Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на позиции (прагчета)!


George

Recommended Posts

Здравейте,

 

Не само на мен предполагам, а и на други се е случвало да се питат дали си струва и ако ДА, къде да реши проблема си!

Както според мен се получава желанието за музициране е право пропорционално на цената на инструмента :-)

На времето цената на обикновена електрическа китара беше непостижима, но пък ние имахме толкова голямо желание, че това не ни спираше. Та тогава по често се сменяха позиции, а сега китари.

Аз лично само 2 пъти ! Един път - много доволен, другия - много разочарован. Но това беше преди.

 

Та ще съм ви много благодарен, ако споделите опита си и ме упътите към човек извършващ подобна дейност качествено!

 

Благодаря ви предварително!

Жоро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Koя дейност те интересува? Смяна на прагчета или смяна на китари? Ако е за второто аз съм твоят човек - даваш си китарата и няма да я видиш повече :rockon:

 

За прагчета: търсиш лютиери (има теми за лютиери във форума -> търси!). ако парите, които ти искат лютиерите са ти много можеш да попиташ други съфорумци, които сменят прагчета (аз лично също сменям, но не се оценявам на нивото, че да си предлагам услугите и на други, затова - търси точните хора има много изписано по темата от разни хора). Ако и тези пари са ти много бягаш и си купуваш един пакет прагчета или 2 пръчки (зависи от китарата де...) и се правиш на лютиер сам. Цените варират както следва: за лютиер не знам - не ползвам техни услуги, за човек с негови прагчета около 50, за теб самия - може да минеш и за 15-ина, можеш да минеш и за 30-ина зависи какви прагчета вземеш и колко брак имаш от взетия материал... ПРецени си колко ти струва китарата (реално и сантиментално) и си избери вариант, който най-добре отговаря на изискванията ти - бързо, лесно, вкусно! :whistle:

 

Поздрави,

Влад

 

едит: забравих да спомена, че качествен рефрет НЕ е лесна задача, особено за човек без х'апаратури, като преса за прагчета например... Демек помисли и ако тръгнеш ти колко качествено ще го направиш и не си ли струва да се бръкнеш още малко, да ти го направи някой, който знае какво прави...

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Хмм... А дали пробва търсачката и темата за лютиерите в БГ преди да пуснеш това мнение? И аз щото се съмнявам :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажете ми майстор да ми смени праговете във Варна ?!

Боян и при Канев може да отидеш но там не гарантирам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се на Пепи Давидов - работи класно, ето номер 0898819785

Аре стига реклами бе..,като видях как беше сменил позициите на оригинален Телекастер 69 г. ми се дорева..,с дупки отстрани,явно влизащата в грифа част беше рязана на 45 гр. навътре,не знам.

Има търсачка.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се на Пепи Давидов - работи класно, ето номер 0898819785

Аре стига реклами бе..,като видях как беше сменил позициите на оригинален Телекастер 69 г. ми се дорева..,с дупки отстрани,явно влизащата в грифа част беше рязана на 45 гр. навътре,не знам.

Има търсачка.

 

Уважаеми Господинчо,

 

Това, че главата ти ражда глупости а ти ги пишеш във форума и другите да ги четат си е лично твой проблем! Това, че някъде някой те е излъгал и ти си му повярвал че аз съм съм ремонтирал нещо а всъщност не съм бил аз си е отново твой проблем! Тези които ме познават и са виждали качеството на работата ми и в момента четет опитите ти да се направиш на интересен сигурно вече ти се смеят и искрено те съжаляват! Но ти явно не си от тях!

 

Искрено те моля да не гледаш тези снимки, защото смятям, че специално ти не заслужаваш това, но за тези които се инересуват от качеството на ремонт и изработка от моя страна ето няколко от тях :

http://s156.photobucket.com/albums/t2/SmartPeter/Refreting/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, е най-разумно, обвинителят, ако приемем, че казва истината, да покаже снимки на въпросното творение.

Просто да се преразказва, примерно, няма смисъл без факти.

