Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване струните и тялото на китара


spongebob

Recommended Posts

Здравейте,

 

Отивате в някой музикален магазин и там ще ви предложат разни препарати за почистване и полиране на китари.

Специално за грифа дават така нареченото "лимоново масло".

Аз лично съм ползвал и съм доволен от един комплект на Фендер - Препарат за полиране на лака, Лимоново масло, препарат за почистване на струни и кърпа. Струваше около 50лв.

По отделно мисля че се продават всичките тези препарати и на други фирми. Ориентировъчна цена - 10-ина лв на бутилчица 100-150мл.

В общи линии мисля, че най-бързо свършва препарата за почистване на струни.

Лимоновото масло по принцип се ползва 1-2-3 пъти годишно и е САМО за грифа (от страната на струните) и не трябва да се ползва там, където има лак.

Ако имате предвид някаква "домашна химия" или трикове с подръчни материали... по-добре не.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото съм чувал цигуларите си чистят грифовете на цигулките със натрошени орехи в някакъв тънък плат (тензух според мен) . Аз лично си купих бадемово масло от аптеката струва 2 лева и вече си чистя китарите с него повече от година и имам за още толкова и съм страшно доволен .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове мисля че тук в Сплит видях в един Фендер център Фаст Фрет. Ще отида сега да проверя и ще пост-на цена. Ако имате интерес пишете ми ЛС мога да взема количество ( прибирам се на 24 в Бг).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, понеже си поръчах малко китарна "козметика", а знам че много от вас са ползвали такива препарати искам да попитам нещо за тяхното приложение.

 

Поръчах си тези продукти на DUNLOP:

 

dunlop65_01.jpgdunlop65_stringcleaner.jpg

 

Първото е Fingerboard 01 Cleaner & Prep и се използва за почистване на фрет-борда.

Второто е Ultraglite 65 String Conditioner и се ползва в/у струните.

 

До тука работата е ясна.

 

Четох цялата тема нагоре и всичко е обяснено, кое къде се ползва и къде не се. :)

 

Въпроса ми е има ли смисъл да намажа с 65-цата и частите на флойда, които контактуват със струните, като заключването на нъта и седлата на бриджа примерно?

И още - има ли ефект да почистя с 01-цата главата на грифа и тялото, или ще навреди на покритието?

 

Thanks. :)

 

:)

п.с. - а "контактен спрей за потенциометри" лови ли некъв декиш в/у дървена повърхност или си е чиста проба разхищение на материал?Нещо като псевдо-екраниране в леглата на адаптерите и други места.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.musicworld.bg/bg/c_675/i_25478/Dunlop_6524.html -----> за праговете

http://www.musicworld.bg/bg/c_675/i_27171/Dunlop_6582.html -----> за струните

http://www.musicworld.bg/bg/c_675/i_12370/...Waves_PWGP.html -------> за тялото

 

 

Успех (ПРИЯТНО ЖУНГЛИРАНЕ ОТ МЕН :girl_cray2: ) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fingerboard 01 Cleaner & Prep се препоръчва за употреба само върху нелакирани покрития. Мисля, че е най-добре да се използва само по предназначение за почистване на фретборда.

 

Ultraglite 65 String Conditioner - Не мисля, че ще има смисъл да мажеш каквото и да е друго, освен струните.

 

Аз лично използвам и 2та препарата и особено от String Conditioner-a съм доста доволен. Струните, които смених преди почти месец не само, че все още изглеждат като нови, но и поне според мен нямат осезаема промяна в звука.

За почистване на тялото, главата на грифа и тн. може просто да използваш сух мек парцал, стара памучена тениска или нещо такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@userko

Благодарско за споделеното! :girl_cray2:

 

@asen93

а ти не ми се обиждай де,

чудно ми е защо ми пускаш линкове за неща, които току що съм написал, че вече съм си поръчал?

 

 

;)

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един въпрос за по-детайлно изясняване.

А ако нанасям дадения разтвор от шишенцето със тези специални памучни кърпички (примерно за почистване на очила) ще ги съсипя ли и как е по-добре?Важно е първо, защото може да се изгуби ефекта от нанасянето и второ защото все пак тези кърпички не са евтини.

 

Примерно кой вариант ползвате?

 

Вариант 1: Намазвам с помоща на памук dunlop 01 в/у фретборда и като позасъхне го излъсквам с кърпичката.

 

Вариант 2: Нанасям разтвора директно с кърпичката, като я напоявам директно от шишето.

 

Вие как правите?

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро хванах китара мината с "Фаст Фрет" и се поразочаровах, много.Ефекта е все едно си ял много мазна баничка и без да си миеш ръцете си почнал да свириш.Отватително ми беше.Предпочитам да си свиря с ръждивите струни и да ги сменя по някое време, отколкото да стоят дълго, качествено и некомфортно.Относно фретборда, минавам го с влажна кърпичка(ароматизирана, спиртосана) от магазин за левче при всяка смяна на струни, и ако се сетя през два-три дни(че и струните минавам).Така и цялата талпа почиствам, но само ако ми стане противно лепнеща(по два пъти на ден, поне).И разбира се изплакване с наводнен парцал, след него суха мека кърпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.