Jump to content
Българският форум за музиканти

лепило за челно залепяне


Recommended Posts

Колеги, имам въпрос, насочен към хората със сериозни познания по дървообработване:

Какво лепило да използвам за челно залепяне на дървени плоскости - представете си челно залепяне на среднодебели дъски. Преди да си позволя да задам този въпрос, прегледах доста от писаното дотук. Резултатът беше: PVA лепило. Добре, обаче каква марка, модел? Има ли различно твърди, по-еластични, по-здраво залепящи и т.н? Не искам пълен разбор, естествено, а препоръка. На едно място срещнах Henkel Super Wood 3. Добре ли е? Търся здравина и устойчивост на атмосферни условия - чудото ще е на открито.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лепилото на Хенкел е добро, само дето е хубаво да не си взимаш от бързосъхнещото, което стяга за 5 минути. Най-добре вземи нормално - пак придобива максимална здравина за около 24 часа. Предполагам като си чел си разбрал, че ПВА лепилата се размекват и губят някои от своите качества при нагряване около 60-70-80 градуса, вариращо за различните лепила. Препдолагам има лепила специално за екстериорна употреба, които издържат по=широк диапазон от атмосферни явления. Иначе може с практически почти всичко да го залепиш, но без повече инфо не можем да ти помогнем по-добре ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предварително се извинявам,че се включвам в тема по която нямам сериозни познания,но все пак се надявам да съм от помощ.От известно време работя над един личен проект-солобарабаче.Използвах лепило "Бизон" което купих от Практикер-те са вносители на тази марка.Изглежда жестоко здраво,не случайно носи името "Бизон".Според мен има много подобни свойства като епоксидната смола като започне да засъхва,поне по кожата.Използвах ръкавици но пак се омазах целия-ИЗМИВАНЕТО с каквито и да е разтворители се оказа невъзможно.Дървената конструкция хвана страхотно.Предстои да се стругова и това ще е изпита за лепилото-дано всичко да мине добре.Дано да съм помогнал с нещо.Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има много подобни свойства като епоксидната смола като започне да засъхва,поне по кожата.Използвах ръкавици но пак се омазах целия-ИЗМИВАНЕТО с каквито и да е разтворители се оказа невъзможно.Дървената конструкция хвана страхотно.Предстои да се стругова и това ще е изпита за лепилото-дано всичко да мине добре.Дано да съм помогнал с нещо.Поздрави.

 

Ако говориш за BISON BOIS, то, лепилото няма нищо общо с епоксидните смоли, а е просто вид поливинилацетатно лепило(като C-200, например, но е по-здраво). Епоксидните смоли, както знаеш, са двукомпонентни - имат си втвърдител.

 

Иначе - епоксидните смоли не са точно лепила.

Bison Bois-а е здравичък да - и аз често го използвам!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах търсите лепило за дърво, което да е устойчиво на атмосферни влияния. Всеки от производителите на ПВА лепила има задължително в серията си лепила, с които се лепят лодки, гребла за лодки, ракети за тенис и под. Те са устойчиви на открито. Например австрийското Ракол.Просто питайте за такова лепило производителите, или вносителите. Имайте предвид, че конструкцията трябва да е грундирана и лакирана, т.е. САМОТО ДЪРВО ТРЯБВА ДА Е ЗАЩИТЕНО. Иначе ще стане така, че дъските ще се изметнат, подгизнат, или разсъхнат, а лепилото ще си е живо и здраво, само където няма да е по тях. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има много подобни свойства като епоксидната смола като започне да засъхва,поне по кожата.Използвах ръкавици но пак се омазах целия-ИЗМИВАНЕТО с каквито и да е разтворители се оказа невъзможно.Дървената конструкция хвана страхотно.Предстои да се стругова и това ще е изпита за лепилото-дано всичко да мине добре.Дано да съм помогнал с нещо.Поздрави.

