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм горе-долу на същия хал като теб - свиря от малко над една година и не мога да твърдя, че съм кой знае колко добър. На уроци не ходя, а и не мисля да тръгвам, защото нямам нито излишно време, нито излишни пари :) От няколкото ми опита да усвоявам техники от youtube мога да заявя, че повечето си е чиста загуба на време. Аз лично препоръчвам да си свалиш от интернет или да си намериш отнякъде школа за китара, където нещата са обяснени от до. Лично аз исползвам "Школа по китара за естрадна и танцова музика" (или нещо от сорта беше; доста старо издание, май не се намира лесно). Вътре има всякакви техники и тънкости обяснени - от това как да си държиш перцето и ръцете до това как да свириш акорди, гами, арпеджии и какво ли още не :girl_witch: Според мен това ще ти бъде достатъчно на този етап. С повечко труд и може и без уроци (особено ако нямаш сериозни професионални амбиции). Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе става и без уроци. При положение че има и форуми където можеш да получиш помощ. Аз преди като започвах да свиря съм ходил около година на класическа китара. После няколко месеца на електрическа и това ми е. Само че тогава нямаше интернет и положението беше :punk_guitar: Много неща не ми бяха ясни сега като пак почнах. Седа тука и чета локриан, миксолидиан и си викам т'ва яде ли се к'во се прави. Зарових се в интернет и изчетох доста теория за да се светна туй онуй. Леко, бавно и системно нещата ще станат. Гледаш ликове, скали, даваш нещо от себе си, известна доза талант и това ти е играта. Говоря от името на любител. Профитата може да са на друго мнение. :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз вече не бях начинаещ, когато загледах youtube, но единственото, което съм научил от там (и което преди това безрезултатно се мъчих да науча от книги), беше Pinch Harmonics. Там на клипче, съвсем добре беше показано, как точно палецът докосва струната, за да заглуши основния тон и да се чуе флажолета.

Иначе повечето уроци в youtube(с малки изключения) се свеждат до "свирете 1-2-3-4 прагче на всяка струна и бавно с метроном". Последвано от някоя бърза ЗАМАЗАНА поредица от тонове, която, видите ли, трябва да ме убеди, колко техничен е човека, който го е записвал. След гледане на десетина такива, се насочих към книгите за по - смислено обучение. Иначе от видеоуроците има малко по - голяма полза, но МНОГО зависи кой ги е правил. Имам 11 Гб уроци, сваляни от Emule, които ги няма в замунда примерно, но от тях малка част си струват наистина разучаването. Повечето имат guitar lesson в името и са с лошо качество, зле обяснени, или пък не ми показват нещо ново и полезно. Най ме бяха разочаровали Ингви и Зак Уалд - зак обяснява МНОГО зле, Ингви май и това не правеи. На Петручи, Фрийдман, Пол Гилбърт и на Robben Ford(не знам как му се произнася точно името на български :punk_guitar: ) са им много хубави. Също и за Michael Angelo Batio съм чувал че Speed Kills и Speed Lives са добри. Ако дадеш имейл мога да ти пратя някои школи, но са на английски. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-лесно се учи с песни. Отначало ще зазубриш няколко след това ще ти стане ясно как са построени научаваш няколко скали и си екстра. Упражнения от сорта "сега натискате 10-то прагче на трета струна след това 7-мо на втора, може да не звучи добре, но е много полезно" ми се струват тъпи и скучни и отказват повечето хора. За това взимаш дадена песен дето ти харесва и гледаш какво трябва да научиш за да можеш да я свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.