Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой ще помогне за тунинг на едно басче


Recommended Posts

ако се изтъни отстрани фурнирът, тогава точно местата, най-подложени на триене(отстрани на баса) може и да страдат от липсата на фурнир там. Освен това, този фурнир е твърде тънък за целта, за която го гласиш(декоративна).

 

То ако се изтърка лакът ходи спасявай с фурнир... Нали това е целта на лака - да пази боята и до известна степен дървото, освен да придава по-добър външен вид. А и добър финиш става и на меки дървеса - с достатъчно здрав лак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 124
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Навапцах една чамова греда с лака и чакам утре резултата. Иначе има нови снимки след тоталното сваляне на боята. За съжаление не мога да се справя с боята в дупките - сигурно ще ми отнеме два дни да му е......... майката. Дали изобщо да я свалям, след като няма да се вижда? Макар, че обичам да изпипвам нещата докрай. Относно финиша - след фино шкурене материала не изглежда върха на сладоледа. Както някой беше казал, не служайно китарата е била боядисана:) Тук остава въпроса дали да я байцна с нещо тъмно и след това да лакирам. Или да боядисам в някакъв цвят (което незнам защо, но не ме кефи).

 

Далеч съм от мисълта да лепя каквито и да било топове и т.н. защото нямам технологична култура, а само с четене тая работа не става;)

 

И благодаря на всички, че участват в темата - така става много интересно.

 

Поздрави от Драгалевци Къстъм ШОП!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, и аз го виждам басчето в малко тъмничък байц - червено кафяво в тон махагон - и с малко по-дебел лак, прозрачен и добре полиран. Това е семпло и стилно решение. Добави и добре полирания хардуер и ето го. А за фурнира, според мен е буков. Шарката му, макар и лека, ще се прояви с байца и след лака. Дерзай! Ако ще байцваш, първо пробвай на букови парчета от стар паркет - изчисти ги и ги шлайфай. Байцът се нанася само студен! След като намериш тона, който ти харесва и го пробваш, трябва леко с ИЗСТИСКАН тампон ПЪРВО да навлажниш повърхността на баса с вода и чак тогава да байцваш. Байцва се най-добре с тампон, натопен и след това ИЗСТИСКАН. Байцва се внимателно и САМО ПО ПОСОКА НА ВЛАКНАТА на дървото.Не трябва да има никакви капки, разливания, нито напречни нанасяния. Леки тонални разлики се коригират веднага, още на мокро с повторно, и ако се наложи потретно минаване, докато всичко се изравни. Това е за сега. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

важно е да няма боя в мястото където ляга грифа от гледна точка на звука - същото важи и за грифа на това място :surprise:

интересно какви са тея големите дупки в нек покета между дупките за 4те видии? не би било зле да се запълнят май

 

баса може би ще изглежда добре с тъмен байц, но ми се струва че пак ще си личат местата където няма фурнир, особено там където е скосено за дясната ръка

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поогледах снимките, и виждам, че материала на междината не най-прекрасният, има чворове и несъвършенства.

Освен това, задният фурнир, доколкото виждам, е лепен от две парчета, което не изглежда добре.

 

Затова мисля, че байца не е добро решение.

 

Тъй като, доколкото виждам, предния фурнир е удачно запазен, предлагам, да запълниш всички дефекти по страните и задната част с подходящ кит, след което да изпръскаш китарата така:

 

70sb-body.jpg

 

Така, отстрани и отзад ще е черна, а отпред - сънбърст, и се вижда под полупрозрачните червени и жълти слоеве - шарката на дървото.

 

За да нарисуваш сънбърста можеш да използваш картонени шаблони на разстояние от тялото, както и фин пистолет, с който може и да "нарисуваш" буквално шарката.

 

Отгоре се пръска със съвсем прозрачен лак.

Не знам обаче дали могат да се намерят бои на същата основа, които да се смесят с лака, за да се получи полупрозрачен лак за сънбърста. Тук някой от по-опитните бояджии може да даде мнение.

 

Надявам се, ще пръскаш все пак, защото с четка не ми звучи добре.

Ако ще пръскаш - лаковете често си имат специални разредители за работа с пистолет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще пръскаш - лаковете често си имат специални разредители за работа с пистолет.

 

...които хипер трудно се намират, да ги еб@ у търгофците !!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с Евтим. Вече писах, че е добре оформлението да е семпло и стилно, но нека да не е банално. Щом нещо се ражда за нов живот, нека поне в едно нещо да е по-различно, за да има шанса за нов късмет и нова съдба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя бас , който е със същото тяло, го направих с безцветен лак....

Ето я темата ми :D

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=24918

 

BTW все още на съм сменил пластмасите....а трябва, ама не ми идват идеи....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ако се изтърка лакът ходи спасявай с фурнир... Нали това е целта на лака - да пази боята и до известна степен дървото, освен да придава по-добър външен вид. А и добър финиш става и на меки дървеса - с достатъчно здрав лак.

 

Идеята на фурнира е, да бъде равна и по-здрава подложка за лака.

Колкото и да е здрав лака, ако подложката му е мека, той ще се отлюспи неизбежно.

Все едно да боядисваш гумена топка с автоемайл лак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не изопачавай нещата - има голяма разлика между дърво (било то и чам) и гумена топка. Каквото и да е дървото не е нито толкова меко, нито толкова еластично. :hysterical: Дори аз наскоро пребоядисах една пълдинка - чамова, и тя така облепена с фурнир, но 2 слоя боя и 3 слоя лак (без грунд, точно защото исках шарките на дървото извън фурнира да останат релефни и след боядисването) не ти позволяват да одереш дървото с нокът, както ако е голо. Пък ако говорим за драскотини от някакви други твърди предмети - и твърдите дървета се драскат, вдлъбват нараняват, т.е. не е проблема в дървото, а в това как съхраняваш инструмента... :hysterical:

 

Но да не флудим темата повече, че се отклонихме бая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа, грифа на баса го взе Евтим да му побае на позициите. Тоест междуфорумското сътрудничество е в пълна сила, което беше в основата на идеята. Сега ако се осере баса ще има поне двама виновни :) Да бяхте видяли физиономията на Евтим като видя как съм наплескал баса:curse:

 

Снимки като пооправим нещата малко. Проблема беше, че топа на задната страна е 3-то качество, и ръбчетата на снадките са глътнали от байца. Отпред изглежда несравнимо по-добре - ще се убедите сами. Иначе съм спазвал технологичните напътствия на Руйдолф и му благодаря изключително много. Тама където фурнира е хубав - всичко е добре! И за мое съжаление чак след като байцнах лъснаха разни драскотини от недобро шлайфане от моя страна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, падна ми камък от сърцето. Щом и Евтим се е захванал значи нещата вървят както трябва. Успех и карайте внимателно. Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.