Така, според мен е най-добре в такива ситуации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ха хаааа.интересна тема.не вземам позиция и никои не ми го иска.от една страна ще кажа ,че сьм имал вземане -даване с

hillbilly,и сьм с отлични впечатления от него!!!от друга стана не казвам ,че колегата е направил поразия.снимките ще покажат.

НО,тука идва време да кажа нещо.не е свьрзано с ТОЗИ случаи!

за ПОСЛЕДЕН ПЬТ няма да споменавам имена.през мен са минали китари с рефрети на ВСИЧКИ лютиери,занимаващи се с ел.инструменти в бг.и ежеседмично продьлжава тая хава.за сьжаление в ПОВЕЧЕТО от случаите сьм онемявал.развалени радиуси ,НАЛЕПЕНИ позиции,липсващи части от фнгбрд-а,високи акции,драскащи позиции,прецакани кантове и още много неща ,дето не ми се мисли за тях.и наи-трудното е ,че трябва да обясниш на клиента защо вземаш МАЛКО повече. а ,сега ,де????и ми е писнало от това,че сьм вложил пари и време за качество,а некои просто бачкат на ишлеме.....

нивото на услугите трябва да се повиши ,а не само да се вземат кинти!!!никои не е безгрешен,ама някои хора направо нямат верно попадение!!!разчита се на това,че само китаристите и басистите с вкус кьм детаила обрьщат внимание на дребните неща и САМО ТЕ оценяват ПРЕЦИЗНАТА работата на лютиера, и не на последно място,мислят за бьдещето на инструмента.затова няма да пускам сега снимки и щуротии,сега нямам нужда от реклама :) .НОРМАЛНО е да сменяш на фабричното и над фабричното ниво.които не ги може тия хави-4ао!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи - Хилибили или Малин е един от най - уважаваните китарджии в София.

Мнението му за мен (и за други като мен) важи.

Аз не искам, да таиш лоши чувства, но не съм бил доволен от теб като клиент , също.

Единият път - беше една Фендер електро - акустична китара. Не съм много на ти с тези китари,

нямам силни претенции , но факта е, че след ремонта продадох китарата.

Втория път - ремонтира особенно ценен за мен Ибанез. Скъса ми главата с цената за труда си.

Резултат - почти никакъв. Да повредата беше сериозна - отметнал гриф.

След това - Валери Градинарски ми спаси китарата - и то на половината пари - от която ти ми взе

(а работа не свърши) - и до ден днешен, китарата ми е любима и не е мръднала - А ВАЛЕРИ - се слави

освен като добър майстор и като човек който не взима евтино за труда си.

(Прецени сам за себе си).

Това са неща от около 2000-та година - дано сега си напреднал.

Пак от същия период - показваше снимки на твои китари за по 4000 - 5000 лв (и то тогава)

- следователно оценяваш труда и следствието от него , не по- лошо от Пол Рид Смит.

Надявам се вече да гледаш по реалистично на нещата, и да си придобил повече умения и сръчност.

Същото така - уважавай парите на хората - обикновенно са изкарани с труд не по малко ценен от твоя. Пак казвам - човек не седи на едно място - а в добрия случай върви напред -

както виждам от мненията ти във форума имаш солидна база знания, предполагам вече си по напред като лютиер.

 

нивото на услугите трябва да се повиши ,а не само да се вземат кинти!!!никои не е безгрешен
САМО ТЕ оценяват ПРЕЦИЗНАТА работата на лютиера, и не на последно място,мислят за бьдещето на инструмента.затова няма да пускам сега снимки и щуротии,сега нямам нужда от реклама :) .НОРМАЛНО е да сменяш на фабричното и над фабричното ниво.които не ги може тия хави-4ао!

 

цитирам Диката - защото си има различни нива - слаби ,посредствени ,добри,отлични , че и перфектни

лютиери - така както от отсрещната страна китаристи. Да, аз съм някакъв посредствен любител китарист, но с усет към детайла (дет се казва, пумияр ненадарен - но с набито око) -

но ти не се съсредоточавай към мен - аз не искам да засягам нито теб, нито тези лютиери -

които си оставят пръстите и осакатяват хубави инструменти( и не те поставям в тяхната група!).

Нали идеята на този форум е да вървим напред, обменяйки знания и опит и съпоставяйки себе си и постиженията си с тези - на останалите около нас.

