Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървен материал за кабинети


Recommended Posts

Както знаете адски е трудно човек да си намери 1х12 кабинет на приемлива цена. Та въпроса ми е от къде човек може да си вземе дървен материал подходящ за китарен кабинет? Защото в Практикер има само ПДЧ.

А ако някой знае майстор, който да може да ми направи такъв кабинет - най добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Bricolage има различни видове плоскости и може да се поръчат с точни размери. Режат само по права линия, но обикновенно е достатъчно. Има с покритие, от шперплат и други. Има и различни дебелини.Сглобяването след точно рязане не е трудно. Но си е хамалогия.

По-евтини не съм видял, ако някой знае нека да каже.

ПДЧ си е добър материал от акустична гледна точка, само дето е малко тежък. Но пък тежината е основен елемент за добър звук на озвучително тяло!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше една статия във форума,изваждана от сайта на Селешън,където се казваше,че само евтините,бюджетни кабинети се правят от ПДЧ.В статията ако не ме лъже паметта препоръчваха дърво,щперплат или MDF(последния по-малко заради теглото,но пък се ползва за предната плоскост,за която се хващат говорителите).

Питай в някой магазин за мебели от къде си купуват материала.Ако са някои рабзрани ще те насочат.Преди две години работих в такъв склад като хамал,но в Пловдив.Имаше машини и всичко - ако искаш и под формата на Мики Маус ще ти го изрежат.За София-не знам но трябва да има такъв склад,та дори и по-голям.

Сглобяването наистиан не е трудно,но тапицирането е(поне аз видях зор).

 

 

Parni_Valjak: Ако режат само под права линия няма да е съвсем достатъчно,освен ако говорителя не е квадратен. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както знаете адски е трудно човек да си намери 1х12 кабинет на приемлива цена. Та въпроса ми е от къде човек може да си вземе дървен материал подходящ за китарен кабинет? Защото в Практикер има само ПДЧ.

А ако някой знае майстор, който да може да ми направи такъв кабинет - най добре.

 

АМИ на мене ми изпадна подарък едно лампово радйо с грамофон-Акорд което ще си го правя на домашен лампов амп -та дървото на съндъка не е пдч а е тънко и оребрено и като го чукнеш по кутията кънти като акустична китара и мисля в него да си слагам китарния говорител който още не съм си купил . Та мисълта ми е че може да се използва материал от стари радиа или стари лампови телевизори .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Parni_Valjak: Ако режат само под права линия няма да е съвсем достатъчно,освен ако говорителя не е квадратен. :)

 

:hysterical::hysterical::hysterical:

 

Рафо, виж някой, който прави боксове. Аз имам съсед, който се занимава с това - професионално ги сглобява, облицова, слага ъгли, дръжки, ала бала естри. Не струва много, и със сигурност за някой лев отгоре в цената, ще си спестиш много хамалогия по обиколки на магазини, поръчка на материали, главоболия ... Помисли и прецени сам, но на твое място аз не бих се занимавал с това, при положение, че има хора, на които това им е работата и цените са приемливи ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както знаете адски е трудно човек да си намери 1х12 кабинет на приемлива цена. Та въпроса ми е от къде човек може да си вземе дървен материал подходящ за китарен кабинет? Защото в Практикер има само ПДЧ.

А ако някой знае майстор, който да може да ми направи такъв кабинет - най добре.

 

АМИ на мене ми изпадна подарък едно лампово радйо с грамофон-Акорд което ще си го правя на домашен лампов амп -та дървото на съндъка не е пдч а е тънко и оребрено и като го чукнеш по кутията кънти като акустична китара и мисля в него да си слагам китарния говорител който още не съм си купил . Та мисълта ми е че може да се използва материал от стари радиа или стари лампови телевизори .

Едва ли материала ще е достатъчен за бокс със 12 инчов говорител.Иначе ги парвят от шперплат,но ми се вижда леко тънък.А и повечето радиа които съм виждал са с разни заоблени форми по ръбовете и ще трябва да се изрязват само правите очастъци,от което пък едва ли ще излезе материал за нещо по-голямо от 6 инчов говорител.Виж за бокс за самия усивлател-може и да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рафо, виж някой, който прави боксове. Аз имам съсед, който се занимава с това - професионално ги сглобява, облицова, слага ъгли, дръжки, ала бала естри. Не струва много, и със сигурност за някой лев отгоре в цената, ще си спестиш много хамалогия по обиколки на магазини, поръчка на материали, главоболия ... Помисли и прецени сам, но на твое място аз не бих се занимавал с това, при положение, че има хора, на които това им е работата и цените са приемливи ...