 

Ако говориш за BISON BOIS, то, лепилото няма нищо общо с епоксидните смоли, а е просто вид поливинилацетатно лепило(като C-200, например, но е по-здраво). Епоксидните смоли, както знаеш, са двукомпонентни - имат си втвърдител.

 

Иначе - епоксидните смоли не са точно лепила.

Bison Bois-а е здравичък да - и аз често го използвам!

Не,не,имах предвид физични свойства-цвят и плътност.А за качеството както казах предстои да се докаже,само мога да кажа,че ми скапа 2 чифта хирургически ръкавици и ако секундните лепила успявам да излющя от кожата си за 3-4 дни,епоксидна смола за седмица и нещо,то това лепило стоеше плътно прилепнало без да се напука 2 седмици,а вече повече от месец ноктите ми не могат да се изчистят по никакъв начин.

п.п.За съжаление не помня точно името на лепилото,но не е това което споменаваш,еднокилограмова разфасовка,както споменах цвета е близък до епоксидната смола и може да се намери в магазините на Практикер,аз го купих от Люлинския клон,беше последната бройка.

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря на всички за информацията. Да, естествено, дървото ще бъде лакирано или боядисано, няма да бъде оставено незащитено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вихро, дано да си запазил опаковката на споменатото от теб лепило, или поне да се сетиш за името-марката, защото е нещо, което явно аз не съм го опитвал. Ще ти бъда благодарен, когато се сетиш да ми драснеш един ред. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПВА лепилата не стават толкова здрави на лакирани повърхности. Те хващат здраво когато могат да попият в жилките и да хванат надълбоко. Предполагам това важи и за епокси лепилата и аз лично мисля, че би било по-здраво ако се залепи дървото без лак и без грунд дори и чак след това се грундира и лакира отгоре... А това челно лепене не ми стана ясно какво точно представлява и дали ще се вижда, дали е ключово как изглежда и т.н. Аз лично бих предпочел за малка площ за лепене някаква сглобка или конструкция с дибли, но не знам за какво иде реч и за какво ще се ползва нещУтУ след това... С риск да се повторя - дай малко повече инфо :metalist:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вихро, дано да си запазил опаковката на споменатото от теб лепило, или поне да се сетиш за името-марката, защото е нещо, което явно аз не съм го опитвал. Ще ти бъда благодарен, когато се сетиш да ми драснеш един ред. Рудолф

Съжалявам за спама.Пазя опаковката разбира се,за моята конструкция не отиде чак толкова много лепило.Проблема е,че ще мога да ти кажа,чак като се прибера в БГ.За съжаление не можах да намеря точно изображение на използваното от мен лепило в мрежата,чатовете тук не работят за момента,но като оправим този проблем,ще помоля някой вкъщи да ми каже точно надписа на опаковката.А мисля ,че бях писал и на Наско / Виолинс/ спецификациите на лепилото,но не мога да намеря точното писмо.

Поздрави на всички ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се лепи челно без дибли, защото не носи такова голямо натоварване. Ще бъде сандък. Боята ще се полага след оформянето на конструкцията. Външният вод на сглобката не е критичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от моя опит знам,че пва лепилата са по здрави,когато се използват за лепене на дьрво ,от смолата.обаче има един филм-ако не се стисне яко сьс стяги,изобщо не дьржи,сиреч ,здравината на пва лепилото зависи от стягането.ако ще правиш сандьк,ти трябва сглобка и подсилване,само с лепило маи ще е слабичко,не защото лепилото е слабо,а контактната площ е малка,ако правилно сьм разбрал.

hillbilly,гибсьните (новите пове4е)имат по някои пьт проблеми с разлепяне,ама това не е заради кофти лепило,ами по скоро заради изкофтени сглобки и немарливо лепене.то не е таина,4е напоследьк не са това,което са били...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така си е . Едно време западните стоки бяха скъпи и качествени а сега са само скъпи.

Ако от челно лепене имаш в предвид напречно на влакната . без сглобка нчма да стане а ако е страничен кант нямаш проблеми с ПВА или алифатните като Росс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.