Jump to content
Българският форум за музиканти

Възстановяване на стара китара


Recommended Posts

Здравейте, 

Видях тази  стара китара в един склад, подлежащ на изпразване и понеже много ми хареса, поисках да ми я дадат. Човекът каза, че от времето на „бригадирското движение“ 

Не знам каква е, няма надписи, но искам да се опитам да я възстановя по някакъв начин.

Няма да се свири на нея, а по-скоро ще виси на стената ми за да всява респект, въпреки че аз не мога да свиря на китара : -)

По линиите, които минават през двете дупки има пукнатини. Доста трудно отлепих подложката, през която минават струните и изшкурих старото лепило.

Не става въпрос за професионално възстановяване, а по-скоро за DIY и привеждане в приличен вид.

Въпросът ми е, как и с какво лепило да подлепя тези пукнатини? Не мога да стигна вътрешната стена.

Много държа да си останат следите и драскотините от свиренето на китарата, но все пак е добре да я лакирам с някакъв безцветен лак. Какъв бихте ми препоръчали?

К_1.jpg

К_2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом е за стената лепиш с Ц200 струнника,купуваш комплект китайски струни за китара,опъваш ги как да е и си готов.

То тази "китара"не заслужава повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа... на кого е нужна китара без струни :-)

Вероятно друг преди мен е ремонтирал тази китара, но  е пропуснал да сложи някаква подложка от вътрешната страна,  защото установих, че при завито положение разстоянието  между главите е много голямо. На практика, подложката за струните е била само залепена, а болтовете са имали декоративна роля, колкото да запушат дупките.

Невъзможно беше да си пъхна ръката в китарата, затова направих едно приспособление.

К4.jpg

К3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
On 4/4/2022 at 1:03 PM, Baby Thomas said:

Хвърляй я в печката и не се измъчвай.

Не мога да я изхвърля, много ми харесва. Вече я залепих и вчера дори си купих струни. За съжаление са много „златни“ и не са ретро, така че сега ще търся някакви стари и втора употреба. В музикалния магазин всичко беше ОК, но само докато не попитах "В какъв ред се слагат струните на китарата?".  Продавачът ме погледна лoшо и усетих, че за този въпрос ще ям боя и затова  бързо се изнесох от магазина.  

Str.jpg

Редактирано от Продуцент
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш "по-сребърни" струни, без да си даваш парите за глупости, виж някакъв долнопробен комплект от AliExpress/Wish.com. Примерно тия. ;)

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 4/6/2022 at 12:45 PM, Koobenot said:

Ако искаш "по-сребърни" струни, без да си даваш парите за глупости, виж някакъв долнопробен комплект от AliExpress/Wish.com. Примерно тия. ;)

Търся стари струни и вече намерих, но само 5 бройки - шестата не можахме да я открием :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коя струна не си намерил.Те са първа,втора и т.н..Като първа е най тънката.Има препарати за задтаряване на метал.Из нета. Иначе се поставят така:най тънката на най близкия до корпуса в дясно.После на следващия.Най дебелата струна 6-та на най близкия до корпуса ключ в ляво.Струните се поставят така,че при натягане зъбчатката да се стреми да се приближава до червяка.Надявам се да в ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 4/20/2022 at 1:19 PM, lyubohar said:

 

Благодаря за информацията за струните!

На някой може и да му е смешно, но никога досега не съм слагал струни :-) и мисля тези дни да се пробвам. 

Направил съм почти точно 3D копие на китарата, т.к. във видеото ще има едно преливане от 3D  към реалния свят.  

 

3D.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Старите ми струни, на които много разчитах за автентичността, бяха толкова стари, че се начупиха докато ги развивах и сега се налага да слагам новите.  Докато търсих информация, случайно попаднах на снимка в сайта на една музикална компания, но отдолу някой беше написал, че това е най-грешния начин.

И сега… как да ги сложа?

Обаче, купих си две перца и направих кожен калъф за по-голямото, за да съм гъзар : -)

G_1.jpg

Guitar_str.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горната схема е за уестърн китара или електричка, твоята е класическа. По друг начин се хващат струните.

П.П. Свиря от бая години и всякакви такива заврънтулки и вързанки са напълно излишни! Освен в някакви извънредни ситуации, при които има нещо дефектно по инструмента. Ето как прецедират хората, така действам и аз.

 

222.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Ако има рекорд на Гинес за най-продължително и бавно поставяне на струни на китара, със сигурност ще го спечеля -   около 3 месеца.

Сега става малко нагло – някой би ли изсвирил на подобна китара около 15 – 20 секунди от Strangers in the Night и да качи MP3, заедно със снимка на нотите, които се свирят? 😊

Вижте и всенародния любимец Васко…

G_1.jpg

Vasko.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В условията на енергийна криза и предвид настъпващата зима мисля че мисията на живота ѝ е пределно ясен. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Китарата изобщо не е за изхвърляне. Аз имам други планове за нея 🙂

Имам планове и за Smoke On The Water, само да си оправя калпавата анимация и да се науча да свиря на пиано, но това е лесна работа.

 

К.jpg

Редактирано от musicman
Просто пействаш YouTube линка и се появява
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.