 

Според мен - нека тези, които се занимават с ремонти на китари пак да прочетат това -

 

НОРМАЛНО е да сменяш на фабричното и над фабричното ниво.които не ги може тия хави-4ао!

 

с най добри чувства и с желание да подтикна към размисъл - А НЕ КЪМ КАВГИ!

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тони,

 

Не ме карай да се смея!!! Не желая да ми отговаряш, но защо само като видиш името ми в този форум започваш да плачеш? Извинявяй, но ти не разбираш от истинки качествени инструмени поради простата причина, че никога ни си имал такъв за да го сравниш с други та какво остава за детайли? Да не говорим за някой твои изцепки във форума на които хората меко казано се чудят как да реагират! Пиши си - мен това не ме засяга, нито пък повече ще отговарям на твоите изказвания!! Аз съм в този форум за да помогна на тези които не могат сами да се справят! Колкото до качеството което давам - хората го ценят!!! Хора с по 5, 10 дори 15 ( да - 5,10,15) и повече маркови и бутикови инструменти - не се учудвай в България има такива - истински маниаци които ттреперят за инструментите си и са изключително доволни ст работата ми! Редовно ползват услугите ми и си плащат, а аз не вземам повече от другите добри лютиери в София (да, и аз се смятам за един от тях!) - тук точно за сравнение визирам Валери Градинарски с когото между другото освен колеги сме и много добри приятели!

 

Нямам негативни чувства към теб, напротив пожелавам ти в близко бъдеще да имаш достатъчно средства за да си намериш и купиш един добър марков инструмент - тогава, да е живот и здраве ще имаш база за сравнение с моята работа!

 

Тази тема обаче тръгна в грешна посока и аз не желая повече да учасвам в нея - повярвайте ми, не е измъкване! А ако някой желае да знае повече по въпроса нека се обърне към мен с ЛС!

 

На човека който пусна темата пожелавам максимално добър избор и успех!

 

Поздрави,

 

Петър Давидов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ам... на мен просто ми е странно какво разбираш под 'добър марков/бутиков инструмент'? Смис марка, модели, ценови класове... Не взимам страна, просто ми е изключително интересно :-(

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде стига сте се яли.

 

Сега и аз ще кажа моето мнение по въпроса:

 

Често се занимавам със дребни ремонти по непретенциозни инструменти, но въпреки това, до сега няколко пъти се е случавло вкъщи да остават и наистина скъпи, стари и добре поддържани инструменти.

 

Аз лично не купувам китари от магазина, понеже не струват толкова, за колкото се продават, и това личи по звука им.

 

За сметка на това, вече от няколко години се занимавам с дребни ремонти по тях - а за себе си купувам стари, запазени БГ китари, които си харесам, и ги пооправям, правя им адаптери, понякога им сменям позиции и т.н. Давал съм китари и на няколко софийски лютиери за смяна на позиции и други подобни задачи, когато все още не харесвах как аз се справям със тях(не че сега се справям перфектно с рефретовете, но бих казал че съм около нивото на по-евтините и средно скъпите купешки инструменти от БГ).

 

Във тази връзка мога да кажа, че работата на един лютиер може да бъде добра, както върху скъп и качествен инструмент, така и върху най-евтиния и некачествен инструмент. Без значение от инструмента, качеството на работата винаги се вижда със съвсем просто око, и едноминутно просвирване.

 

Затова, на мен ми се струва неразумно до се говори за това, как примерно еди кой-си нищо не разбирал от инструменти.

Защото при тези неща на бялото никой не казва черно.

