Jump to content
Българският форум за музиканти

Струни за китара? Дебелина!


HidePower

Recommended Posts

Здравейте, вчера се загледах върху кутийката на резервните ми струни (Stagg) и забелязах че има различни дебелини на струните, демек различни комплекти, мойте са Stagg CST.LT 09-46, а също забелязах че има и много други комплекти струни с по-дебели струни и по-тънки! Някой може ли да ми поясни мако по темата!? Задавам въпроса така защото преди известно време ми се наложи да се отбия до магазина да си купя струни, понеже бях скъсал 1-ва и казах на човека дайте ми струни за електреическа китара и той ми даде тези! Защо точно тези еми не други, смисъл каква е разликата? :)

Редактирано от HidePower
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Различните дебелини на струните дават различно усещане при свирене. Това е основната разлика. По-тънките са по-меки, а по-дебелите - по-твърди. Съответно ако искаш да свириш в по-нисък строй е добра идея да си с по-дебели струни, за да се запази твърдостта им(иначе ще плякат като ластици, р'иръш ли)

 

"Стандартно" се ползват струни .09 - .42. Много хора предпочитат .10 - .46, а тези, които ти е дал продавача са "смесен" комплект - със "стандартни" първи 3 струни и малко по-дебели 4, 5 и 6. Има и по-дебели и по-тънки, както и много различни видове "хибридни" комплекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя съвет е да се пробваш да свикнеш с по-дебели струни. 10-46 са си екстра, а аз лично съм фен на 11ките (в нормален строй). Тонът е много по-як отколкото при 9ки или 8ци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по-дебели са струните в комплекта, толкова по-масивен тон изкарваш. В комбинация с екшъна и дървото, вариацията на тона е огромна :punk_guitar: Поекспериментирай, ако имаш възможност.

 

Аз лично съм се спрял последно на 11-ки (0.11 - 0.50) и леко по-висок екшън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига, бе, хора. Едно е да стъргаш тия новите Дроп Нещоси групи на китара с фиксиран бридж, друго е в нормален строй с Флойд-подобно тремоло. Също и ако свириш отскоро. Освен това е супер индивидуално според силата на пръстите. Аз примерно съм ужасен балетист и дори 10-тки малко зор ми идват - 10 минути бендове и приключвам участие...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи каква ти е китарата и как свириш. При струни по-тънки от 10-46 имам усещане, че свиря с ластици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля ,че при /скала 25.5 и струни 09-42/ и /скала 24.3/4" и струни 10-46/ усещането е еднакво за твърдоста на струните.

Всеки трябва сам да си определи с каква дебелина струни да свири,за съжаление това не е толкова бърз и ефтин процес. Докато пробваш почти всички струни като марки и дебелини ще мине време. Не е за пренебрегване и факта ,че китарите са с различни грифове и за това когато приемаш съвет или ти харесат струните на китарата на някой приятел ,трябва да имаш предвид дали грифът е като при твоята китара. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен един приятел, който свири с група по клубове и рокфести, ми препоръча: Hybrid Slinky се казват. Оранжева опаковка с нарисуван орел на нея. Произведени в САЩ. Струните са: 9-11-16-26-36-46 - с удебелени басови струни за по-плътен звук. На мен лично много ми харесват, освен че явно на 2 пъти попадам на дефектна 5-а струна, която се къса след не особено продължителна експлоатация. Цената на комплекта е от рода на 10-12 лв някъде. Ако искаш - пробвай и другите разновидности на Slinky. Има и едни в лилава опаковка, с по-тънки басови струни мисля. С такива обикновено продават Squier-ите в магазините :dance: (а може и другите китари).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен един приятел, който свири с група по клубове и рокфести, ми препоръча: Hybrid Slinky се казват. Оранжева опаковка с нарисуван орел на нея. Произведени в САЩ. Струните са: 9-11-16-26-36-46 - с удебелени басови струни за по-плътен звук. На мен лично много ми харесват, освен че явно на 2 пъти попадам на дефектна 5-а струна, която се къса след не особено продължителна експлоатация. Цената на комплекта е от рода на 10-12 лв някъде. Ако искаш - пробвай и другите разновидности на Slinky. Има и едни в лилава опаковка, с по-тънки басови струни мисля. С такива обикновено продават Squier-ите в магазините :dance: (а може и другите китари).

slinky->Ernie Ball ... не че в магазина няма да те разберат, но все пак.

 

за размера.. никои не може да ти каже .. трябва сам да опиташ .... експериментираи и с марки .....

П.П. за смяна на размера на струните трябва да се прави и "донастроика" на китарата -> тръстРод и бридж (не мисля че за смяна на марката ,но с същия размер ще има такава "Спешна" нужда)....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

slinky->Ernie Ball ... не че в магазина няма да те разберат, но все пак.

...

 

Много се извинявам, ако съм подвел някого, но понеже ми бяха казали да търся "Slinky" и не беше проблем да ги открия така, пък и на всичките видове от тези серии пишеше именно "Slinky", та мислех, че това е марката. А Ernie Ball не е ли производител или там кво се води?

Btw, за какви точно донастройвания ставаше дума, понеже аз малко съм сменял май дебелини, а и китарата ми май се държи леко странно напоследък?

NB! И дали не се оказва фрапиращо, че съм сменял само скъсаните от мен до момента струни - 1-ва, 2-ра и 5-а? Защото другите три са тези, с които си купих китарата и мисля, че са от другата серия Slinky с по-тънките басове ;):dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Като сменяш струни, гледай да сменяш всички. Защото изхабените звучат по различен начин от новите. BTW, никога не съм късал струна на елка досега...

 

А донастройката ти зависи от типа на бриджа. Едно е да имаш фиксиран, друго е с обикновено (fat) тремоло, трето е с флойд роуз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен. Ако късаш тенденциозно някоя (особено 5-та) е възможно да имаш проблем някъде по хардуера. Освен ако не ги късаш на 7-мия месец, де... :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марките струни с които съм свирил са ПИКАТО, ЪРНИБОЛ, СЛАШ, ФЕНДЕР.Преди предпочитах ЪРНИБОЛ, а сега основно свиря с ФЕНДЕР.Китарата ми е с тремоло и това не ми пречи да правя "дайвинги" - не се късат.Когато бях с нисък екшън ползвах деветки, но заради лигавото звучене се принудих да увелича екшъна и си сложих десетки.

"Дебелите" деветки също ми харесват.

Веднъж сложиш единайски, което беше глупаво, защото тогава имах китара със флойд роус.Бързо ги разкарах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.