Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се строи акорд...


Recommended Posts

Някой може ли да ми обясни по точно как се строи 1 акорд.Попринцип знам че се търси по скалите гледах някакво видео ама нищо неразбрах.Пича тръгна да тъси Г7-Намери сол на 6 струна и после от тама тръгна да брои 7 чрез скалата която така и нерабрах как я получи като попр знам че почват от 5 позиция а той от 3 почна ваобще мътна работа..Много ще съм благодарен ако някой драсне нещо щото ми е мн инт.Търсих в форума няма такава тема никаде а в нета ми покзва 1 куп тупотии дето няма нищо общо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zdr

купуваш си една много ценна книжка която се нарича ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ НА МУЗИКАТА

има я по книжарниците

там е обяснено всичко

ако си решил да ставаш музикант просто без нея не може :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zdr

купуваш си една много ценна книжка която се нарича ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ НА МУЗИКАТА

има я по книжарниците

там е обяснено всичко

ако си решил да ставаш музикант просто без нея не може :cheers:

10х ся след нова година ше си я зема задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми е как се строи акорд.Останалото е обяснение кфо не съм разбрал.Просто имам някаква мн мъглива предсатва и затова пускам тема .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акорда е група от три или повече тона, които са подредени по ТЕРЦИ или могат да се подредят по ТЕРЦИ във възходяща или низходяща посока !

Пример: до - ми - сол = квинт акорд пише се C5

или до - ми- сол - сибемол = септ акорд пише се C7

 

Но наистина Елементърна теория на музиката е книжката която трябва да четещ и най-добре и учител !

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-елементарно обяснено: Мажорен акорд се построява с 1-ви тон - основния тон, 2-рия - на голяма терца нагоре от него и 3-тия на малка терца от 2-рия. Минорен акорд - по същия начин само, че първо е малката терца и после голямата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zdr

купуваш си една много ценна книжка която се нарича ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ НА МУЗИКАТА

има я по книжарниците

там е обяснено всичко

ако си решил да ставаш музикант просто без нея не може :hysterical:

10х ся след нова година ше си я зема задължително.

 

Пич ако си решил да ставаш музикант не си пълни главата с такива глупости.По-добре се старай да си изкарваш нещата по слух (ако за това ти трябва да си строиш акорди)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

JimBeam,

 

Традиционната хармония се строи по терци. Още един начин да бъде просто казано, това значи, че от лада (примерно мажорния) строиш тон върху една от степените, след това прескачаш степен, след това слагаш още един, прескачаш, слагаш. Другото - четеш дадените линкове.

 

И за протокола: Акордите могат и да не са построени по терци. Всичко с поне три тона е акорд. Например, има и квартова хармония, където са построени по кварти. Класическата теория гледа малко неадекватно на тях. C F Bb би могла да го види например като доминантов септакорд с изпусната квинта и задържане, която се разрешава в E, или като тризвучие със задържане и първо обръщение. Какво става обаче, ако този "неакордов" тон не се разрешава и си остава или пък ако акордът е извън музикален контекст? Според класическата хармония, той не съществува, което е абсурдно. Разбира се, през периода, към който тя се отнася, обикновено не е имало такива самостоятелни структури.

 

А ако някой ми каже да не чета нищо по теория, аз бих се обърнал с г.. гръб към него и бих си плюл на петите, а и вероятно не би имало какво да си кажем. Освен ако нямаш феноменални слух и талант. Но даже и тогава тези таланти (напр. Бах, Бетовен, Моцарт) са си знаели и разбирали чудесно теорията. Започни с елементите - интервали, ладове, акорди, метрум и т.н. Като не разбираш нещо, питаш, намираш учител...

Преди седмица си писах с много приятен и знаещ китарист, композитор и учител от САЩ, завършил Бъркли с джаз и след това друг университет с класика. Има интерес към теоретични дилеми (аз също) и му писах, за да го поздравя за теоретичните разсъждения, които пише, тъй като конкретно тези неща вълнуват и мен. Отговори много точно и дори без да съм го разпитвал, сподели някои препоръки и мисли. Едната от тях беше това, което мисля и аз: Прочети за музиката всичко, което можеш. Той самият е изчел всичко, което има на английски, и каза, че повечето неща, които е прочел, за да разбере музиката в по-голяма дълбочина, ги е прочел, когато вече не е бил в училището. Всяка книга, всеки теоретик има какво да ти предложи. В нашата ера сме заринати от информация и варианти да събереш това познание, стига да имаш мотивация и да обичаш музиката. И определено 50-годишен музикант с толкова дълбоки познания и опит знае чудесно какво говори.

 

ВЕСЕЛА КОЛЕДА!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич ако си решил да ставаш музикант не си пълни главата с такива глупости.По-добре се старай да си изкарваш нещата по слух (ако за това ти трябва да си строиш акорди)

 

Aйдe сега...... ако си решил да ставаш музикант, не учи теория едва ли не..

Не само теория, то не е свирене по ноти, солфежи..... по много...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за пълненето на главата с глупости защо ли си мисля, че някъде съм го чувал, но с други думи....дали пък не беше една басня за лисицата и гроздето, дето било високо... :greenball:

Поредното абсурдно твърдение, че нещата трябва да се докарват само на слух, а теорията не е от никакво значение. Не знаеш ли какво правиш, винаги ще си останеш дилетант, колкото и да си техничен. Музиката е доста обширно искуство, което се учи цял живот...даже мога да кажа, че и докрая ще има неща, дето няма да ги знаеш... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10х много на хора дето писаха наистина помогнахте ми някой работи ми се изясниха горе долу .Бтв тфа за слуха аз попринцип обичам първо едно нещо на слух да го хвана после таб а и немисля че само това ще ми помогне да стана музикант.Искам да се образовам и да науча нещо повече затова чета форума някой път до 3 4 сутринта (ако щете вярвайте правя го).да ви кажа чесно от тука научих СТРАШНО МНОГО информация и реших да се заема по сериозно с музиката а не да си осна някакъф свирач дето може да свири тама нещо.Еми това е казахте ми кво требва д напрая ще го напрая и пак мерси. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

zdr

купуваш си една много ценна книжка която се нарича ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ НА МУЗИКАТА

има я по книжарниците

там е обяснено всичко

ако си решил да ставаш музикант просто без нея не може :)

10х ся след нова година ше си я зема задължително.

 

Пич ако си решил да ставаш музикант не си пълни главата с такива глупости.По-добре се старай да си изкарваш нещата по слух (ако за това ти трябва да си строиш акорди)

 

това беше супер изказване...мисля, че дори и самодейните музиканти би трябвяла дя имат по-сериозно отношение към заниманията си. А колкото до слуха- да добре е да се слуша, и чува, но в допълнение с малко теория нещата тръгват...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Най-елементарно обяснено: Мажорен акорд се построява с 1-ви тон - основния тон, 2-рия - на голяма терца нагоре от него и 3-тия на малка терца от 2-рия. Минорен акорд - по същия начин само, че първо е малката терца и после голямата.

Теорети4но не е вярно това.

При ДУР терцовия се строи на голяма терца от основния, а квинтовия на 4иста квинта от основния - за това се нари4а и квинтов. Не подлъгваите хората като сами не знаете ;))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.