Jump to content
Българският форум за музиканти

Дилема (yamaha Rgx121z Vs Ibanez Grg170dx)


batranbo

Recommended Posts

Знам, че ви е писнало от подобни леймърски въпроси, но понеже не открих никъде мнение за гореспоменатата Yamaha все пак реших да пусна тема. Не става въпрос за скъпи китари, но 400-500 лв за мен не са малко и искам да направя оптимален избор.

 

Ibanez-ът е ясен. Обсъждан е доста и съм изчел всичко за него. Ако някой все пак не знае за какво става въпрос, ето го ТУК. Има всичко, което искам - HSH адаптери с 5-степенен превключвател, 24 прага, тесен гриф, отлична визия и прилична цена.

 

Тъкмо бях решил да го поръчвам, когато видях Yamaha-та. Ето я и НЕЯ. Има всичко, което и Ibanez-ът, без 24-те прагчета, и е на почти същата цена. Ясно е, че и двете китари са добри за парите си, но дали някоя от тях е все пак по-добрата покупка? Нещо от рода на по-добър материал, по-добри адаптери, по-добро тремоло, механика и т.н.? Например струва ми се, че при Ibanez-a няма възможност за регулиране на височината на всяка струна поотделно, а при Yamaha-та има. Така ли е?

 

Клоня към Ibaneza най-вече заради визията, но ако Yamaha-та има някакво предимство по изброените елементи съм склонен да взема нея. Проблем е и че Yamaha-та я има в наличност в Пловдив и ще я пробвам тези дни, а Ibanez-ът го няма и трябва да го поръчвам, а не ми се иска да купя китара, която не съм пробвал...

 

Давайте мнения, но е желателно да не са от рода на "Ibanez rulz, Yamaha suxxxx" примерно. :icon_shithappens:

Редактирано от batranbo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mинус и за двете китари е, че нямат заключване на нъта.Това значи, че ще ти се налага да пренастройваш много често.Аз между тези две китари бих взел Ibanez-a, въпреки предпочитанията ми към елшата.Съветвам те все пак да потърсиш и друг модел от същия ценови клас със заключване на нъта, в случай, че на всяка цена държиш на плаващия мост.Важно е ! Хайде успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямат заключване, защото не са с Флойд Роуз, а с обикновено тремоло. И аз клоня към Ибанеца, най-вече заради двуточковото тремоло, което си мисля, че трябва да е по-стабилно от тремолото с шест винта на Ямаха-та. А възможността за настройване на височината на всяка струна поотделно не е кой знае какъв келепир :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм за Ямахата. Свирил съм на нея, и на горния ибанез - грг 270 (така че мнението ми е не е много точно, да кажем), и ямахата много повече ми харесва - като пипане и като гриф (иначе адаптерите и хардуера са еднаква брада според мен). В момента свиря на ямахата на един познат - точно същата, понеже на моята дъска се сменят праговете в момента и няма на какво друго да дрънкам жици. Ами за толкова пари, толкова китара. Ямаха предлагат доста добро съотношение цена/качество, затова бих заложил на нея.

 

едит: добро съотношение цена/качество в ниския клас. Тоест в твоя случай.

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не държа на заключване, тъй като не смятам да спекулирам с тремолото. А и както спомена колегата и двете са с обикновено тремоло а не с флойд роуз, така че това не е голям проблем.

Ще трябва явно да пробвам и двете за да взема окончателно решение...