 

По твоите думи разбирам че човека е професионален дърводелец и тапицер :recourse:)

 

На Рафо му трябва професионалист в сферата на акустиката и чак след тва тапицер дърводелец.

 

Дърводелеца ще ти сглоби някаква красива кутийка и после ще има да се чудим защо аджеба онея маркови кабинети свирят така пък нашия не уж с еднакви говорители са ?????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рафо, на Плиска, ако не се лъжа има един човек, който прави колони. Ще попитам и ще ти кажа. Доколкото знам работи със собствени материали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПДЧ си е добър материал от акустична гледна точка, само дето е малко тежък. Но пък тежината е основен елемент за добър звук на озвучително тяло!

 

Не е добър материал, а направо е забранен за такава употреба. Ако имаш предвид, че е по-малко податлив на резонанс това не помага (даже обратното), освен това не е достатъчно устойчив на влага и удари - задължително за музикантско оборудване.

 

Истинските боксове за китара се правят от качествен шпертплат (разликата с некачествения е в броя и размера на кухините м/у отделните пластове от които е направен) или от комбинация шпертлат + масивно дърво. Резонансът и съответно оцветяването са желани (до някаква степен), за разлика от хай-фай озв. тела. Шпертплат от разл. дървесина звучи различно, отгоре на това :thumbs_up: Разликата не е драстична, но я има.

 

Всеки по-читав майстор разполага с качествен материал. Друг е въпросът дали има нужните познания и опит за да проектира китарен бокс - чиста утопия. Най-добрите в бранша (за които аз знам) са на ниво "каквото кажеш това ти правя" и го правят добре :-)

 

musicman, ако искаш телефони - обади се и ще ти намеря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих на кого беше темата,която четох преди време.

Надявам се разбойник не възразява,че давам линк към нея. :thumbs_up:

 

линка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Рафо, виж някой, който прави боксове. Аз имам съсед, който се занимава с това - професионално ги сглобява, облицова, слага ъгли, дръжки, ала бала естри. Не струва много, и със сигурност за някой лев отгоре в цената, ще си спестиш много хамалогия по обиколки на магазини, поръчка на материали, главоболия ... Помисли и прецени сам, но на твое място аз не бих се занимавал с това, при положение, че има хора, на които това им е работата и цените са приемливи ...

 

По твоите думи разбирам че човека е професионален дърводелец и тапицер :))

 

На Рафо му трябва професионалист в сферата на акустиката и чак след тва тапицер дърводелец.

 

Дърводелеца ще ти сглоби някаква красива кутийка и после ще има да се чудим защо аджеба онея маркови кабинети свирят така пък нашия не уж с еднакви говорители са ?????

 

То и мерцедеса върви по-добре от Булгар Рено, ама за маркова кола - маркова цена ... :thumbs_up::thumbs_up: Освен това, човека за който споменах не е дърводелец, а ел техник, който пренавива говорители и едновременно с това прави и сглобява боксове. предполага се, че разбира от работата си доста повече от много други.

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък имам някаде в гаража към 6-7 квадрата 18мм (или 19, бали го) ПДЧ и някога като съм по-свободен мисля да направя един опит

примерно за 2х12.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кубета и особено кабинети препоръчвам най-малко 18мм буков шпертплат, най-добре дори 21мм. Обикновено се продава на листи по 125х200 /или 250/ см. Когато купувате изправете листа перпендикулярно на земята и на око проверете дали не е крив, защото в повечето случаи не се съхранява правилно и провисва по средата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gregg, знам че се занимаваш с правене на усилватели (а аз не :punk_guitar: ) и не искам коментарът ми да доведе до спор тип "теорията срещу практиката", но не си прав. Има и много други варианти за материал като тип дървесина - от най-често срещания "baltic birch", през разни махагонови, кленови, комбинации с масив и т.н. За пример ще ти дам комбо усилвателя Fender Twin Reverb (оригиналния, за reissue нямам наблюдения) - шпертплат от смърч, 18 мм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.