Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос


0pti

Recommended Posts

Напоследък се сблъсквам с един проблем при свиренето на китара когато съм прав и се надявам някой с повече опит да ми помогне да го разреша. Проблема е с позиционирането на палеца, ако си поставям палеца както съм свикнал когато свиря седнал, китката ми се изкривява прекалено много и след известно време започва да ме боли, а когато си изправя китката незнам как да си поставя палеца и общо взето немога да изсвиря нищо като хората. Ако някой може да ми даде съвет какво да правя ще съм много благодарен. :ok: Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък се сблъсквам с един проблем при свиренето на китара когато съм прав и се надявам някой с повече опит да ми помогне да го разреша. Проблема е с позиционирането на палеца, ако си поставям палеца както съм свикнал когато свиря седнал, китката ми се изкривява прекалено много и след известно време започва да ме боли, а когато си изправя китката незнам как да си поставя палеца и общо взето немога да изсвиря нищо като хората. Ако някой може да ми даде съвет какво да правя ще съм много благодарен. :ok: Благодаря предварително.

 

Запознат ли си с класическата стойка на тялото и разположението на китарата при свирене ? По принцип, на какъвто и вид китара да свириш, спазвай следното - горният праг на грифа би трябвало да е на едно ниво с рамото ти. При това положение, палецът и китката си застават естествено на място :Piano:.

 

Все пак сподели на какъв тип китара свириш ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ако си смъкнал китарата до коленете си, няма да можеш да свириш със същата постановка :ok: По принцип трябва така да си нагласиш колана, че китарата да е в едно и също положение, когато си седнал и когато си прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък се сблъсквам с един проблем при свиренето на китара когато съм прав и се надявам някой с повече опит да ми помогне да го разреша. Проблема е с позиционирането на палеца, ако си поставям палеца както съм свикнал когато свиря седнал, китката ми се изкривява прекалено много и след известно време започва да ме боли, а когато си изправя китката незнам как да си поставя палеца и общо взето немога да изсвиря нищо като хората. Ако някой може да ми даде съвет какво да правя ще съм много благодарен. :godbless: Благодаря предварително.

 

Запознат ли си с класическата стойка на тялото и разположението на китарата при свирене ? По принцип, на какъвто и вид китара да свириш, спазвай следното - горният праг на грифа би трябвало да е на едно ниво с рамото ти. При това положение, палецът и китката си застават естествено на място :).

 

Все пак сподели на какъв тип китара свириш ...

 

 

 

Става въпрос за електрическа китара, а относно това че колана ми бил смъкнат немисля че е от това защото е на съмщото ниво като на повечето китаристи от клиповете а при тях не го има този проблем с китката .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне сподели за каква техника на свирене става дума - пръсти, перце?

 

Става съпрос за положението на палеца на лявата ръка ( на тази която шари по грифа ) при свирене прав на електрическа китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но на тях им е удобна тази постановка. Виж постановката на Chuck Schuldiner -

(гледай вокала)

Китариста ми в групата също за гъзарията си смъкваше колана, докато не без караници, не разбра просто че така не може да се свири смислено, освен ако не си изграждал подобна постановка години.

Това че става въпрос за електрическа, а не за класическа китара също не е важно. Все пак с едни и същи ръце свириш и на двете. Замисли се как е най-удобно на тялото ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

немисля че е от това защото е на съмщото ниво като на повечето китаристи от клиповете а при тях не го има този проблем с китката .

Леле... Железни доводи извади, на клиповете така свирят, викаш, и нищо им няма... :godbless:

Ти нали не мислиш, че музиката, която чуваш в клиповете са я изсвирили по време на снимките?

За разнообразие, може да потърсиш някое клипче как записват в студиото и да видиш дали и там свирят така.

Естествено, ако целта е да изглеждаш гъзарски - няма проблем да ти виси до коленете, ама магията се разваля в момента, в който се опиташ да изсвириш нещо в такава неудобна позиция.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм..? Не съм някой разбирач но, съм установил ,че когато китарата ти е високо и върха на главата и' е на нивото на очите ти - както е по книжките и уроците за класическа китара - имам най-голяма свобода на ръката. В това положение киткта на лявата ми ръка рядко се чупи спрямо лакъта докато свиря и през голяма част от свиренето палеца ми има възможност да се движи отзад в средата на грифа (а не стърчи над него) - това дава огромна свобода на пръстите.

Точно както е постановката на Chuck Shulinder - китарата е високо и е наклонена доста - палеца си ходи зад грифа. Незнам за гъзарията - но така изглеждаща ръка върху грифа ме кефи повече и ми е по-лесно :godbless: .

 

(Веднага се сещам и за Carl Logan - Manowar - и той я държи високо)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

немисля че е от това защото е на съмщото ниво като на повечето китаристи от клиповете а при тях не го има този проблем с китката .

Леле... Железни доводи извади, на клиповете така свирят, викаш, и нищо им няма... :godbless:

Ти нали не мислиш, че музиката, която чуваш в клиповете са я изсвирили по време на снимките?

За разнообразие, може да потърсиш някое клипче как записват в студиото и да видиш дали и там свирят така.

Естествено, ако целта е да изглеждаш гъзарски - няма проблем да ти виси до коленете, ама магията се разваля в момента, в който се опиташ да изсвириш нещо в такава неудобна позиция.

 

 

Ае говоря за клипове, а за живи изпълнения. Погледни някой клип на Металика и обърни внимание на това как Джеймс държи китарата си, и на китката му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност е добре да можеш и по двата начина. Когато палеца ти стърчи може да правиш по-лесно бендове а при бързите неща както прави петручи john_petrucci.jpg

 

иначе въпроса е добър и наистина си заслужава да се коментира

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност ти трябва да направиш извод, сам за себе си, дали искаш да изсвирваш нещата добре или пък да изглеждаш добре, докато ги свириш зле. Разбира се можеш и да посветиш няколко години, да се упражняваш да свириш с китара ниско долу, което е супер неергономично и неудобно и някак си да научиш да се справяш, както много други са направили с цел гъзария.

Но наистина, доколкото знам, няма начин да ти е удобно с много ниска китара, въпрос на навик е. Изкуството иска жертви :godbless: , а и жертвите искат изкуство

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае говоря за клипове, а за живи изпълнения. Погледни някой клип на Металика и обърни внимание на това как Джеймс държи китарата си, и на китката му.

Аз пак не разбрах - искаш да свириш на китара или искаш просто да приличаш на Джеймс?

А че изкуството иска жертви - иска, ама един тендовагинит е доста сериозна жертва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.