Jump to content
Българският форум за музиканти

Свестен китарен техник/лютиер


Recommended Posts

За втори път в рамките на една година пращам китарата при един от "най-добрите" български лютиери, чакам по две-три седмици (няма лошо, човека има клиенти) и сега от любопитство реших да проверя прагчетата, щото даже и с висок екшън се чува бъз, макар и акустично и кво да видя след проверка с фрет рокерчето - все още има неоправени прагчета, а аз си блъскам главата и вярвам сляпо, че всичко е наред.. Преди месец му я пращах за нът от кост, чаках две седмици и накрая получих нът, който е срамота за човек с такова его. Наложи се да му връщам китарата, за да си оправи нъта, а как го оправи, просто нямам думи.

Та, кажете някой свестен човек, дето наистина отделя време, а не претупва нещата.

Благодаря.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако я пратиш още няколко пъти може да нямаш и китара.При толкова майстори с претенции съсипаните инструменти се увеличават постоянно.Снимков матрял и името на Майстора би помогнало бъдещите му клиенти да намалеят значително.Преди доста време говорих с един такъв майстор дали може да поправи една вдъблътина 3 см дълга и дълбока около 4 мм на гърба на един Шектър.Почна да ми обяснява,че няма как да стане без да личи и си я оправих сам.Отне ми около седмица но,като му я показах се изцепи,че не е същата китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да кажа кой е, защото човека наистина е майстор. Цялото нещо го отдавам на бързането, зaради многото клиенти. Качеството спада. Мисля да я пратя на Мишо от Mojo Gear или на Петър Грамчев - и за двамата има отлични отзиви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е щом наистина е Майстор от какво се оплакваш?Според мен след работа на Майстор не бива да има следи от работата му.В повечето случаи се оправя грифа а има джизгии по тялото или обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами оплаквам се от недобре свършена работа. И най-добрите понякога правят грешки, но при него започнаха да стават доста чести и то за дреболии, които обаче дразнят.
Знам, че ще се оправи, просто се чудех на кой да я пратя, но май вече реших.

Какво са джизгии😵

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джазги = деруги. Тоест ти си пратил инструмента си веднъж - не са ти свършили качествено (според твоите разбирания) работа и си продължил да пращаш там?!

Подкрепям решението ти да пратиш инструмента на Мишо. Според мен Петър ще ти каже директно - рефрет и нов нът (понеже гледам че само това публикува в инстаграм).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Когато става въпрос за сравнително скъп инструмент финиша е много важна част.Джизгия е дълбока драскотина примерно милиметър.Не е болка за умиране ама е по добре да я няма.Такава джизгия няма да излезе с полиране.Все ми е на акъла,че някой Майстор ще тръгне да заличава такова нещо.При бояджии дето съм ходил всеки казва,че е елементарно ама не се хваща.Даже съм наясно защо?

Редактирано от Ламби
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
преди 43 минути, chris_barnes написа:

Джазги = деруги. Тоест ти си пратил инструмента си веднъж - не са ти свършили качествено (според твоите разбирания) работа и си продължил да пращаш там?!

Подкрепям решението ти да пратиш инструмента на Мишо. Според мен Петър ще ти каже директно - рефрет и нов нът (понеже гледам че само това публикува в инстаграм).

Общо взето така се получи. Снощи реших да видя дали има проблем и МОЕТО фрет рокерче от Китай ми показа, че има проблем и то точно там, където има бъз на 5-та струна от второ до 10-11 прагче. 4 струна например си е супер и с много нисък екшън няма бъз. Най-много е на 5-та, след това шеста и накрая 3-та. На всичките места ми дава, че има по-високо прагче някъде. Според мен това е нещо, което всеки уважаващ себе си лютиер и китарен техник трябва да умеят и да го вършат от раз. И това при положение, че преди месец и нещо му пращах китарата за нът и му казах да види прагчетата - даже и по телефона си говорихме и той м и каза, че ги е прегледал и че никъде няма нищо за левелинг...Абе не знам...

За нъта изобщо не ми се коментира...Като си каже мнението Мишо, тогава ще видя прав ли съм или не съм. Ако се окажа прав - ставам и аз лютиер, купувам си необходимите пили и почвам да си бачкам 😅

Редактирано от Voidhanger
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи го тоя майстор. Да се пазят хората. Като му намалее работата, може отново да заработи както трябва.

Не разбирам, защо  ги пазите. Срамувате ли се, страхувате ли се....Нали се вижда работата му . Нали не си измисляш.....или преувеличаваш...Ако си маниак в детайла, може да видиш проблем там, където го няма, но очевидното не може да се отрича. 

Остави парите, но нанасят непоправими щети и ядове....

Щом е зле, особено втори път, трябва да се каже.

П.П Като чуя " майстор" и започва да ме боли корема....

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато започнеш да имаш много клиенти, качеството на работа донякъде спада, започваш да не гледаш толкова дребните детайли и т.н...Няма лошо, всички грешим.

Защо не казвам кой е? Защото заради някакви дреболии, човек не може да говори лошо за някой, който наистина е в топ 3 на българските лютиери в момента.
Не си измислям нищо, но може би съм малко маняк в дреболиите. Затова искам второ мнение, преди да знам.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.