Jump to content
Българският форум за музиканти

Locking Tuners: Schaller M6 Vs Sperzel Trimlok


Recommended Posts

Трябват ми качествени заключваши се машинки за китара (i.e. tuners).

 

Спрял съм се на два модела:

 

SPERZEL MECHANIK 6L TRIMLOK BK

или

SCHALLER M6KLEMM 6L BLACKCHROME

 

Колебанието е голямо, защото май и двата модела са хубави. :metalist: Все пак клоня към Sperzel. . .

 

Trimlok ще рече ли че режат струната сами? Сайтът на Sperzel е в ремонт и не намирам информация. Май тази опция я имат само тунерите на Planet Waves.

 

Това е трети вариант:

PLANET WAVES PWAT-6R2

 

Някой да има отзиви за тези модели? Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От личен опит имам много добро мнение за ключвете на шалер. Знаеш, че и на 2та ми баса са шалер. При условие, че и 3те модела се заключват малко не намирам смисъл да купуваш най-скъпите. Аз съм за шалер, но може шперцелите да са по-добри. Не знам :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тенкю пипъл.

 

За твоите басове може да съм го знаел това ама да съм се разсеял. :metalist:

 

Знам че kolio_k има шперцели на неговия къстъм страт, за друг не се сещам във форума. . .

Шалер М6 има на много поръчкови и скъпи инструменти. . . дори на анимационния Qian на MrFastfinger. :pray:

 

Мисля че и двата модела са хубави, а разликата от 10-ина евро в цената е пренебрежителна.

Ако Trimlok на шперцелите означава заключване + струните сами да се срязват до необходимата дължина-ще се спра на тях. Иначе май наистина няма нужда от допълнителните разходи и М6 ще свършат работа. (меко казано)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тук има 3 снимки на една глава със щперцели. Не знам обаче дали е същият модел. Ако можеш запитай дали е от тия ключве дето сами си режат струните. Такива съм виждал на 1 китара PRS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със Сперцел и не ме кефят честно!!!

Мислех ги за голяма работа но не са...

Проблема го реших с двойно заключване като на Флойд роуз(и горе и долу) -едно като флойд но не е ами има само финна настройка..Дейв Мъстейн имаше навремето един "Жаксън" с такова :metalist:

 

Ай успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Schaller тук - страхотни са ключовете. Сперцелите също са добри много. Които и да избереш няма да сбъркаш.

Подобни типове ключове трябва да се има предвид все пак, че не позволяват същите издевателства с тремолото, които позволява двойното заключване. Освен това nut-a и общия setup на китарата са от голямо значение за предпазването от разстройване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. Засега 3:0 за Schaller - Sperzel не режат струната както си мислех - това си личи от снимките на Никифена. Това за мен им беше основното предимство и "гъзария". :happy: Planet Waves нещо не ме кефят като марка, затова смятам да заложа на Schaller M6.

 

За nut съм си избрал GraphTech XL Jumbo Trem Nut - може да има нужда от леки дооформяния, но мисля че ще е солиден. Китарата ще е без тремоло - може да е преразход да и се сложат заключващи ключове, но искам максимална стабилност против разстройване - с една дума да е идиотоустойчива. :happy:

 

ПП: Дими, мисля че става въпрос за заключване на струната към апарата - не го знам как става като технология, но мисля че в големия цилиндър на ключа има друг по-малък - въртящ се известна част от оборота преди големия, който да "заключва" струната в отвора чрез притискане. Или поне така си го представям аз. :whistle:

 

EDIT: БТВ на сайта на PlanetWaves има интерактивно демо на принципа на действие на техните ключове - много е интересно: тук и после клик долу за демото. Там се вижда всъщност че е с т.н. thumb screw заключването - май шперцел и те са така. :greenball:

Редактирано от Mu3epHuK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое лично мнение е че единствената полза от ключове от типа на Шперцел или гореспоменатия модел на Шалер е много по бързото сменяне на на скъсана струна по време на гиг.Иначе,както по горе някой спомена,ако китарата е сетната добре(и разбира се достатъчно качествена),не би трябвало да разтройва при умерена употреба на тремолото.Заключващите ключове не вършат особено много работа срещу разстройване,за последното има много и различни причини и кл'човете са само една от тях

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое лично мнение е че единствената полза от ключове от типа на Шперцел или гореспоменатия модел на Шалер е много по бързото сменяне на на скъсана струна по време на гиг.Иначе,както по горе някой спомена,ако китарата е сетната добре(и разбира се достатъчно качествена),не би трябвало да разтройва при умерена употреба на тремолото.Заключващите ключове не вършат особено много работа срещу разстройване,за последното има много и различни причини и кл'човете са само една от тях

 

 

Здравейте,

 

За съжаление горното твърдение въсбще не е вярно! Основната причива за появата на тези клчове е да предотвратят един от основните фактори за разстройването на струните - вследствие на приплъзването им около осите на ключовете предизвикано предимно от портаменто и работа с тремоло - и те напълно изпълняват тази си функция! Колкото до моите лични предпочитания - Sperzel- не се отнася толкова до механиката им а по скоро до външния дизайн - за мен са доста по елегантни от Shaller!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам че градиш мнението си на опит и го уважавам.Моето изказване се дължи на факта,че имам(по скоро имах,едната вече не е моя) две китари със Шперцел-Едната късътъм страт с тремоло Шалер,а другата Блейд със тяхно си тремоло(доста добро),както и американски Фендер със стандартно двуточково тремоло(84та).При правилно поставяне на струните,известно количество лубриканти на определени места(обтегачи,нът,каналите на струните по самото тремоло) и трите китари държат строй много добре при използване на тремоло,като Фендерът е много леко по добър от другите на тема издръжливост при издевателства от типа дайв бомби(всички знаем,че не това е основната идея на тремолото :greenangel: ),а именно той е незаключен.

23611155666.jpg

Тази е на къстъм,грифът е на Диката

9315211512.jpg

китарата е Блейд,но по поръчка на собственика,грифа беше сменен с един на Диката-изключително удобен.преди изглеждаше така

5316151992.jpg

12510100293.jpg

говоря за белия Фендер

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално се оказва че е просто притискаш струната .

Може да е малко офтопик но искам да постна една снимка на бюджетен вариант.

Моля да ме извините че е малко в страни от темата:

4.jpg

 

Преди няколко дни Евтим беше пуснал някакъв топик как си калайдисвал струните и ги връзвал - мисля че това на картинката е много по удачен вариант.

 

На оригиналните ключове като шалер оста минава през целия цилиндър който държи струната и се затяга отдолу.

Бюджетното решение е да ги затягаме отгоре :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мизерник, аз не бих подценявал Planet Waves, виждал съм ги в Динакорд на цена 85 лв., което е доста по-евтино от Шалер или Шперцел. Но все пак решението си е твое.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая парите са (почти) без значение - дали ще е 90 или 120лв - няма да купувам ключове през ден - ще ги прежаля. :crying:

 

Въпросът е че не съм виждал сериозен инструмент с ключове на Planet Waves - но в никакъв случай не казвам че са лоши! :crying:

 

Реших да си взема не само ключове, но и струнник на Schaller - съответно M6 и 475 и не мисля че ще съжалявам. :rolleyes:

 

Благодаря много за коментарите! Харесва ми как всеки споделя какво е пробвал - без караници. :crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.