Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос до майсторите


Recommended Posts

Много хора ми казват, че е по-добре да си взема някаква стара, но оцеляла китара за 50 - 60 лв, която ми е удобна, да изръся по нея още 100 - 200 лв,

и според тях ще се получи една много по - добра и издържала теста на времето китара, от тези за по 250 - 400 лв. по магазините. Други ми се подиграват, че събирам трошки. Вие как мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи, според мен няма смисъл в подобни неща- ако китарата е наистина за 50тина лева, най-вероятно няма да стане за нищо- ако е кремона- ще е с изкривен гриф, дрънчащи струни, изшлайфани прагове, а ако е акустична, разстоянието м/у струните може да е такова, че да си пъхнеш ръката до китката м/у струните и грифа :) Оправянето на такива проблеми най-често завършва в кофата за боклук...

Подобна манипулация може да се извърши със евтина китара, която е изработена правилно, но примерно има кофти електроника и с 200-300 лв може да се направи да звучи мн. по-добре.

Все пак ако си решил да вземаш старо, първо и най-важно преслушай акустиката- ако дрънчи, фалшивее или пък изобщо не звучи, зарежи :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в случая става въпрос за един пълдин. Дървенията много ме кефи. Грифа е направил ЛЕКА дъгичка, ама май не самия гриф, а фингърборда не е еднакво дебел навсякъде, и лесно ше се оправи. Иначе китарката е страшно удобна и доста запазена. Трябва да и направя и други адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дерзай, дори и нищо да не стане е страхотно занимание. Да е жив и здрав pacman, че зариби маса народ из форума да си дялкат дъските. :rolleyes:

Не съм съгласен с 7thString, че щом вземеш трошка, видите ли, значи за нищо не става.

Купи си сравнително запазена и (по възможност) свиреща дъска. Гледай смао грифът да не е изметнат.

С 50-60 лева можеш да оправиш проблемите по фингърборда и прагчетата, да си купиш маслени ключове, да я боядисаш и да я направиш готина на външен вид.

С още 80-100 можеш да вземеш един готин адаптер да я накараш да свири задоволително.

Цялата хава ще ти струва около 120-150 лева.

И най-вече: занимавката си струва. Интересно е, пък и после ще стряскаш младежите с твоята custom талпа. :)

Успех!

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, мойта китара е така.. За 60 лева, ама вече е със сменени прагове, напасван гриф, ибанез адаптери и капсоловани ключове. Сега е супер

Остава само да и лакирам тялото за да стане по-красива. Ако дървенията на тая за 50-60 лева е готина и ти е удобна нищо не пречи да е ъпгрейднеш ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...
Отговорено (Редактирано)

Е, след като вече имам известен опит със стари БГ китари мога да заявя:

Има голям смисъл да се преправят стари китари, обикновено започват да звучат по-добре от средния клас китари от магазините, като всяка си има различен "характер" на звука, за разлика от пазарските. Освен това, една китара, да кажем на 20 години, е от достатъчно престояло дърво, така, че да сте сигурни, че няма да се изметне грифа, например. Разбира се, като избирате стара китара, която купувате трябва да внимавате за:

 

1. Материали - от какви материали е направена

2. Грифа, горе-долу прав ли е, и добре ли е захванат за тялото, работи ли тъс-род-а му.

3. Прецизно ли е изрязан джоба за грифа в тялото(поправимо е, но е желателно да няма луфт).

4. Фингърборд-а трябва да се показва целия над тялото, и още може би 1-2мм. от грифа(имам предвид, грифа да не е прекалено хлътнал в джоба, както и да не стърчи прекалено много над тялото, в повечето случаи и това е поправяемо, особено в случаите, когато грифа е хлътнал, тогава се подлага).

5. магарето правилно ли е поставено(струните не трябва да са на криво спрямо грифа), поправяемо(може да се премести магарето).

6. Естествено - вярна ли е, и добра продължителност на тона ли има.

 

Като пътеводител за звук който искате в зависимост от дървото.

