Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

^ Така е, за съжаление..

 

Това е отговор от групата Steelheart на писмото, което е пратил един приятел от ФБ, във връзка с бруталната кражба от страна на Азис .

 

To: Emil Veselinov

 

Emil,

One of the great things about the laws in this country and others is that anyone can rerecord a song..... even if the original writer/performer doesn't like it. While I appreciate your loyalty to Steelheart, there is really nothing that can be done to prevent others from recording St...eelheart's songs and putting their own spin on it.

Jim Kuzmich

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами честно казано на мен лично "вариантът" на Азис ми е супер смешен...

Не че "оригиналът"на песента ми харесва,де ... но неговото си е карикатура с тва ръмжене и охкане ... баси комедията :ph34r::D

A

backinbizzness: Click За феновете на ФСБ :-)

Направо ме разби...

Понеже съм доста невежа в българската музика някой може ли да поясни на ФСБ След 10 години "преработка" ли е или те са я написали за италианската банда?

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже съм доста невежа в българската музика някой може ли да поясни на ФСБ След 10 години "преработка" ли е или те са я написали за италианската банда?
Шегуваш се,предполагам :ph34r:

Се пак си у бела дръжава,та пак да кажа - Кражбата в БГ е национален спорт и кой колко повече открадне е на почит в местното общество :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ В началото на темата сме го обсъждали - даже съм снимал плоча, където пише "музика - ххх" :ph34r:

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не се шегувам...

Исках да питам по-усведомените, защото все пак има хора, за които тази група е символ на българския музикален и философски прогрес...

Та от една страна е доста грубо да бъдат обвинявани в кражба...

Но от друга ако наистина това е чужда песен с български текст, популяризирана в България като една от най-емблематичните техни АВТОРСКИ песни...

Малко се почувствах както когато за пръв път чух "Броя до пет" на Паша Христова в изпълнение на Dusty Springfield...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Вяра трябва да си била поне на 16 през 90-та и да си подкарвала ЧЗ, за да ти харесват групи като Steelheart, но се радвам, че плагиатската версия не ти харесва. Аз в първият момент избеснях, но като чух встъпителното ръмжене.. и също :ph34r: . . остави..

 

Що се отнася до ФСБ - пишат официално под песента "След 10 години" :Music by T.Pagliuca

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel: Е, веднъж от 3-4 години насам да се окаже, че съм малка, за да си спомням нещо хахахах

Мерси за разяснението ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Пишат отскоро, явно са чели форума :greenangel:

 

Ето ги снимките от началото на темата:

 

01-Oblojka.jpg02-Oblojka.jpg

03-Oblojka.jpg

 

П.П.:

В началото на темата няколко човека помолихме тя да остане само за българска музика (какъвто и беше първоначалният замисъл), но това не се случи и ето сега - тема със сто страници, от които 80-90% шлака, а същественото в нея е трудно откриваемо, а не е като да не можеше да стане особено полезна тема ;)

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. Тогава свиреха и парчета на Патрик Мора и си го пишеха(признаваха) на плочата!

Те не са твърдели, че това е тяхна песен, но си траеха докато се появи интернет и разбраха, че не могат да си траят вече!

В епохата на интернет и Ю-тюб вече никой не може да кръшка и хитрува!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде сега да намерим и френския оригинал на "Моя страна, Моя България" и всичко ще си дойде на мястото (май тази песен беше избрана за най-добра, българска, на всички времена...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, Свилене... xxx, а?? :greenangel:;)

Никога не съм им била фенка, ама това...Смешковци...

 

p.s.

 

Между другото не знам за вас, но на мен никак не ми стана хубаво от това-поне за мен- "разкритие".

И наистина не се бъзикам...чувала съм разни истории за това каква цензура е имало над естрадните песни и т.н. ама тогава (не че сега нямаме) в България е имало добри музиканти...имали са възможност да пътуват в чужбина-чува се по аранжиментите, че не са били "изолирани" от света( а то всъщност може би това повече щеше да допринесе за продуктивността...)

Някой от по-предно поколение, който има поглед би ли се навил да започне една по-скоро разяснителна за хора като мен тема: каква е причината за популярността на тия кавъри????

Нали уж "западната" и гръцка/сръбска музика не са били толерирани?Или това е някакъв мит?

