Jump to content
Българският форум за музиканти

След шест години свирене се оказва, че не мога да си настроя китарите


Satanachrist

Recommended Posts

:yes: Да, поотделно и китарите и клавирите са перфектно настроени, но заедно наистина звучат зле поради разлика в тюнинга от няколко херца, т.е. китарите са малко по-ниски от клавира. Това е моята диагноза, а как ще решиш проблема не знам, защото не познавам техническата ти система, но мисля, че ще се справиш!  :thumbs_up:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, поне е ясно, че сетъпа на китарата ми е наред ако не друго. Както колегата се изрази в по-предните коментари, най-вероятно ще разкарам клавира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не ме лъжат ушите е чист дисонанс, ама тъй като съм музикален инвалид не ме слушайте!

 

П.С. Провери си обертоновете!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има нещо сбъркано в цялата мелодия... не търси проблема в китарата или клавирите. Втория ти акорд е До, а на мен Е - минор ми звучи по добре. Трябва да промениш или хармонията или солото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно коментара на zwero: Много си прав, човек! Инструментала (това е малка част от него) съм го писал през 2014, когато бях определено по-задръстен от към слух. От няколко дни променям акордите на ритъма/клавира и нещата са сравнително по-ок от преди. Има разминаване в ритъм-клавир/водещи определено. Добре, това го уточнихме. Иначе, да ви питам относно частта, в която са само китари, има ли според вас проблем в сетъпа/tuning-а? Много съм зле относно настройките (освен тия, свързани с ключетата), а и съм шубе и ме е страх да ръчкам по пружини/truss-rod и така нататък. Ако все пак сте категорични (или поне повечето от вас), че самата настройка на китарата не е наред, ще я занеса на сетъп. Tnanx на всички за мненията до момента! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, поне е ясно, че сетъпа на китарата ми е наред ако не друго. Както колегата се изрази в по-предните коментари, най-вероятно ще разкарам клавира.

Къде бъркаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клавира ти е настроен по ниско от китарите. Отделно свириш със тънки струни или си слагаш пръстите под ъгъл в някои редки случаи, което понякога води до допълнително  изфалшивяване (повишаване). Иначе китарата, доколкото чувам ти е в ред (доколкото е възможно за китара да е изцяло в ред по целия гриф, като се свирят дълги тонове без  вибрато). Като цяло, ако запишеш клавира пак ще стане добре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, аз прибързано съм сбъркал по-горе и наистина китарите са по-високи от клавира, който според моят тунер е точно настроен, а китарите са настроени по-високо - пак според моят тунер. Трябва да се прецени за кой инструмент е по-важно пак да се преизсвири.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Трудно се преценява само на слух дали е в ред, особено ако се базикаш дълго време с интонацията. По добре е тя да се прави с читав тунер, като се следи да няма отклонения в тона на всички прагчета - примерно на всички точки. Както споменаха и по горе, тона Ла сега почти навсякъде е на 440 хрц. но е възможно и да ти е някъде на 432, което дава чуваемо отклонение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.