Jump to content
Българският форум за музиканти

FL Studio


FLORI D

Recommended Posts

Както казах по-горе начина на работа на FL коренно се различава от този на останалите хостове тъй като той е non-linear pattern based , докато висчки останали са linear track based.

Reason не е DAW, а по-скоро леко пораснал plugin със вграден sequencer и пак е linear track based що се отнася до аранжимента ;)

Колкото до Reaper + Wavelab не казвам , че няма начини и врътки да се работи с аудио там, но докато в Studio One например натискаш Ctrl + R и семпъла е reverse-нат незнам колко клика, експорта и импорта трябва да направиш със Reaper + Wavelab за същата процедура ;)

Не става въпрос за това дали даден софт може или неможе, а колко бързо,лесно и интуитивно го постига без да ти пречи на композирането със излишни неща :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е, да разбира се. всичко опира до това какво ти трябва на момента.

но за рийзън не съм много съгласен. вярно, че е орязан откъм функционалност, но мисля, че всичко е до навик. до ден днешен за мен е основната програма на която работя и ако изкючим финалния мастеринг (така и така нямам монитори и не го правя никога в нас) той ми е повече от достатъчен. разбира се аз наблягам на електронна музика и хип хоп и не ми трябват живи инструменти или вокали, но съм на мнението, че е много повече от пораснал плъгин.

абе всеки с мнението си :). реално затова има толкова много програми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, подкрепям напълно идеята, че всеки трябва да си работи със този софт с който му е най- удобно и със тези plugins/audio apps които най-добре представят звучението му :offtopic-001:

Аз например участвам в електронен проект в който сме решили, че Reason неможе да представи толкова добре нашия звук колкото да речем плъгините на Spectrasonics и т.н. , докато при други хора може да е точно обратното :)

Надявам се да сме помогнали и на автора на темата със нещо допълнително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Инсталрах си плъгина Ultra Analog v1.12.. Отварям си го през Fruity Loops без проблем. Някой само може ли да ми разясни как работи.. Как да си вкарам който звук на мен ми хареса във New Channel и да си пиша на него мелодия.. Трябва да си ги запеметя в wav-чета ли, за да ги използвам ? Ако някой работи с нея нека сподели и нещо допълнително ако е запознат.. Доколкото гледам в плъгините има многобройни ефекти и звуци.. Така и немога да си намеря готини звуци да си пиша хип-хоп песнички.. Вие с плъгини ли работите ? Мерси :hysterical:

Редактирано от Galin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че в уроците е обяснено подробно как се ползват vst-та заедно с playlist-а :cheers2:

Колкото до vst-та може лесно да питаш google (good hip hop vst или нещо от сорта) и ще намериш изчерпателни отговори :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А случайно да знаеш набързо да ми обясниш тия две работи.. Нещо немога да зацепя как се слага вибрато на някоя нота.. Искам да стане леко украшение със горната съседна нота.. И случайно да знаеш във Фрутито дали има вграден ефект за Портаменто, да мога да направя нотите да встъпват една след друга без да се чува удър а леко глисандо :P Мерси ( Да не би във Албино плъгина да има вградено Портаменто? )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не знам на какво ниво си с FL затова ще дам подробни обяснения (и няма да е набързо :D ).

...

Относно ВИБРАТО - има различни начини да го постигнеш, но ето един бърз и лесен:

Отваряш си Channel Setings (най-обикновен sampler, в който си зареждаш wav за да ги ползваш като инструменти) на дадения трак и под врътките за VOLUME и PAN ще видиш бутони SMP, INS, MISC и FUNC.

Избери си INS и под него ще се появят PAN, VOL, CUT, RES и PITCH. Избери си PITCH (очевидно :) ). Под него ще видиш различни групи с настройки - Envelope, Filter и др. Обърни внимание на LFO (от Low-frequency oscillation, намира се точно вляво над пианото).

DEL - с него указваш колко след началото на тона да се включи LFO.

ATT - атаката с която ще влезе LFO.

AMT - колко да е отклонението от нормалното състояние.

SPD - бързината с която да се изкачва/слиза LFO от най-горно (положително) до най-долно (отрицателно) положение и обратно.

TB - идва от tempo-based и ако е включено настройките се синхронизират с темпото.

Global - дали при всяка нова нота LFO да се рестартира като алгоритъм или да продължи безкрайно във времето независимо от новите ноти.

С това LFO можеш да постигнеш периодични отклонения (не случайни) от нормалния тон (ако го ползваш в PITCH) или вибрато. Всяка една от горе описаните настройки подлежи на автоматизация - т.е. при по-голямо желание можеш да постигнеш чудеса :) .

...

Относно ПОРТАМЕНТО:

Отваряш piano roll.

