Jump to content
Българският форум за музиканти

Моята китара


Recommended Posts

Честита Новата 2008 година! Да е успешна и плодоносна.Идеята е добра. Наистина сложи за сега един по-евтин нът, опъни едни по-евтинки струни и тогава виж какво ще стане по главата и как струните ще тръгнат от ключовете надолу. Може да се наложат някои интересни корекции. Все пак, моля, избягвай метални нътове - пластмаса, кост, рог, дърво - това е добрият избор за звука и струните. Успех! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 300
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Защо да избягва металните нътове? Някои buzz feiten са метални, top locking системите на всички видове floyde rose, kahler и в общи линии повечето, да не кажа всички локинг системи за нътове са метални... Защо да не си направи нът примерно от алуминий (предполагам, че има нещо общо с характеристиките на предаване на трептенията и резонансите в които влизат ралзичните материали, но защо да избягва, при положение, че се произвеждат масово китарни нътове от метал...) Не се заяждам - би ми била интересна дискусията ;)

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владе, от личен опит го казвам, че е по добре за звука, пък и за струните. Това е всъщност. Правил съм експерименти с нътове от алуминий, месинг, бронз, сребро, мед, биволски рог/черен и много здрав/, кост:, плексиглас, целулоид, текстолит и дърво - бук, явор, габър, ясен,махагон, палисандър и абанос. Само камък не съм пробвал, макар че не е трудно да направя един от мрамор. Мраморът се обработва лесно. Някои идеи бяха дадени от самите музиканти, други от мен самия. Но понеже в човешката оценка си има нещо лично и субективо, затова не се налагам на Христо, нито го принуждавам, само казвам: "моля , избягвай метални нътове" Обаче, ако той се кефи точно от метални нътове, и аз ще му се радвам. Просто давам една препоръка, не задължителна, и казвам това, което знам. Това е. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) А каква трябва да е височината на струните на 1 во прагче и моля, ама наистина се моля без линкове... особено на английски. Имат такава терминология за китарите и толкова сложно е обяснено че ме боли глава. За нътовете от дебел картон може да се направи и от :) твърда гума или един от най-скъпите вариянти-диамант :) Ей чак сега видах поста на vlex ако найстина са до 5 лева нътовете не си заслужава да се бъхтя. А за струните мерси ще гледам 9-ки щом казваш. Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Желателно е струните да са на МИНИМАЛНА ВИСОЧИНА над грифа. Над първа позиция струните са на височина от 0,2 до 0,8 мм. Средната част на струната се разлюлява най-силно. Особено силно се люшкат дебелите струни. Затова се определя и разтоянието над 12 позиция, което е от 2 до 3,5 мм. Ако постигнеш идеално прав гриф ПРИ ОПЪНАТИ СТРУНИ, можеш да ползваш минималните посочени размери. Ако грифа ти поддава, ще трябва леко да повдигаш струните. Това са най-общите напътствия, които са нищо, в сравнение с реалната сложност на въпроса, който поставяш. Но няма как всичко да ти се обясни наведнъж. С някои видове струни можеш да свалиш височината над фингърборда още повече. Ако си работил свръхточно и позициите ти са много качествени и еднакви по височина и си ги наковал плътно, можеш да свалиш струните на минимална височина, но все пак, като дръннеш струната, тя трябва да има достатъчно място, за да трепти. Абе, сега ще усетиш, може би, една от основните тънкости на китарджийството. Обаче има още много. За сега - толкова! Работи ВНИМАТЕЛНО! : :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тея нътове по 5лв сигурно са от пласмаса - може да вземеш един но бих те посъветвал да си направиш от кокал - сменял съм пластмасови с кокален и резултата напълно оправдава труда :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ами снабдих се с частите от един много готин човечец, за което съм му много благодарен. Даже се учудих че като наложих гарда върху пръчката всичко пасно до милиметър.. като се има предвид че съм работил с разпечатки на снимки на китари. Остава само да направя леглата за адапторите и потенциометрите и такам.. ЦЪК>>> не гледайте че не върви по формата на тялото това е защото няма легла и се е надигнала от адаптерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда проекта напредва.

 

Но ми се струва, че нещо концептуално куца: в началото придобих впечатление, че ще правиш "метълска" китара (рога, черен цвят и др.), а изведнъж праскаш бяла плочка и сингъл адптери.

 

Някак не ми се връзват нещата...изглежда ми като нелепа (с извинение) комбинация между гриф от Б.С. Рич - Beast и тяло на страт. Чисто визиално не си подхождат според мен.

 

Помисли по въпроса преди да си надупчил тялото необратимо.

 

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда проекта напредва.

 

Но ми се струва, че нещо концептуално куца: в началото придобих впечатление, че ще правиш "метълска" китара (рога, черен цвят и др.), а изведнъж праскаш бяла плочка и сингъл адптери.

 

Някак не ми се връзват нещата...изглежда ми като нелепа (с извинение) комбинация между гриф от Б.С. Рич - Beast и тяло на страт. Чисто визиално не си подхождат според мен.

 

Помисли по въпроса преди да си надупчил тялото необратимо.

 

 

Успех.

Ти пък каква визия... + това такива адаптори изпаднаха и аз се кефа на по меките звуци... сега че не си подхождат много със дизайна майната му нали ще е яка и ще свири... пък пик гард мога да си взема всякакъв

:hysterical: или да го изрисувам този. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето човекът е прав, но няма как всичко изведнъж да е супер. После нещата някак са претърпели развитие и са се променили. Най-важното си остава обаче да се кефиш, че си измайсторил нещо и да ти е драго. Успех, друже! Рудолф :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mоже ли някой да ме светне за радиоса на фингър борда. И как да направя ореха по тъмен :thumbs_up:(някой байц, нещо да препоръчате)

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свет! Какво да те светнем конкретно за радиУса на фборда? Иначе ако байцваш почти е сигурно, че ще трябва да лакираш отгоре, освен ако не намериш хубав байц, а междувременно фборда не е импрегниран за запушване на порите... Ииии става едно сложно...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.