Ако позициите лъщят като не пипнати с ръка, вижда се, че не са пилени, или са толкова малко пилени, и след това оформяни, полирани и т.н., че без много сериозно сравняване и гледане, това не може да се установи с просто око. Ако позициите не са залепени. Ако фингърборда е идеално равен и чист, без капка смола, полир паста, или одраскване по него, ако всички отчупвания при свалянето на старите позиции са залепени обратно, ако ръбчетата отстрани на прагчето всички имат еднаква обла форма с добре изразени контури, но при това на пипане са гладки и въобще не драскат. Ако прагчетата се допират плътно до фингърборда, и преглеждането им на светлина показва, че никое прагче, никъде не е деформирано или сплескано, и отблясъкът от светлината, когато въртим фингърборда, абсолютно хомогенно и равномерно се приплъзва по всички прагчета от единия до другия им край, без да променя точковидната си форма в продълговата. Ако при свирене струните не закачат и не дерат никъде по прагчетата при правене на извивки, и ако не звънят никъде. Ако лъщят като току-що купени, то работата е МНОГО ДОБРЕ свършена, и този рефрет би хванал окото и на един бижутер, който пък може никога да не е имал никакъв музикален инструмент. Ще хване и окото (и ухото)на 17-годишното китаристче, което пробва китарата. Ще хване и окото на професионалния китарист. Ако ще да е върху пълдинка за 40 лв, или върху евтин squier.

 

В контраст на това, досега не съм получавал инструмент в гореописания вид никога от лютиер, и дори в повечето случаи не съм получавал и рефрет, който все пак да не звъни, ако не друго. А съм ги давал именно за рефрет(и нивелиране на грифа ако е необходимо). Не, че са ми взимали много пари, но определено не съм бил твърде доволен от работата им, и то до такава степен, че предпочитам позитиите да си ги слагам аз, който нито имам твърде много приспособления за целта, нито имам особени лютиерски амбиции.

 

Затова смятам, че е редно лютиерите да работят по-внимателно и точно, без значиение за колко пари, понеже клиентите им са им се доверили.

 

За клиентите пък смятам за напълно нормално да си казват съвсем открито мненията за работата. Иначе става чист комунизъм.

 

Вярно, има случаи, в които някой прави умишлена антиреклама, особено ако другия му е конкуренция примерно.

Но в общи линии, когато човек наистина работи качествено и точно , обикновено хората му го признават, и оплаквания няма. Както казах горе, никой не казва на бялото черно. Може да казва на сивото черно, но не и на бялото. Да изкараш бялото черно е сложна работа, която се отдава прединмо на манипулаторите, политиците, и техните съветници, и за целта трябват години, ако не и десетки години. Не че е невъзможно някой нарочно да се оплаква за антиреклама, но ми се струва, че случаят не е точно такъв.

 

Затова призовавам към по-открит диалог между страните в спора, без обиди и определения. Обикновено обидите и определенията в случаите като този са просто една маска, която се опитва да прикрие и отблъсне някаква истина от фокуса. Тази практика свидетелства за известна безпринципност.

 

С уважение,

Евтим

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се на Пепи Давидов - работи класно, ето номер 0898819785

Аре стига реклами бе..,като видях как беше сменил позициите на оригинален Телекастер 69 г. ми се дорева..,с дупки отстрани,явно влизащата в грифа част беше рязана на 45 гр. навътре,не знам.

Има търсачка.

 

Уважаеми Господинчо,

 

Това, че главата ти ражда глупости а ти ги пишеш във форума и другите да ги четат си е лично твой проблем! Това, че някъде някой те е излъгал и ти си му повярвал че аз съм съм ремонтирал нещо а всъщност не съм бил аз си е отново твой проблем! Тези които ме познават и са виждали качеството на работата ми и в момента четет опитите ти да се направиш на интересен сигурно вече ти се смеят и искрено те съжаляват! Но ти явно не си от тях!

 

Искрено те моля да не гледаш тези снимки, защото смятям, че специално ти не заслужаваш това, но за тези които се инересуват от качеството на ремонт и изработка от моя страна ето няколко от тях :

http://s156.photobucket.com/albums/t2/SmartPeter/Refreting/

Виж,не се заяждам с теб,просто се дразня на рекламите принципно.

Китарата за която говоря е на Юли от "Кокаин"-древна банда,по известен като Юлиан Константинов-бас в операта.Та този човек,освен че с оперното си пеене обикаля света е страшен китарист и си купува винтейдж инструменти от висок клас.Това Теле,за което казах го донесе от Англия при едно от първите си турнета,може би преди 10-на години.

Предполагам,че сега работиш много по-добре,но споделям впечатления просто.Мир :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.