Горе вляво точно под 'option' меню на piano roll има квадратчета подобни на бутони оцветени в зелено, синьо, розово и тъмно жълто (ако си с FL6 или по-нова версия ще видиш само един зелен квадрат). Точно вляво от тях ще намериш бутон с триъгълник. Като посочиш с мишката върху него под FILE менюто ще ти изпише SLIDE. Това е бутона, който трябва да натиснеш.

Пишейки ноти с този инструмент ще забележиш, че върху всяка от тях има същия триъгълен знак. Всяка от тези ноти се управлява по същия начин като обикновените, но имат специално предназначение. Трябва да си напишеш една по-дълга обикновенна нота (използваш я като старт на пасажа) и където искаш портаменто си пишеш от другите ноти (с триъгълника). Обикновената нота ползваш за да определиш дължината на целия пасаж, а дължините на другите ноти (с триъгълника) определят времето, за което ще се изкачи/снижи от единия до другия тон.

Цветовете вдясно от бутона с триъгълника, с които започнах обяснението, служат за да направиш повече от едно портаменто в един и същ момент. Оцветявайки нотите с тях, указваш коя от тези с триъгълника на коя от нормалните ноти да въздейства (т.е. можеш да направиш ПОРТАМЕНТО и на АКОРДИ, преминавайки от един в друг, от минор в мажор и обратно).

 

Други предназначения на нотите с триъгълник:

Освен портаменто с тези ноти можеш да правиш и плавно усилване/намаляне на VOLUME, както и CUTOFF, RESONANCE, PITCH, PAN. Опитай всяко и ще решиш кое може да ти върши работа в дадена ситуация.

...

Описаните неща важат за вътрешните плъгини на FL - могат да се управляват с допълнителните ноти (с триъгълника), както и с описаното LFO. Някой от плъгините имат вградени опции за вибрато и е за предпочитане да ползваш тях.

За външните плъгини (VSTi и DXi) - зависи от тяхната поддръжка за портаменто и вибрато.

В най-общия случай ако поддържат портаменто и е включено, работи на следния принцип (в piano roll пишеш само с обикновените ноти, не с триъгълника):

Ако две ноти са на разстояние една от друга (не се застъпват) - свирят нормално.

Ако две ноти се застъпват - портаменто.

...

И да :) - в Albino има вградено портаменто с доста настройки.

Редактирано от DJ Alex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^затова не съм фен на Fruity ;)

трябва да минеш през Румъния за да стигнеш до Ахтопол (образно казано) :hysterical:

Написал съм подробно обяснение като в детска книжка за такива, които не са виждали въобще програмата :hysterical: .

Ако си работил поне малко с нея описаните неща се свеждат до 2-3 цъкания с левия бутон на мишока, нищо по-сложно от който и да е друг sequencer... но всеки си работи с каквото му е удобно естествено :rocker::) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички!

Пръшенето което чуваш бате не е от компютъра ти (сам каза че е мощен).

Най-добре да го оправиш това е докато свири музиката да отвориш Options > Audio settings и гледаш на Direct sound properties, Buffer lenght-a колко samples или (цифра mps) е и посредством плъзгача се маха това пръщене. Ако не се махне пак, пробвай с Use 32 buffer lenght.

Надявам се да сам казал нещо потебно. Айде късмет :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Някой ще ми каже ли как да си настроя нотите в пиано рола с каквато дължина аз си ги искам да си ги правя.. Със FL 9 съм и като го инсталирах си беше така.. не мога да си настроя трайността по-малко от едно квадратче като цъкна само това ми дава.. !? От къде се оправя, мерси предварително! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Някой може ли да ми обясни как да направя следния ефект.. Искам една мелодия да си влезе постепенно във песента със засилваща се динамика, но със ефект. На много известни песни се чува как освен, че гласът или мелодията влиза със леко кришендо, е и леко замазано много готино се получава. На някой даже започва и нещо като метрономче да се чува заедно с мелодията. Някой ще предложи ли ефект и как да го сложа :whistle::drummer: Сещате се за какво говоря.. На Миро - Губя Контрол започва подобно.. А също така много спешно ми трябват хип-хоп Strings и някакви басове незнам откъде да си дръпна хубави и качествени.. кажете и линкове с имена за плъгини :girl_cray2: Мерси много !

Редактирано от Galin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този ефект се постига от самите филтри ( има един knob - cutoff се казва )

 

А за басовете и стрингса в самия Фрути Лупс има много готин плъгин Sytrus

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ми кажеш ли как да го използвам този филтър аз бързо схващам.. Нещо немога да намеря хубави уроци в нета. Тоз Sytrus наистина е хубав, но трябва да цъкам наляво надясно доста е сложен.. Ако направя нещо нз защо е станало :drummer: Иначе излезе някъв мн готин звук като разместих някой работи..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.