Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на потенциометри


Recommended Posts

Интересува ме има ли някакви спецялни не6та за почистване на потенциометри, за6тото със спирт много скоро пак започват да правят мизерии. чух за някаква смес от газ и ма6инно масло, ама незнам дали 6те стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи един номер, който ми каза Налбантов - работи много добре:

50 на 50 смес спирт и тънко машинно масло - става една бяла смес, но трябва добре да се омеши, щото тва е малко като оцет и олио - не се смесват добре - тва се шприцова в отвора на потенциометъра със спринцовка и потенциометърът се развърта няколко пъти. Тва е. Изпробвано - ефективно е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"контактни" им викат ;) защо трябва да се мъчите с разни спиртове, масла, бензини, керосини и тн... Плюс т'ва си имат и едно много удобно приспособление за впръскване :):D:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някога ползвах смеска от газ и фино машинно масло, но от години (откакто се появиха на бг пазара) ползвам само контакт клийнър спрей от филипс. като свърши може да си взема и друга мярка.

 

безсмислено е да бъркам магически отвари след като на пазара има вече триста хиляди продукта с какви ли не пинизи и функционалност :-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • 4 years later...

Ако човек има търпение и инструменти: отваряш потенциометъра, на контактната пластина (средният извод) се пробива малка 0,5 мм дупчица.От молив 6В се изработва конусче, което се поставя в горната дупчица,другият край (основата на конуса) се плъзга по съпротивителния сектор на потенциометъра.Смазва се с технически вазелин.Сглобяваш обратно.Решението е дълговечно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става и с фълшив зиполин за запалки

 

Фълшът е пълен...

 

По темата: когато потенциометрите на китарата започнат сериозно да припукват, тогава се сменят с нови.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм с контактен спрей работи идеално.Едно време си играех да стържа графит от моливи,ама помагаше временно. :wacko:

 

Ето го спрейчето 5,6 лева е:

Филипс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз ще споделя моя "спецялен" метод за почистване на потенциометри, фейдъри и т.н. Практикувам го от има-няма 15-16 години и работи безотказно!

И така:

Стъпка 1: Демонтирате старите потенциометри;

Стъпка 2: Започвате да ги пълните със каквато и да е взривоопасна смес която ви попадне: масло-машинно, оръжейно, със спирт, без спирт, WD40, Contox... няма никакво значение какво ще предпочетете, защото крайния резултат винаги е един и същ!

А той е:

Стъпка 3: Изхвърляте потенциометрите от стъпка 2 в кофата и на тяхно място поставяте нови новенички :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.