 

Чам(тяло) - не става много добре за дисторшън, но вади убийствено приятен топъл и мек тон за чисто свирене.

Липа(тяло) - Приятен звук, става за дисторшън, но е по-мек по принцип, за чисто е средно-подходящ;).

Махагон(тяло) - Много красив и звънлив тон, идеален за овердрайв и дисторшън, става добре и за чисто(макар понякога да е прекалено звънлив).

Орех(тяло) - малко прекалено басов тон, става добре за чисто(за бас китара е идеално).

Ясен(тяло) - Красив плътен тон, с наличие и на високи честоти, доста богат звук.

Клен - не съм попадал на такава.

 

За грифа е добре да е направен от твърдо дърво. Пълдините и орфеите обикновено имат гриф, направен от няколко отденни дъски(обикновено 3 гебели букови или дъбови, и 2 по-тънки махагонови ленти). Кремоните имат грифове от малко по-меко дърво(става за по-мек тон).

 

Фингърборда е добре да е от прилично твърдо дърво като орех, клен, или палисандър.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз мисля първото ;)

незнам за тези които ти се подиграват (кажи им да си гледът рабтата), но мене ме кефи да оправям и модифицирам китари не по-малко от колкото да свиря на тях, голяма зарибявка е това и сега си търся и аз стара БГ китара

 

offtopic:кои са тия дървета на които им се вика alder и agathis, за да определя мойта китара от какво е (едно от 2те е)?? ще кажа че е много тежка (ако тва ще помогне да се разбере кое от 2те е)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси

а що в руски сайт пишеше: Alder - ольха

пак оффф:

а представа има ли някой как да определя кое от 2те е, щот дърводелец не се сещам да познавам. китарата е sunburst и шарките на дървото са малки много къси чертички и тежи мноого

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси

а що в руски сайт пишеше: Alder - ольха

пак оффф:

а представа има ли някой как да определя кое от 2те е, щот дърводелец не се сещам да познавам. китарата е sunburst и шарките на дървото са малки много къси чертички и тежи мноого

Именно Alder = ольха = елша.

Предполагам, че твоята китара е направена точно от такова дърво. Използва се много при направата на корпусите на Фендъри и Скуайъри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефто - оказа се че пълдина го бива

ама вземи като продадеш един дистер - вложи парите

и го завърши - интересна китарка ще направиш - с тия адаптери дето сам си навиваш - бриджа ме кефи

ама и ти като обущаря - вземи го направи тоя нек адаптер -

смени ключовете, нещо ако има да боядисаш при главата

за да докараш и по добър вид

и май трябва дя смениш и магарето

и постни снимка и семпли - да видят съфорумниците

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето 2 снимки

http://img194.imageshack.us/img194/6047/040520060090dq.jpg

http://img196.imageshack.us/img196/3977/darwo9no.jpg

не са с хубаво качество, защото в момента нямам хубав апарат, но се виждат ясно малките шарки на дървото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Overdrive, ако е тежка е по-вероятно да е agathis. Елшата не е от тежките дървета. В нета можеш да намериш достатъчно снимки на елша, които да сравниш с твоята да китара - напр. http://www.kingbass.com/woodphoto.html, http://www.warmoth.com/bass/options/options_bodywoods.cfm и т.н.

 

Евтиме, повечето грифове на "Орфей" и "Пълдин" са от клен. Виждал съм и букови, и от ясен, но повечето са клен. Махагон, клен/явор, елша, ясен, палисандър, абанос - горе-долу това са класическите материали. Не казвам, че не може да има добре звучащ инструмент от др. материали, но това са най-разпространените :(

Не съм съгласен, че махагонът е "прекалено звънлив" - Gibson е добър пример за обратното, нито пък, че орехът е идеален за бас китара. Подобни генерализации са доста рисковани, тъй като тонът на инструмента зависи от прекалено много неща.

 

При избор на балалайка на първо място е най-добре да са ушите, а след това малко размисъл и анализ не е излишен - удобство, изработка, използвани материали и хардуер. Лично аз съм предубеден към инструменти с прекомерно участие на дъб, бук и пр.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.