Jump to content
Българският форум за музиканти

Пичове гаден проблем :(


Slav

Recommended Posts

Абе колеги имам един проблем с електричката.

Настройвам я с някой тунер или по слух и да речем на 3 и 4 струна терците и октавите ми звучат добре, НО квинтите и квартите НЕ :(

Или пък квартите и терците звучат добре, а квинтите и октавите не толкова добре :(

И това за всички двойки струни освен 1 и 2 :(

Или примерно акорд Ми мажор ми звучи както си трябва, а Ре мажор направо все едно не си я настройвал.

Дали е от китара не знам. 100 % не е от струните, защото съм пробвал различни марки и при всичките се повтаря това.

Като че ли най-точният тунер, който съм пробвал е този на Guitar Pro, обаче и с него пак не са настроени като хората.

И така всеки божи ден трябва да си играя 30 минути да я настройвам за да звучи всичко горе-долу ок ;)

Е тва му е най-гадното на китарата - НАСТРОЙКАТА :metalist:

Ако някой случайно знае на какво се дължи това единия интервал да звучи добре, а другия не моля да каже, че да се опитам да го оправя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Китарата ти се нуждае от финна настройка на бриджа и грифа. Обърни се за помощ в раздела за ремонти. Има доста хора който биха ти помогнали със съвет или ще те насочат към майстор. ;)

Редактирано от DJ SKRATCH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търси ключовите думи "интонация", "intonation". Много добре е обяснено в сайта на фендер Fender, ако искаш да ти се обясни "for dummies" търси в youtube. ;)

П.С.

В фендер има само за стратокастерски бридж, ако бриджа ти е друг тип ти трябва друг guide !

П.П.С

Препоръчвам ти AP-tuner ..според мен е по-точен от на GP. Ако ползваш Amplitube вграденият също е супер, а и при превключването на аудио драйверите няма да можеш да пуснеш tube-a i ap-то едновременно.

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове не съм голям спец и не знам какъв ми е точно бриджа ето ми я китарата да видите и да кажете какъв ми е точно за да знам къде да търся за да го оправя.

869bb3a87511673f0fa3540dea4f6dfa.jpg

washburn_x20.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверяваш хармоника на струната (пръста в/у 12-то прагче) с фрет-натата нота. При по-висок тон завърташ винтовете отзаната страна на бриджа(които са успоредно на струните) назад(удължаваш струната), при по-нисък тон напред(скъсяваш я). Всеки път когато предвижиш съответното седло напред/назат предастройваш и пак проверяваш докато не получиш точния тон. Преди да настроиш интонацията е добре да си сигурен, че са настроени грифа(тръс род-а), нът-а, атаката и височината на адаптерите (ако са единични е добре да са по-надолу при интониране ..и попринцип). Ако някой има корекции да пише, че да не объркаме човека..

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И, ако може, намали до минимум или премахни изобщо използването на думата "пич" и всичките й производни от речника си...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А не си ли се замислял, че просто натискаш много силно. Китарата може да е ок, и да не се нуждае от сетъп, може да е от човека. За тия разлики в интервалите , дето си написал, че ги чуваш бриджа ти трябва да е тотално разбрицан, а не ми се вярва да е така. 30 минути за настройване за начинаещ е отлично време, продължавай така докато ги сведеш до 30 секунди или до момента, в който ще можеш да настройваш китарата си без да ти е нужен тунер. Тва му е майката - свирене. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен като цяло ми изглежда, че китарата не е била настроена както трябва. Защо не свържеш китарата към компютъра и не опиташ да я настроиш "електронно" с програма като AP Guitar tuner например? Така намаляваш човешките грешки до минимум :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много фактори:

 

1. Може да не я настройваш точно.

2. Може да не са и настроени интонациите от бриджа.

3. Може китарата да не е интонирата добре откъм МАГАРЕНЦЕТО, и колкото и да настройваш китарата, все да има известни проблеми, освен ако не я пипне кадърен лютиер.

4. Може да използваш струни, с такава дебелина, че да не е добра интонацията с нея(никоя китара не се настройва еднакво добре със всякакви струни, колкото и да и нагласяш интонациите).

5. Може да има нужда от фина регулация на тръсрода.

6. Може прагчетата да са малко трапецовидни от завода, и да ти изместват малко тона, както и да убиват продължителността на тона.

 

Решение - Ако регулацията на интонациите не доведе до желания резултат - занеси я на лютиер да каже дали и има нещо, и ако да-какво, и да го оправи. За тази услуга, не би трябвало да вземе много, даже хич. Кажи, че искаш китарата ти да свири вярно.

 

Ако я оправи - рекламирай.

Ако само ти вземе парите - антиреклама, и носиш при друг.

 

;)

 

Най-добре първо дай записче, да чуем за какво иде реч.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А не си ли се замислял, че просто натискаш много силно. Китарата може да е ок, и да не се нуждае от сетъп, може да е от човека. За тия разлики в интервалите , дето си написал, че ги чуваш бриджа ти трябва да е тотално разбрицан, а не ми се вярва да е така. 30 минути за настройване за начинаещ е отлично време, продължавай така докато ги сведеш до 30 секунди или до момента, в който ще можеш да настройваш китарата си без да ти е нужен тунер. Тва му е майката - свирене. Успех.

 

Ами аз класическата си я настройвам без тунер за около 2 минути :curse: понеже имам слух и знам как трябва да звучат тоновете ( нали съм пианист )

И електрическата също обичам без тунер да си я настройвам.

 

Много ви благодаря на всички, които писахте за да ми помогнете :thumbs_up:

Скоро може да кача записче да чуете за какво става въпрос.

 

П.П. Приемам забележката, че постоянно викам на всички "пич" и вече я замествам с "колега" :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ако тремолото ти "плава" на два щифта...при положение че не са натегнати пружините достатъчно...което може и да бъде търсен ефект от друга страна...се получава феномена на "плаващите" тремола...а именно че докато настройваш една струна другите се разстройват...и ако не ги сверяваш последователно има да я настройваш до припадък...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, поне засега, на мен ми стана ясно, че човека има слух, и може да настройва, но китарата не е интонирана добре, и фалшиви много при дадени акорди.

 

По принцип не винаги е достатъчно да настроите интонациите и китарата, за да свири тя вярно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ако тремолото ти "плава" на два щифта...при положение че не са натегнати пружините достатъчно...което може и да бъде търсен ефект от друга страна...се получава феномена на "плаващите" тремола...а именно че докато настройваш една струна другите се разстройват...и ако не ги сверяваш последователно има да я настройваш до припадък...

ами то по принцип така е нормално да бъде ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, поне засега, на мен ми стана ясно, че човека има слух, и може да настройва, но китарата не е интонирана добре, и фалшиви много при дадени акорди.

 

Точно това е работата :)

Абе затягах разтягах затягах струни от бриджа, проверявах естествения флажолета в/у 12 прагче с нотата на 12 прагче ама фретнатата нота звучеше доста по високо отколкото трябва. Затягах разтягах - нямаше голяма разлика. Ако съм се изразил тъпо ще ме извинявате ама свиря от 5 месеца все пак :)

Единственото решение е вече да я занеса на някой специалист, че да види какво точно и има.

 

Някой да знае къде мога да намеря такъв във Варна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.