Jump to content
Българският форум за музиканти

Питанка :)


Arteglam

Recommended Posts

E това вече ми звучи като пълна изгъзица - да си държиш китарата толкова ниско, че да ти е неудобно да свириш акорда по естествения начин и да се налага да го свириш с ПАЛЕЦ? :) > Явно наистина има хора всякакви. Все пак си мисля, че не е нормално да се свири така, не знам ....

Ами не е изгъзица много си е удобно даже. Хендрикс така е свирил петиците

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаем за Хендрикс, дай да станем и левичари и да свирим с обърнати китари :rockon: .Това, че той го е правел (а той е правел и много други интересни неща), не означава, че е препоръчително да се правят. И аз като гледам примерно на Стиви Рей Вон дясната му ръка какво прави по време на концерт и как се движи във всички посоки, ми настръхват косите, но това не му пречи да има съвършено звукоизвличане и да е велик :bravo:. За съжаление ако го пробваме, надали ще се доближим до него.. :)

 

@ Arteglam

Слушаш главно метъл и затова си свикнал да гледаш ниски китари...

За да обощя всичко казано по темата - приоритет трябва да ти е удобното свирене - дори и МАЛКО да ти пречи ниската китара, по - добре си я дръж високо. Правилното е да ти е на нивото, на което ти е, когато свириш седнал - така ръката не се мести и свиренето не куца. Остави ниските китари за Слаш и Хетфийлд - те могат да свирят и така, но за съжаление по - техничните неща не стават с провиснала китара до коленете. Свири си акордите както ти е удобно - както сам видя, всеки ги свири по различен начин - щом ти е удобно, няма основателна причина да свикваш по някакъв нов начин.

Изобщо аз не знам каква е тази мания с ниските китари - ок, ИЗГЛЕЖДА добре, но пречи сериозно на хубавото свирене. Блусарите (вкл. всички по - известни - СРВ, ББ Кинг, Бъди, Клептън) и джазмените нямат проблеми с високите китари, защото слагат МУЗИКАТА на първо място, а не култовият външен вид. Ако все пак много държиш - смъкни китарата до коленете и задължително басовия тон с палец, даже може и да си облечеш някоя дрешка тип Кис - така ще изглеждаш по - яко... ако ли не - значи просто обичаш да СВИРИШ :godbless: Ти си избераш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Кой е казал, че всички металкитаристи свирят с китари на ташаците? Крис Бродърик, Джон Петручи, Чък Шулдинър, оня с турското име от Некрофагист (то е ясно на кой се прави). Сигурно има и още, но не се сещам. Темата беше друга обаче. Обясни му се пича, пък с времето сам ще установи къде и как да си държи китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълна квинта хващам или с баре с кутрето или с 3 пръста... или пък с баре с безименния. Няма значение :hysterical:

 

Какво значи терминът "пълна квинта"? За мен той е нещо ново. И как точно се хващат два тона с три пръста? :hysterical:

 

Сори, не съм особено музикално грамотен, затова си измислям термини, под които съм сигурен, че всеки разбира какво съм искал да кажа. Явно съм сгрешил.

Под "пълна квинта" имах предвид хващането на 3-те тона - основния, квинтата и октавата на основния. Тъй като "пауър акордите" не винаги се свирят задължително и с 3-те тона, сметнах, че е нужно да вметна как го правя в моментите, когато свиря и трите. Двата тона, които хващам с 1 пръст са точно горната октава и квинтата на основния, тъй като се падат... ъъъ - на едно и също прагче, на съседни струни, ако не бъркам. Съжалявам, че те затормозих.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето този 3ти тон се явява октавата на първия(root).Този дето се държи с първи пръст.Например за Ла - Руут нотата е Ла-1ва степен после следва Ми-5та степен(затова им викат петици сигурно :hysterical: не съм се инт) и после следва октавата пак Ла 8-ма степен.А по-принцип 1ва степен =8ма степен.Общо взето мисля ,че е така ако не е някой да ме поправи ,че да не се излагам :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...определено мога да кажа, че в повечето случаи използвам 1 и 3 пръст. Това има две предимства - използват се само силните пръсти и опцията да добавиш и/или промениш още един интервал с кутрето - чиста октава (за по плътен жица саунд), голяма секста (при блуса) и т.н.
Ей това, смятам че е доста добре обосновано и даже няма какво повече да се каже .

