Jump to content
Българският форум за музиканти

Моята китара


Recommended Posts

Демек има разлика в кривата на оказаното съпротивление - едното е права, другото логаритмична крива... Не е важно каква е разликата всъщност - просто търси за схема с логаритмични логаритмични, а за линейни - линейни :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Принципно ако не намериш лог потове има и вариант да симулираш лог крива, ама ако си намериш директно логаритмични ще имаш крива най-близка до лог кривата - демек търси си директно лог потове, а не се занимавай с простотии ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 300
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имай предвид, че повечето лог потове не са логаритмични, а имат една чупка, и фактически графиката им е две отсечки.

Говоря за разните евтини(15 лв) китарджийски потенциометри.

Скъпо за мен не купувам, а и не знам от къде да намеря.

То затова всички по-вещи китарджии се оплакват от продаващите се тук "китарни" потенциометри.

 

За моите китари и за евтини поправки по електроника, за хора които не използват потовете нон-стоп, слагам обикновени линейни потенципметри от по левче с по-голяма стойност, и съпротивление за получаване на еквивалента на логаритмичен потенциометър.

 

За непретенциозни приложения, това е по-евтино, и на всичкото отгоре по-"логаритмично" решение от "китарните" потенциометри.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва с чупката не го знаех - тва си е вече буквално Менте :thumbs_up: Един вид излиза, че е по-хубаво да си правим сами лог кривата с линейни потове? Че и по-евтино като се замислиш...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Браво адаш ( и аз сам Ицо ) мноо ма кефиш, мноо по яко е да свириш аз сам още начинаещ и се уча на една орфейка

Успех брат и кат я напражиш докраи дай снимки :cheers2::thumbs_up::cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Продължава се да го**** намерих си фреза. Дълбая напасвам пикгарда и имаме звук... после остава тънкия въпрос със направата на фингърборд и реденето на прагове.... ако имате идея с какво да направя тънкия прорез за вкарването на прагчетата приемам идей. :thumbs_up: Пожелайте успех.... спез благондарности на Александър от форума за адапторите и изобщо за целия гард...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм правил ако става на въпрос и с макетно ножче, но не си е работа и зависи много от фборда - какво дърво, каква твърдост, какви габарити имат прагчетата и т.н. Иначе обикновено се прави с резбарско трионче, да :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарско!!! Само да питам след работа с резбарското ножче, нали ако е качествено извършена операцията няма да се наложи да лепя прагчетата че много не етично ми се вижда?:/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ножчето трябва да е широко ~0.5мм.

То не трябва да има зъби, които стърчат настрани от равнината на листа.

Ако има такива, трябва да ги изпилиш/изшкуриш.

 

Измерванията не стават с линийка - използвай шублер с голяма точност. 0.05мм може да ти скапе нещата.

Освен това, каналите не се изрязват както ти дойде едно към гьотере.

Трябва да си направиш проспособление, което да пречи на ножа да се върти, а винаги да стои перпендикулярно на повърхността на грифа.

 

Изобщо трябва да си направиш постановчица, с която да може да стегнеш грифа на място докато режеш, както и отстрани(от двете страни на грифа, на самата постановка) да направиш процепи в нещо твърдо, или от метални елементи, които процепи да са не по-дебели от острието, и да пречат да въртиш ножа, както и да фиксират острието и в другата ос, така, че да не прорежеш канала накриво.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице, ти кога стигна до нарязването на позициите? Първо как ги изчисли и как ги нанесе върху фингърборда. После да се очертаят точно и успуредно и най-накрая да се прорежат каналите с пасвател 0,5 мм. И въобще получи ли заоблянето на фборда преди да правиш каквото и да е? Рудолф. ПП Утре ще слагам прагчета на една тамбура - мензура 610 мм.Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

AAA Евтиме сетих се за какво става дума, гледах един клип и пича си беше приспособил масата по този начин, така че вече имам представа какво е... Ruidolff аз просто събирам информация... противно на вЧепатлението което съм създал аз събирам инфо и гледам кое как може да стане с малки изменения приложени от мен. А за прагчетата някой ми прати калкулатор за измерване на разстоянието на прагчетата според мензурата на китарата. Не съм ги начертавал по простата причина че ще го направя на Корел Дрола и ще го отпечатам в работата.. ще стане много по точно според мен( до части от милиметъра) Мерси за помоща.

П.П. Сега да намеря подходящо ножче.. Сега правя радиус блогче за ф.борда :)

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ице, много съм любопитен как ще се постигне такава точност. В каква система ще бъдат измерванията? В милиметри или инчове? Дали зададените параметри ще се разпечатат точно както трябва? За всеки случай те съветвам да измериш разпечатката дали реално отговаря на изчисленията. Ако това е така, наистина ще се изненадам приятно. Не се предоверявай на никаква техника. Винаги измервай и проверявай лично, защото машинката компютър понякога е доста глупавка. А, ако смяташ да залепиш въпросната разпечатка върху картон или летвичка , за да си направиш шаблон, не използвай лепило на водна основа, а използвай напр. лепило за гума - хелметекс, прома и под. Защото ако залепиш разпечатката с лепило на водна основа, тя ще се разтегне и точността ще се наруши. Това е за сега. Рудолф :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дам предвидил съм го... сми работя във рекламна агенция със печатна база и съм научил доста за хартията и за лепилата и мастилата. Та идеята ми е че имам ПДФ формати на китарата, които като се отворят през Корела си остават в криви и се работи с невероятна точност. А имам колеги които евентуално ще го пуснат обработения файл да се изреже върху пластмаса. Обаче сега намирам че ми липсват файлове от проредицата http://www.fender.com/support/diagrams/pdf...0131002BPg2.pdf НАЙ-важният който е с оглед от всички страни и всички размери... а в нета са го спряли точно тоя файл :punk_guitar: не го намирам, така че ако някой намери да помага др. три който иска мога да му ги пратя.

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.