Jump to content
Българският форум за музиканти

Раждането на хищника от Русе


Recommended Posts

Това, че някои фирми правят ниските класове тела от нискокачествени материали като шперплат, не означава, че е резонно и е добро решение, ако искаш да извадиш някакви прилични качества от инструмента. Иначе е добре, че талпата си я оставил така - щом се е огънала значи толкова е била и изсъхнала. минаваш я на абрихт и после на щрайхмус, за да я използваш за основна част на тяло. Отгоре се лепи още едно парче от друго дърво, може друг вид - това би добавило интересни ефекти в звука и състейна на инструмента. Иначе за черешата съм чувал, че стават добри инструменти (преди да замина аз самият работех по едно SG копие изцяло череша, само фбордът естествено беше палисандър, жалко, че заминах и не можах да си го довърша...). Мисли откъде можеш да намираш качествена дървесина и ако имаш възможност да отделиш място и средства накупи малко дървесина, палетирай я на сушилка и я остави - колкото повече - толкова по-добре. Дървото трябва да е наистина сухо, за да няма после изненади. Ако си добре с английския ето тук например има един добър справочник относно това, коя дървесина какви качества има и какви качества можеш да очакваш от тях, за какво се ползва и т.н. Отделно има много видео материал в youtube и въобще в гугъл, който отговаря на доста въпроси кое, как и защо. Също ти препоръчвам "забучените" теми:

Как го правят големите

и

Интересни теми

 

Поздрави и успех!

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите и насоките на Dandilov,SomeoneElse и Dikata.

Ще се възползвам рационално от всички предложения!

Моля Ви за коментар,относно използването на изкуствени материали/основно за тяло/ и в каква степен това влияе на качеството на звука и на инструмента като цяло,освен ниската себестойност и лесното им намиране за изработка.

Вервайте ми/доста модерна дума напоследък/направили сме опити и наблюдения в/у няколко маркови китари със съответните серийни номера,знаци и щемпели.При подготовката им за обработка телата са многопластови и много приличат на шпертплат.Това поражда много въпроси и съмнения,относно използването на някакви,едва ли не супер материали.Основната ми идея е чрез тази комуникация е да намерим и докажем,че в ВГ има дървен метериал за изработка на китари от високо качество.Всичко останало е реклама!

 

С уважение RDG

здравеите пак,rdg,

зна4и вьобще не се учудваи на това,от което са направени некои сериини китари.слагат се всякакви боклуци,то затова и цените са им такива.за огромно сьжаление вече тука материала не е по-евтин ,отколкото по останалия свят!!!...

иначе много отдавна преди нас е доказано че в бг има страхотен материал за китари!!!като трьгнеш от по евтините-липа,топола,елша,та през средните като череша,кестен,та стигнеш до ясена и явора и всички,които пропускам...

ако продьлжите сьс сьщия ентусиазьм,ще видите,че ел.китара може да се направи от по4ти всичко,номера е кога ще звучи и ще е на ниво достатьчно конкурентно,за да може да вьрви хавата.това се учи цял живот.както vlex е писал,инфо много по вьпроса.трябва и да се отсява доста,че много глупости се пишат и от американци...според мен наи-важната инвестиция в правенето на ел.китари е не друго,а свиренето на тях!така човек достига до истината.дьрводелската част вьобще,ама вьобще не е на 1-во място.при акустичните инструменти е друг филм,ама това е отделен вьпрос.така че продьлжаваите смело!и зареждаите материал! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите инасърчението!Как е възможно да се измерят качествата на едно тяло,покрито с няколко слоя щприц,боя и лак?Обобщавайки,написаното от Вас много ми е изгодно да се съглася,най-вече с Диката,че за елкитарите може да използваме наши ВГ материали.Инфото от VLEX ще ни бъде от голяма полза.За вида на материала ще се доверявам на сляпо.Отивам да снабдявам!Още веднъж благодаря и успех!

 

 

СуважениеRDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не препоръчвам сляпо доверие при подбирането на материала. Намерете си ако можете имаше навремето едни соц таблици с различни трупчета от различни дървесни видове, с които можеш да получиш най-елементарно познание кое дърво какво е. Поне такава имаше в кабинета ми по дърворезба едно време - много полезно чудо беше, нищо че някои бяха "опадали" с помощта на анонимни хулигани :hysterical: Също уикипедия е добър справочник относно дървесината и най-общият й вид (жилки, цветова гама, шарки, ефекти и т.н.). Също има и адски много материал в интернет кои талпи от един дънер за какво са подходящи - например чел съм, че за грифове за най-подходящи или "сандвичи" със стри(а)п-ове (не съм сигурен как се пише... че и чете... :thumbs_up: ) от различна дървесина или поне с дървесина с различно ориентирани пръстени, за да се увеличи здравината на бъдещия гриф или друго добро решение - т.нар. quarter sawn талпи (буквално преведено четвъртина разбичена талпа или част от пън срязан на 4 (централен ъгъл 90°)). Така има писано и за какво разположение на тялото спрямо жилките на дъската е най-подходящо и т.н. и т.н. Четене му е майката!

 

Успех и поздрави,

Влад :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро изпълнение, но с кофти материали.

Дизайнът е краден от един известен модел на Нийл Мозер - "Бастърд Ви"

 

http://www.nealmoser.com/mcsbastard%20v%201.htm

 

 

_

 

Отдали сме дължимото на Нийл Мозер в началото на темата/виж стр.1/

 

С уважениеRDG

 

Да, видях, че има снимка на оригинала, но никой не спомена кой е моделът, нито кой му е авторът.

Под "краден" разбирам в добрия смисъл.

 

Получило се е отлично, но защо ползвате български дъски за изходен материал? Има добри и евтини китари втора ръка (Скуайър, Ямаха, Берингер, и прочее), от които излизат отлични хоум едишъни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Уважаеми съфорумци,някъде беше споменато за части от китари в Пловдив,на ул.Иван Вазов, "Лира Еп" или Дупката.Моля, за някакви телефони!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви части конкретно ти трябват? Ще се опитам да помогна...

 

Здравей,няколко грифа от елкитари.Благодаря за съдийствието.

 

С уважениеRDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви части конкретно ти трябват? Ще се опитам да помогна...

 

Здравей,няколко грифа от елкитари.Благодаря за съдийствието.

 

С уважениеRDG

 

Грифове трудно съм намирал и то само от форума.

Питал съм за грифове в музикални магазини, но доставят само нови с поръчка и излизат солено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.