Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой ще помогне за тунинг на едно басче


Recommended Posts

Олелеее.... и аз я направих една. След двудневно търсене на ножче за фурнир и множество учудени погледи, в крайна сметка не намерих описания от теб артикул. Като дете баща ми имаше такова ножче, но уви сега явно са кът. В крайна сметка използвах супер наточено швейцарско ножче Викторинокс, което не веднъж е доказвало себе си като незаменим инструмент. В крайна сметка резултата ми харесва, освен на едно две места, където фурнира се сцепи. За съжаление сам съм си виновен, единия път с ръкава на блузата забрах едно крайче, а втория път от вродена кьопавост. Лепенето се оказва доста пипкава работа, но днес импровизирах и си направих преса с парче ламинат и няколко стяги. Резултата е задоволителен. Утре като заформя грубо контурите на фурнира, ще постна снимки. В крайна сметка ако резултата е посредствен - китосвам, шлайфам и я пращам на боядисване.

 

Дано Ефтим се справи добре, че иначе окепазяването ще е пълно;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 124
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ето и снимки на баса с новия фурнир отпред и отзат. Отдолу това червеникавото е черешовия байц, който слагах преди това и не се получи добре. Смятам да направя страните на баса черни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и снимки на баса с новия фурнир отпред и отзат. Отдолу това червеникавото е черешовия байц, който слагах преди това и не се получи добре. Смятам да направя страните на баса черни.

 

 

Ето снимките, че съм много разсеян!

 

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=188321&photo=11

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре се е получило, но в краищата май има няколко места, където малко си задълбал с ножчето или се е отчупило. Ако можеш да го изсшлайфаш с много фина шкурка да се позаглади ще стане доста по-добре.

 

А и според мен трябваше да оставиш парчето с точките от чеповете на гърба, освен ако това не ти е било желанието :rolleyes:

 

Но иначе браво за резултата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това за чеповете - първото лицево парче беше идеално, обаче с тъпото моментно лепило фурнира се накъдри и не можа да се залепи. Та това беше втория опит с последния материал. То пък и така ме кефи, както вика Рудолф "превърни дефекта е ефект".:rolleyes:

 

Иначе ръбовете за момента са само грубо шлайфани, имам още много дни работа по фасона:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре е, браво наистина, това за домашни условия си е направо отлична работа, като се има пред вид, че е първия челен сблъсък с фурнироването, което ама никак не е проста работа. Браво, Боре! Карай внимателно с шкурките, пази фурнира, че си има още доста работа по завършването. Успех, друже! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

За да не изстива темата...

 

След като китнах и след това изшлайфах всички неравности по страните на баса, той вече е почти готов за боядисване. Някой може да е пропуснал - решил съм да боядисам страните черни, а отпред и отзад да лакирам. Прилагам и една снимка от преди финалното шлайфане http://www.snimka.bg/album.php?album_id=188321&photo=13

 

Мисля, че се получи горе-долу добре. Само ако може дайте съвет как точно да олепя фурнированата част, за да се получи гладка и хармонична граница между боята и фурнира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, гледай черното да е с топъл кафеникав отенък, а не синкаво, защото контрастът между лицевата част и страните ще е малко натрапчив. Що се касае до маската - т.е. начина на скриване на лицевата част при боядисването на страните имаш два избора:1. Да питаш специалисти като Диката. 2. Да питаш аматьори китарджии като Ицето icohohi, който учи за художник. 3. Да се разровиш из форума - може да има готова информация. После отново ще обсъдим нещата и избираме най-доброто. 4.Може и по най-простия начин да облепиш лицето с хартиено тиксо и да пръскаш. Но къде остава удоволствието от обсъждането, интересните идеи и тръпката от новото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам всички биха препоръчали залепването на хартиен/картонен панел на мястото, където трябва да остане небоядисано и за да няма много ряза граница той може да бъде залепен на 5-10мм от кота нула (демек от повърхността на фурнира). Пръска се вертикално надолу, за да се избегне разлика в сънбърст-like ефекта и неговата дълбочина и плътност. Аз поне в момента не се сещам за друг начин, освен за това как боядисват сънбърста на лес поул-овете - с аерограф на ръка, само дето людете, които пръскат китарите са им минали няколко хиляди китари през ръцете и са леко прецизирали движението на ръката. Освен това съм убеден, че Гибсън не са си купили китайски аерографи за 200лв :lol:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз доста си поиграх и облепих лицевата страна на китарата с хартиено тиксо. Мъчих се и цепих лентички по 5-6мм , за да мога като ги снаждам да се получи максимално гладка дъга. Все пак не съм сигурен до колко е удачно. Утре ще снимам и ще ви покажа, та да си кажете думата. А относно Диката - няма какво да го занимавам човека с моите самоделки, той и без друго си има много работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид хартиен/картонен шаблон, който да залепиш с двойнолепящо тиксо за фурнира или за подложки на определена височина от него! Така не е много сигурно каквоще получиш като краен резултат, особено и ако хартиеното тиксо вземе, че се окаче, че пропуска боята през себе си (което е малко, но все пак вероятно...) :lol:

 

Позрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май в projectguitar бях гледал точно така - изрязва се картонен шаблон който се надига на сантиметър някъде с подложки и се пръска - така (уж) границата не е рязка както ще е ако облепиш тялото директно и така се получава нещо като сънбърст

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Точно така се постига ефекта на преливане на цветове със спрей. Но все пак трябва да се изтренира много добре на нещо различно от басчето, защото после започваш от начало при грешка... :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде аман от вас:hysterical:

 

Стига сте давали акъл:), да дойде някой да го направи:D!

 

Сериозно, ако някой се заеме със задачата с удоволствие му я предоставям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.