 

А доколкото поразгледах, не виждам подходящи алтернативи в клас до 500 лв. Ако имате предложения, споделете ги. Но държа на подобна визия на тялото и на HSH или HSS конфигурации. Също и да има тремоло - не го използвам често, но понякога си требе :greenangel: Тесният гриф също е задължителен. Други изисквания нямам :icon_shithappens:

Някой Джаксън например? Или де да знам... нещо друго. Не робувам на марки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ниският клас Ибанез и Джаксън според мен са дъски. Поне за мен - не са ми удобни, не ме кефят как звучат, не ме кефи как са на пипане - например прекалено 'дървено' усещане, прекалено тънък гриф на който един бенд не можеш да направиш както си му е реда, кофти тремоло, което разстройва ако смъкнеш над тон надолу, адаптерите на чист канал звучат като тенекия, и така нататък. Това, разбира се, е МОЕ мнение, а аз не съм капацитет. Преди месец-два търсихме китарка с брат ми и обиколих доста марки точно в този диапазон - до 500 лв. Най-много на мен ми хареса Cort (PRS копие, или поне нещо подобно, в динакорд), на брат ми - Yamaha RG121 (почти като RGX121 в общи линии). Но корта е с по-широк гриф, по 'разлято' усещане, по-къса мензура, мисля, малко по-дебел гриф, по-мек звук, и въобще съвсем друг тип китара от ямахата. И няма тремоло (което за мен е плюс, защото никога не съм се кефел на тремолота, освен в случаи с някой як Стратокастър). Ямахата знаеш какво представлява, щом си я пробвал - тесен гриф, тъничък, и така нататък. Евентуално може да опиташ някой Washburn - имат подобни китарки според твоите изисквания, както и LTD.

 

Личното ми мнение е, че в този клас китари най-важното е инструментът да ти е удобен, иначе всички звучат горе долу сходно (въпреки че има изключения, които са големи дъски). Затова трябва да пробваш колкото се може повече китари - каквото ти видят очите. Не знам в Пловдив какъв е изборът и доколко го има, там съм ходил само в xxxx мисля. Ако ти се разкарва до София нямам нищо против да те разведа из магазините тук и да ти покажа горе-долу какво има, а ако си избереш нещо - екстра ще е. Ако не - здраве да е.

 

Дори и да стана досаден със следното - това си е лично мое мнение, и не ангажирам никого с него, и не искам да провокирам теми тип 'тия китари са боклуци, тия са върха'.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно Cort-ове гледам от одеве... Харесах си X6. Подозрително евтина ми се вижда - около 360 лв, а има и заключване... Ще трябва да я пробвам и нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям възгледите и мнението на Icarus относно китарите в този ценови диапазон. Ямахата имат супер китарки и басове от тия евтините.

Събота може би ще имам един Корт при мен и ще мога да преценя доколко става, но отвсякъде се чуват добри думи, така че пробвай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ся под "има и заключване" сигурно се има предвид, че има флойд. Не съм чувал за китари със заключване горе, а да не са със флойд роуз, но може и да има. Май имаше някви Ибанеси със някво тремоло (не флойд), които имаха и горно заключване, ама не съм сигурен. Както и да е, моето мнение е че трябва да ги хванеш двете китари и сам да прецениш. Каза, че трябва да поръчаш Ибанеса и ще ти е малко на сляпо. Не видях да си споменал, какво искаш да свириш, то ясно няма да е блус, ама все пак. За Ибанеса мога да кажа, че ще е със страшно удобен грив, да ТЪНЪК и според мен удобен. За Ямахата не мога да кажа нищо, но едва ли ще е с кремонски грив. За адаптерите, честно казано се съмнявам да звучат много различно. Ако не щеш да "спекулираш" много с тремолото (хахах човек, що точно спекулирам тряааше да напишеш...) то по-добре изобщо не взимай китара с тремоло. Колко ще разтройва е относително и зависи и от теб. За тея пари само ще ти кажа, че има Джаксъни, мааалко над 500 бяха, това, че ги оплюха в по-горните постове, не значи че са най-лошитекитари на света, та тези Джаксъни имат и флойд роуз, който не е от най-качествените флойдове (най-обикновен флойд роуз лицензд), но пък си се справя не много зле, даже направо добре. Има и такива без флойд, ако не искаш да си докарваш пекалено много главоболия и тук идва главното предимство на тея китари. Адаптерите. Ако не друго поне вадят доста стегнат звук, който за метал е добър и ако ти се свири метал не е зле да погледнеш и тях. В никакъв случай няма да са по-големи дъски от всяка друга китара за 500 кинта, а дори напротив.

