Jump to content
Българският форум за музиканти

Бюджетен кийборд с 61 клавиша - обзор, избор и впечатления


Koobenot

Recommended Posts

3 hours ago, Koobenot said:

просто така ми се разви живота/интуицията/интересите и т.н.

Ми то, ако трябва да съм честен, пианото май все повече замира като инструмент. В модерната музика все по-малко го чувам и освен ако някой родител не запише детето си на пиано, не виждам как едно дете би се ориентирало към пианото. Така че си се ориентирал съвсем правилно по съвременните тенденции 🙂

Единствените ми надежди са, че така както се възроди интересът към аналогови синтезатори, след като бяха почти напълно забравени, някой ден ще се върне и към акустичните пиана 😀 То с тези войни нищо не се знае, може да останем без ток някой ден и тогава акустичните инструменти ще се върнат естествено 😀

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

След близо година ползване, единият от клавишите механично се изметна и подскача повече отколкото му е хоризонталният ход, за моя радост гаранцията го покрива и ще ми го ремонтират. Не е гумичка, защото нямам проблем с velocity или мъртви регистрации. Това ме навежда на мисълта, че при бъдещи покупки трябва да взема предвид механичното качество на клавиатурата, защото съм силов играч и обичам да блъскам клавишите. @CyberGene Имаш ли впечатления за определени типове клавиатура, които да са по-здрави от другите, не ме вълнува толкова hammer grade action, колкото механична здравина, бих живял и с semi-weighted, така и свиря през последните 15 години.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 hours ago, Koobenot said:

Имаш ли впечатления за определени типове клавиатура, които да са по-здрави от другите, не ме вълнува толкова hammer grade action, колкото механична здравина

Нямам лични наблюдения над клавирите с “меки” клавиши, само съм чел и за съжаление все лоши неща за всички марки… Но все пак се открояват мненията, че клавишите на бюджетните клавири не са издръжливи. Но пък хората доста се оплакват от проблеми с клавиатурата и на Yamaha YC61, а то е професионален и скъп модел. Така че дори цената не е гаранция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Постът ми е малко офтопик, понеже засяга клавиатурата на "осмозата", която въпреки 49-те си клавиша, струва доста повече отколкото някой бюджетен кийборд с 61 клавиша, за каквито става дума в темата. Просто пиша не за този конкретен синтезатор като цяло, а за клавиатурата му, която изглежда да е доста добра за свирене на мелодични линии и сола. Гледах едно клипче в ютюба (не онова рекламното на сайта), в което видях, че симулацията на модулацията при нея става като разклатиш хоризонтално клавиша в двете посоки, но ако натиснеш клавиша в лявата му част правиш полутон надолу, респ. в дясната му част вдигаш с полутон. Предполагам, че всичките тези "врътки" може да си ги програмираш да задействат и други функции, но ми беше любопитно докато гледах клипа, защото се чудех каква ли е механиката на сензорите отдолу. После пък изгледах и фирменото им клипче от линка по-горе и установих, че тази клавиатура може да прави много повече неща с движенията на пръстите, отколкото видях в ютюбското клипче, което още повече изостря любопитството ми какви и колко на брой сензори са сложили на всеки клавиш и дали някой от тях няма да сдаде багажа при активно свирене, предвид, че колкото по-сложна е една система, толкова вероятността нещо по нея да се повреди е по-голяма. ;)

Който има интерес, нека изгледа и 9-те раздела с различните клавишни реакции на клипчето им от линка - заслужава си. :) А другото, което забелязах е, че клавишите имат необичайно дълбок ход.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.