 

 

Общо взето за мен ако китарата седи прекалено високо излгежда грозно.Все едно имаш нещо лепнало се за гърдите ти и т.н и

Напълно възможно е да си промениш коренно възгледите след време. В началото някой сложи снимка на Том Морело , който си държи китарата доста високо вдигната и не изглежда смешно поне за мен. Друг е въпроса дали не ти харесва, защото не приличаш достатъчно на кумирите си.

Иначе мойте наблюдения за китаристи(също и за басисти) , които съм гледал на живо или на видео, че тези които са с по високо вдигната китара обикновено ми харесват повече как свирят, показват по чиста и прецизна техника , макар че е за сметка на атрактивно сценично поведение. Но пък някой ако иска зрелище да ходи на кино ... аз обикновено съм там за да слушам музиката. (Всъщност наблюдението на добър и техничен музикант на сцената, макар че не подскача насам-натам и не развява грива, за мен пак си е един вид интересно зрелище.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-ми е смешно като си спомня как се опитвах да обясня на маман, че има акорди от 2 тона и по-точно 1-и и 5-и зае..

 

Едит: А маман с консерва...

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А може би не е редно да се опитваш да обясняваш нещо, в което не си компетентен?

 

Ако приемем, че интервалът чиста квинта е акорд, то тогава всеки единичен тон можем да кажем, че е интервал, а абсолютната тишината е с тонова височина. И други подобни глупости...

 

Идеята ми и на леката корекция към колегата по-горе (в предишния си пост) е, че ако ще помагаме на някой с невярна, измислена и неточна информация - то това се нарича мечешка услуга. Ако всеки започне да пише и дава мнение САМО по въпросите, които са в неговата компетенция - светът и в частност този форум ще стане едно много по-смислено място. Но не би...

 

Поздравявам ви с акорда с тонов състав E и B. Някой го наричат чиста квинта, а други - акорд Е.

 

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А може би не е редно да се опитваш да обясняваш нещо, в което не си компетентен?
Когато ти е пределно ясно, че не си компетентен - да, но когато си мислиш, че си прав, тогава какво става? Естествено, че ще се опиташ да помогнеш с информация, която според теб е вярна. Пък и то всеки е достигнал някакво ниво - утре може да ти се преобърне възгледът, дори да си най-големият. Нали така? :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абсолютно вярно! Мнението ти се променя с времето, но теорията на музиката си има определения и обяснения, които са константни, общоприети от всички музиканти по света, с изключение на няколко-стотин потребители на този форум, които смятат, че ще преоткрият топлата вода по един нов начин. Говорим за конкретни факти, а не за лични предпочитания!

 

Както и да е, извинявайте, че ви затормозих с мнението си. Занапред ще се постарая, както беше и в последната една година, да не пиша и влизам в раздел Китара. Мястото ми определено не е тук!

 

 

Успех на всички,

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След кратко обсъждане на Л.С. държа да се извиня на RockoBG - разбрал съм поста му погрешно.

 

Въпреки това заставам зад всичко казано в темата (без заяждането си към РокоБГ), включително и мнението ми, че е по-добре да не влизам в този раздел.

 

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не помня дали преди няколко месеца аз ти бях казал ,че няма смис. да се убиждаш от такива неща . Аз лично държа да продължаваш да пишеш тука ,защото мисля че Аз както и много други хора имаме какво да научим от теб и да получим някаква информация по един или друг начин.Ако моето мнение има някакво значение по някакъв начин за теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се е случвало да хвана квинта с палец и среден пръст(особено след соло завършващо на доминантов 7\9или7\9+ към тоника, когато единия крак изключва бустера, а дясната ръка намаля китарата от пота или сменям адаптер, даже и двете заедно когато влиза вокалиста).И аз съм се учудвал като се видя така, но се оказва, че това са ми свободние(готови) пръсти, с които най-лесно и първосигнално натискам.На втората квинта(или акорд) се оправям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.