 

Малко ми е объркан поста, ама сутрин съм така. Дано съм помогнал с нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 550 има в ямаха мюзик център в Дружба едни китари дето са нек-тру(или сет-нек), 24 позиции, кант по тялото и грифа, 2 хъмбъкера - абе изглеждат чудно - отиди и пробвай. Може да имат и подобни с тремоло(тая, която огледах беше фиксиран мост тип тюн-о-матик и стрингс-тру). Според мен тия китари са един клас по-добри от тези, за които питаш.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... струва ми се, че при Ibanez-a няма възможност за регулиране на височината на всяка струна поотделно, а при Yamaha-та има. Така ли е?

Не, и при двете има възможност.

 

На мен като тип повече ми допада тремолото на Ibanez-а, но цялостно симпатиите ми клонят повече към Yamaha. Не че мога да споделя конкретни впеатления за този модел, но като цяло са им по-"пипнати" нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като знам моята ямаха и китарите Ibanez GRG 170,270 , Jacsron RR30 , Dinky ... просто няма база за сравнение ^_^ Сетете се за кои съм ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Според мен трява да отидеш и да пробваш двете китари....за мен Ямаха са инструменти с особен характер (дори и евтините им модели) които не се харесват на всеки, но ако ти пасне ще си останеш завинаги с тази марка и само ще сменяш за по-добри и скъпи модели!

 

Аз лично бих предпочел Ibanez защото е как да се изразя "универсална" китара и е удобна за свирене на 95% от китаристите! Наистина конкретния модел е недотам изпипан и си има косури, но мисля че това e по-добрия избор! Ако имаш възможност да вземеш ГРГ270, там нещата са осезателно по-добре, онзи ден пробвах и двете китари в един магазин и 270 ми хареса в пъти повече, въпреки че не съм голям фен на флойд роуза! За Джаксън не ми се говори, защото евтините им модели според мен са си доста зле, поне тези които съм имал възможността да пробвам! Ясно е че при китари в ценовия диапазон 400 -700 лв. говорим за бройки, защото една с една не си приличат!

 

Така че пробваш и Rock on :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е вярно нито това за ямахите, нито за Ибанците. И двете марки имат широка гама модели. Ямахи има както рок китари, така и по-жицаджийски такива, а конкретно този модел на ибанец мисля, че далеч не е универсален, а е доста ограничен в дадени по-тежки стилове музика. Предполагам, че и грифа му е тъничък, което също не би харесало много на по-класическите рок/блус китаристи.

 

Споменах по-горе за китарите Cort за 550, които са нек-тру/сет нек, с кант по тялото и грифа, 24 позиции и т.н. и струват 550 - според мен те са по-качествени китари за тези пари - пък и по-универсални. Малко в офтопик идва тая препоръка, обаче автора на темата си струва да пробва тези Cort-ове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пробвах няколко корта, един от които беше точно този за 550 с нектру. супер е, но поради две основни причини няма да го взема. цената ми идва вече непосилна, а и държа на тремоло, пък било то и не особено добро.

 

като цяло впечатлението ми от кортовете е отлично. посвирих доста. безупречна (поне доколкото аз мога да преценя) изработка, удобен (за мен) гриф...

за съжаление точно моделът, който искам - X6 - го нямаше и не съм го пробвал, но днес смятам да го поръчвам и да приключвам с душевните терзания, че не съм спал от 3 дни заради тая пуста китара :punk_guitar:

 

благодаря на всички за мненията. така или иначе от всичко, което прочетох по чужди сайтове, ямахата е по-добрия вариант от първоначалната ми дилема. но твърдо реших да рискувам с корт-а. много ми допада по всички показатели, а и със спестените пари ще взема някакъв ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.