Jump to content
Българският форум за музиканти

Разлика м/у фретбоардовете


Spoocter

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Винаги съм се чудил каква е разликата между тези 3 фретбоарда

Защото практически няма голяма разлика освен цвета

по принцип въобще не ги пипате тези фретбоардс защото струните не ви позволяват

та каква е разликата и кой е по добър?

аз лично предпочитам мапле заради цвета му <_<

 

пс. ако има такава тема или е много тъпа не се сърдете плийс

Редактирано от Spoocter
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не бъркаш махагон с абанос.

Щото фретборд от махагон не съм виждал.

А иначе за разликата, да има такава в звученето, не само в цвета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от дървета не разбирам много но определено нещо като махагон (поне прилича на махагон) моята е с нещо като махагон

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накратко, по мои наблюдения, колкото е по - светло и твърдо дървото, толкова повече високи вкарва в тона на китарата и обратното, тъмните дървета (които са обикновено по - меки) придават по плътен тон с повечко ниски среди. Ако бъркам някъде, надявам се че ще има кой да ме поправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом казваш, че на твойта е нещо като махагон, най-вероятно да е палисандър(rosewood), т.е. тъмно кафяв цвят.

Абаносовите(ebony) фретборди са черни. От махагон се правят грифове, за фретборди незнам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

роузууда доколкото съм виждал леко червенее (видях го на СРВ трибюте китара) а моя е кафяв с черни линии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^разликата в цветовете е с относително значение за определяне на дървото.

Има различни разновидности както на палисандъра (rosewood) така и на абаноса (ebony). Някои по-светли други по-тъмни и при двете дървета. За екзотичните материали за изработка на fretboard няма да говорим.

Абаноса звучи по-бляскаво и с повече високи. Просто самото дърво е по-твърдо и високите резонират в по-голяма степен. Палисандъра е по-меко дърво с по-плътен и наситен тон. Значението все таки на дървото на fretboard-a, въпреки че го има, не е толкова съществено в общата комбинация - дърво на тялото, струни и най-вече ефекти и усилвател, но съществува B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво мислите за китарите без fretboard (т.е. прагчетата са набити направо в грифа и струните се докосват до него)? Напоследък свиря на един такъв Washburn, но това е единствената китара от този тип, която съм виждал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво мислите за китарите без fretboard (т.е. прагчетата са набити направо в грифа и струните се докосват до него)? Напоследък свиря на един такъв Washburn, но това е единствената китара от този тип, която съм виждал...

 

 

Това ми напомня на баса на един френд (Kramer). Грифа на тази китара е алуминиев или от някаква алуминиева сплав, а праговете са едно цяло с грифа.... Няма много такива китари до колкото съм запознат. В БГ май били 2-3. Усещането да свириш на такъв "метален" инструмент е страшно... Ето за това става дума -> Kramer

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^разликата в цветовете е с относително значение за определяне на дървото.

Има различни разновидности както на палисандъра (rosewood) така и на абаноса (ebony). Някои по-светли други по-тъмни и при двете дървета. За екзотичните материали за изработка на fretboard няма да говорим.

Абаноса звучи по-бляскаво и с повече високи. Просто самото дърво е по-твърдо и високите резонират в по-голяма степен. Палисандъра е по-меко дърво с по-плътен и наситен тон. Значението все таки на дървото на fretboard-a, въпреки че го има, не е толкова съществено в общата комбинация - дърво на тялото, струни и най-вече ефекти и усилвател, но съществува :)

 

 

Палиандър не е = на розово дърво!

 

Дървесините са две!

 

Palisandro = Палисандър и Paolorosado = Розово дърво(Rosewood). Истинското розово дърво принадлежи към кафявовиолетовите дървесини!

 

И от по горе - от цвета на дървото въобще не зависи неговата твърдост!

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми напомня на баса на един френд (Kramer). Грифа на тази китара е алуминиев или от някаква алуминиева сплав, а праговете са едно цяло с грифа.... Няма много такива китари до колкото съм запознат. В БГ май били 2-3. Усещането да свириш на такъв "метален" инструмент е страшно... Ето за това става дума -> Kramer

 

1.братовчеда има такьв - ползва го за фьнк (най вече за това е направен) -екс групата Хан

2.Ивайло ФСБ - виждал сьм да го ползва за ритьм енд блус(сьс старите муцуни) - не че не става и за това - но едва ли е това най удачното му приложение

3. един цигански музикант - наскоро го гледах по канал "родина" - свиреше фолклор

групата беше добра , цигански музиканти с бьлгарка певица , китариста беше с ибанез лес пол -

и много добре свиреше и той и цялата им банда, и певицата пееше ок

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Виждал съм и китари с фингърборди от орех, махагон, и венге. Бих казсал, че става и с тях. Но не е практика, особено махагона и ореха.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Smartpeter, ще ме извиняваш, но на Английски rosewood си е палисандър, както на български палисандър си е палисандър! Не искам да споря с теб относно познанията ти за дърветата, но просто не мога да приема от къде измъкна тая логика, при положение, че цял свят вече говори английски, а на английски rosewood си е все палисандър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.