Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой ще помогне за тунинг на едно басче


Recommended Posts

  • Отговори 124
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И тука идва фундаменталния въпрос "Какво ще да е туй дРъво? Мене лично ме кефи как изглежда и може би ще стане работата със прозрачния финиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ме лъже зрението - то май има залепен топ отгоре.

 

Има ли възможност да се снима отблизо дървото на сърцевината на китарата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ме лъже зрението - то май има залепен топ отгоре.

 

Има ли възможност да се снима отблизо дървото на сърцевината на китарата?

 

Утре ще се мъча да я остържа отвътре за да се види най-добре, обаче тази задача особено ме затруднява - някой ако може да даде съвет.

Ебаси дъската - циклих я три часа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, Евтим е прав - след внимателен оглед се вижда, че има топ, който е дебел около 1мм-1.5мм. Абе друго си е набитото око бе:)

 

И сега какво, това променя ли ми с нещо задачите? В смисъл, какво да направя за да кажете какво е дървото? Мисля, че истинското дърво се вижда на загладеното горе за ръката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо няма фокус, планът е твърде общ. Дай дървото в едър план и с добър фокус, ако може снимай го на естествено осветление - на открито, на терасата. За сега, поради оскъдните изходни данни, не мога да кажа нищо конкретно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо няма фокус, планът е твърде общ. Дай дървото в едър план и с добър фокус, ако може снимай го на естествено осветление - на открито, на терасата. За сега, поради оскъдните изходни данни, не мога да кажа нищо конкретно.

Важното е, че изглежда отлично запазено. Междудругото, свършил си страхотна работа за нула време. Човече, смайваш ме.

Дъщеря ти е сладурана. И аз чакам да ме зарадват с някой внук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно да ви кажа бях забравил, колко е забавно да се работи с дърво. Не съм пипал инструмент от поне 15 години. Като дечко бях доста запален, а и бащата инвестираше сериозно в инструменти и ми беше много интересно. Всъщност най-готиното е, че времето лети и не усещаш умора, а напротив - кефиш са на детайла и се забавляваш. Лично за себе си, съжалявам, че чак сега се реших да започна нещо подобно.

 

Сега по същество - дайте идея как по-лесно да сваля боята от бордовете и да изчегъртам кухините, че нещо технологично ми е мъгла? Дали да не ги духна с пистолет за сваляне на боя? Или ще изпържа дървото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готино чеве ;)

 

Сега по темата - БРаво добре си свалил боята. От изключителна важност е да свалиш и боята и лака от некпокета! Ако правиш прозрачен финиш ще е малко кофти за мястото, където фурнира е залепен за основната част от дървото. Не че няма да стане прозрачния финиш, но според мен няма да е особено красиво. Готино е ако има някакъв топ от фигурирана дървесина - да седиш и да му се радваш... Иначе може да направиш прозрачен финиш на предния панел и някакъв бърст :mellow: Друг вариант е да го байцнеш (може и байц бърст) и да се надяваш да не се раличават топовете или просто ако се кефиш на ефекта - тогава е разбираемо. За пистолет на боята не бих те съветвал - опасно е особено ако ще слагаш прозрачен финиш. Може да сложиш шкурка на дървено блокче или да си направиш глава за бормашина с шкурка и да го обработиш на по възможност ниски, ако няма ниски каквито има обороти :whistle:

 

И пак да кажа за некпокета - махни боята оттам и когато боядисваш/лакираш облепи и некпокета и грифа на мястото на сглобката с хартиено тиксо, за да не ги боядисаш и тях :secret:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен пък би било ефектно, ако се скосят малко краищата на дървото, така че фурнирът да се дръпне по-навътре, а отдолу да се виждат шарките на другото дърво, които се отличават от фурнира. След това с подходящ байц на точното място и лак би изглеждало много добре! :)

 

Ето това имам предвид - това е един от басовете на Диката, да отбележа. Вярно, резултатът няма как да е точно такъв, защото при теб има само 2 мм фурнир, а на баса на Диката има няколко сантиметра top, но схващате за какво говоря.

 

004267884.jpg

 

Иначе предполагам, че цялото тяло е чамово. Пробвай да снимаш, както казаха, или скосеното място, където се обляга ръката на тялото, или някой от "роговете" на тялото вътре в заоблената част - там си личи достатъчно добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баса на Диакта, който си показал много ме кефи като ефект и аз мисля, че при мен ще се получи добре (е не като на Диката де:))

 

Днес купих полиуретанов лак на Sikkens - безцветен. После ще направя снимка на кутията. Леко матов е. Спред дилъра - ще свърши чудесна работа, препоръча да направя три слоя и после да мина с водна шкурка (но само ако е изпръхнал лака). Днес ще направя проба на друго парче дърво.

 

Относно чама - теглото на тялото е точно две кила и половина, а все си мисля, че чама е доста лек? Или бъркам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен пък би било ефектно, ако се скосят малко краищата на дървото, така че фурнирът да се дръпне по-навътре, а отдолу да се виждат шарките на другото дърво, които се отличават от фурнира. След това с подходящ байц на точното място и лак би изглеждало много добре! ;)

 

Според мен пък, за разлика от баса на диката, фурнирът при баса на boreto е сложен не с декоративна(или звукообразуваща) цел, а с цел да има твърда основа за боята на лицето на китарата, и ако се изтъни отстрани фурнирът, тогава точно местата, най-подложени на триене(отстрани на баса) може и да страдат от липсата на фурнир там. Освен това, този фурнир е твърде тънък за целта, за която го гласиш(декоративна). Трудно е и да се байцне само едното дърво, без байца да се разлее и по другото, и е почти (да не кажа съвсем)невъзможно да се получи убедителна разграничаваща линия между двата цвята, използвайки предпазно тиксо, или други подобни щуротии.

 

Изобщо басът е бил боядисан неслучайно.

 

Някакъв вариант е сънбърст, като е добре отпред, видимата част от фурнира, пак да е леко оцветена с полупрозрачни лакове поне по краищата, както е на всички популярни сънбърст китари(страт например). Иначе отстрани в цвят, а отпред да започне да се вижда само естествения цвят на дървото - според мен това е постно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яка тема. Чак сега я фиксирах.

 

Евтиме, мисля, че се сещаш за какво е сложен фурнирът и от какво дърво е басчето.

Боре, евалата за ентусиазма батко, ама защо си взел матов лак? Лъскавинката и циганийката винаги блазни повече очото. :)

 

Евтиме, понякога умишлено рязката граница между страните и лицето (плътно боядисани страни, прозрачен преден панел) изглежда много добре.

Защо смяташ, че непременно трябва да е бърст?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.