Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

Да де, но държавата хич не толерираше да се ползват ОФИЦИАЛНО кавъри, щото некой требваше да плаща аваторски права, да не говори за идеологическата страна...

Стига сте ги яли ФСБ, малко става "гроздето е кисело".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Айде сега да намерим и френския оригинал на "Моя страна, Моя България" и всичко ще си дойде на мястото (май тази песен беше избрана за най-добра, българска, на всички времена...)

 

Кое те кара да мислиш, че "оригиналът" е френски ?

До колкото знам, песента която е известна на запад под заглавие "Моника", е записана освен на френски и на немски, италиански и испански език.

Самият Емил Димитров е почетен член на френските композитори, а тук в моята страна, заради сексуалната му ориентация е пренебрегван, това обаче не пречи да има повече от 250 авторски композиции, и да е част от българската съвременна популярна музика.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емил Димитров ми е огромно вдъхновение и му имам доста дигитализирани плочи, а понякога си пускам и истинските такива - не съм казал нищо лошо (за него), дори отдавна се каня да направя тема, в която да представя една негова, доста слабо позната страна, а именно - психеделик рока.

 

За "оригинала" само съм чувал, че е на френски, а не разбрах - той ли го е изпял на изброените езици, защото в моят случай не става въпрос за негово изпълнение?

Чувал съм го от различни хора и вече доста години не стигам до резултати - ако знаеш нещо повече, сподели?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъвто е случаят с песента “Моя страна, моя България”, позната във френския си вариант като “Моника” (1970). У нас тя е популяризирана с хитроват патриотичен текст на Васил Андреев и безкритично (невежествено!) възприета днес от всякакъв род администрации като химн за всевъзможни публични прояви с тържествен патос. А нейната история е следната: френски мениджър харесва песента и пита за какво се разказва в нея. Преводът го убеждава, че с подобен текст тя не може да бъде издадена и продадена във Франция. Винаги рефлективния Васил Андреев бързо предлага замяна – вместо България да се изрича Франция. Но мениджърът не е съгласен, позовавайки се на традицията в своята страна, в която може да бъде възпяван Париж, Лион или който и да е друг френски град, но не и Франция като цяло. Точно тогава Васил Андреев прави второто си предложение и песента от “патриотична” вреченост на България се превръща в сантиментално признание към девойката Моника.

 

Други два езикови варианта на песента:

 

Monica (1970) - Димитър Йосифов

 

П.П.Пълният текст от който е цитатът, можете да прочетете от тук, има доста интересни факти за онова време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би не съм се изразил точно.

Имам предвид, че "лошата" комбинация м/у различна сексуалност и талант, все пак говорим за България 1960/70 г.(като че ли сега е по-различно),

правят така, че Емил Димитров никога да не е признат и приет от съюза на композиторите като техен колега.

И понеже влезнах доста в :topicsux: , а темата е за крадени песни, предлагам да спрем до тук.

Мисля, че казахме/написахме повече от достатъчно.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приключвам и аз, не мисля, че е страшно признание да бъде приет от съюза на които и да е, факт е, че винаги е бил и си остава най-голямата звезда-певец в БГ, а и не винаги е бил гей, все пак има син, бил е женен и за Гр. Ганчева, поне дабълхенд... А за днес пък изобщо не съм съгласен, че е проблем, примери бол!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявайте за отклонението от темата, но не се сдържах..

 

Историята показва, че най-великите мъже са били гейове и са предпочитали сексуални удоволствия с мъже, напр.: Нерон, Александър Македонски, Спартак, Атила, всички гърци, римляни, гладиатори и т.н. Има литература по въпроса. Това не ги омаловажава като мъже, даже напротив, по онова време се е считало за ненормално един истински мъж да няма мъж любовник. Повечето хора на изкуството също са гейове ( гениалниат Дали, напр. от художниците), пък за актьори и музиканти да не говориме.. много са, много..

 

Що се отнася до Емил Димитров - аз съм на принципа: За хора, които не са вече сред живите, или добро - или нищо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майна сега за педали ли ше си говорим...

Който иска велик срещу съответното заплачане ще му разбъркаме вчерашната манджа и к'во?...

Педали и толкоз... Ама то с жена като Грета, то къде да бегашшш

сорка за черното

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Други два езикови варианта на песента:

 

Monica (1970) - Димитър Йосифов

 

П.П.Пълният текст от който е цитатът, можете да прочетете от тук, има доста интересни факти за онова време.

 

Ей, успокоих се, най-накрая - дано всичко е така, както пише, а хората, които са ми говорили просто да са правили грешни заключения, поради липса на информация ;)

 

Сега май остава да пусна психеделика...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.