Чувала съм, че е било забранено да се слушат западни банди - баща ми ми е разказвал, че са го арестували за подобни провинения...

Тия от съответните цензуриращи органи толкова ли са лапали мухите, та да не стоплят, че това не е оригинална българска музика??

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

каква е причината за популярността на тия кавъри????

Народа ни е свикнал на Традицията, повлияна от френският шансон, италианските канцонети, руският романс и ориенталската(и балканска) чалга!

Нали уж "западната" и гръцка/сръбска музика не са били толерирани?Или това е някакъв мит?

Не, не бяха толерирани, защото с Гърция и Сърбия(Югославия) нямахме добри политически отношения и се слушаха апокрифно.

Тия от съответните цензуриращи органи толкова ли са лапали мухите, та да не стоплят, че това не е оригинална българска музика??

Те бяха много наясно с всичко, но техните шефове бяха тъпи тикви!

Чувала съм, че е било забранено да се слушат западни банди

Да, така е, но до към 70-та. След това се прие правилник за 30% западна музика, а останалото - българска и соц естрада, което стимулираше наште композитори! Това важеше и за всички други области на културата ни! Затова тогава се направиха много добри и до ден днешен филми, музика, театрални пиеси, книги, картини и др! :greenangel: Всяко зло -за добро!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро попаднах на нещо интересно - допускам че е умишлено все пак, един вид като намигане, въпреки че официално няма инфо.

от 0:33 сек темата.

Oceansize - Saturday Breakfast Morning Show от 3:05.

Още по-странното е, че в обясненията към албума на Oceansize, са споменати други взаимствани препратки, в други песни, към други автори, но нищо не пише за това парче и не се споменават Pearl Jam :rolleyes:

Редактирано от hed
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лили Иванова също е изпълнявала много кавъри - на някои италиански изпълнителки от онова време и... дори Бийтълс. Всичката информация я намерих на официалния сайт на Лили Иванова. На някои плочи са написали чия е музиката:

Тя си купи билет

музика: Битълс, текст: Милчо Спасов

Както онзи ден

музика: Битълс, текст: Милчо Спасов

 

Не такъв е случаят с Венера (кавър на оригиналната песен на групата Shocking Blue, която доста след Лили има друг кавър - на Bananarama):

Венера

музика: Хетко Николов, текст: Дамян Дамянов

^тук изобщо не се споменава истинския автор на музиката

 

Текст от припева в оригинала:

She's got it

Yeah, baby, she's got it

I'm your Venus, I'm your fire

At your desire

Well, I'm your Venus, I'm your fire

At your desire

 

И припева на версията на Лили:

Венера, аз имам име на богиня.

Но ти повярвай,

че е земна мойта обич.

Но ти повярвай,

че е земна мойта обич.

Някои ноти са променени, за да пасне мелодията на българския текст, но общо взето е ясно, че е кавър. Дори по името се разбира.

 

Ето и някои други кавъри на Лили, където обаче се споменава оригиналният автор на музиката:

 

Ти

музика: Адриано Челентано, текст: Милчо Спасов

Лети, лети към мен (Vola Vola Da Me)

музика: Буфоли, текст: Теста, аранжимент: Николай Арабаджиев

 

За съжаление освен за Венера, не знам кои други песни на Лили Иванова са всъщност кавъри, защото не се намират за прослушване в Интернет. Знам, че има една песен "Ако имах чук" или нещо подобно, изпълнена от Лили, която я изпълнява и Емил Димитров но с друг текст. Само че не знам на кой е оригиналът, чувал съм, че не е българска песен, но не знам кой я изпълнява. Рита Павоне има версия на тази песен с чука, обаче май и нейната е кавър.

Явно българите по онова време не са осъзнавали, че всъщност съвсем легално са имали достъп до песните на Бийтълс и други западни изпълнители и състави, макар и в кавър вариант и с български текст. :rolleyes:

Редактирано от dmx116
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе по соца си беше стандартна практика да се слагат български текстове на западни хитове,без да си мръдат гъза да изменят нещо по аранжимента,чуйте "Телефона Джули" на Васил Найденов, "Спри се" на Сигнал и мн. други.

Тогава със желязната завеса нямаше кой да ги съди,ма и сега не се занимават с кочината БГ -пак сме зад завесата :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.