Jump to content
Българският форум за музиканти

Creativ Audigy 2 Zs - проблем с латенцията


rusnaka

Recommended Posts

Купих си лаптоп. С вградената му карта карах с ASIO4ALL на 1мс БЕЗ ПРОБЛЕМ!!!

Да, обаче самата карта вкарваше доста шум, затова реших да си взема

audigy 2 ZS. Сложих я, всичко точно, обаче с нея при свирене на 1мс пука и накъсва, минимума с който върви добре е 5мс. Съгласете се, че това е смешна работа... Навсякъде пише че този Креатив работи без проблем на 2мс. И на толкова съм доволен, само дето имам проблем и с 2... Помогнете. Пробвах пак с АСИО4АЛЛ, но лъжат - пишат 1мс, но всъщност излиза някъде около 5...

Или пък дайте идея - може аз да не правя нещо като хората (ама ме съмнява) - с последните КРЕАТИВ Драйвери съм...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, 1-та милисекунда на старата ти карта също е била пълна измислица.

Ако има осезаемо закъснение, то е поне 25-30ms. По-малки закъснения се усещат наистина трудно.

 

Да кажем, 5 ms закъснение се равнява на 1/200 от секундата - наистина ли смята накой, че такова закъснение му пречи?

 

За да ви попречи да свирите, трябва да можете да свирите поне 32-ни на темпо 375!!

Всъщност, в бързите пасажи рядко се срещат 16-ни на над 200.

 

Това, което пише в драйвреите не е тоталното закъснение, помислете малко, на процесора му трябва време да ВИ ИЗПЪЛНИ ЕФЕКТИТЕ преди да подаде изходния буфер на саунд-картата, което време, обикновено е по 256(или 128, 64) семпъла за повечето ефекти, или при 48000Хз, или 5.33ms до 1.33ms на ефект. Това добавя поне 10-ина ms закъснение при типичен чейн.

 

Ако без никиакъв ефект, закъснението е голямо, то това може да е от проблем в скоростта на трансфер, или в аудио хост-а, или драйверите.

 

С USB2.0 ли си?

На теб зуковата ти карта USB ли е, PCMCA или каква?

А старата каква беше като интерфейс?

 

Пробвай и KX драйверите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не ставайте смешни бе....5 милисекунди...що не отидеш да я върнеш в магазина като дефектна стока...разбирам да я караш на 30-40...да се оплакваш, но при тази толкова добра стойност дето ако е по-малко изобщо няма да хванеш разликата...да търсиш кусури.... :ph34r:

А това какво пишат и какво е в действителност е съвсем друга тема....то и аз видях, че на едно място пишеше "жени", ама се оказа тоалетна... :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е ! Аз ползвам миди контролер Роланд

с комп. пентиум 4 на 3гц 1мб рам и ЕМУ 1212м

и си свиря в реално време с 10 мс. когато ползвам повече тракове.

На ухо не долавям никакво закъснение.Както съм на 2, така и на 10 мс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих си лаптоп. С вградената му карта карах с ASIO4ALL на 1мс БЕЗ ПРОБЛЕМ!!!

Да, обаче самата карта вкарваше доста шум, затова реших да си взема

audigy 2 ZS. Сложих я, всичко точно, обаче с нея при свирене на 1мс пука и накъсва, минимума с който върви добре е 5мс. Съгласете се, че това е смешна работа... Навсякъде пише че този Креатив работи без проблем на 2мс. И на толкова съм доволен, само дето имам проблем и с 2... Помогнете. Пробвах пак с АСИО4АЛЛ, но лъжат - пишат 1мс, но всъщност излиза някъде около 5...

Или пък дайте идея - може аз да не правя нещо като хората (ама ме съмнява) - с последните КРЕАТИВ Драйвери съм...

асиото на креатив е много по добро от това което може да постигнеш с вградена карта, асио4алл, дори да имаш 10 висши за физика, електрноника и акустика

 

1 мсек е трудно постижимо дори с абсолютно професионална техника

 

аз ползвам аудижи 4, реал тайм записите ги правя с 10 мсек латентност (на латенция) и нямам проблеми

 

разбира се почнеш да смесваш и микса ти натежи от към процесор, и вече не ти трябва реал тайм тей като ще си записал всичко - 40-50 че и 100 мсек не са лоша идея

 

5 мсек - смешна работа? ти имаш ли представа колко точно са 5 милисекунди

раздели една секунда на 20 части - тва са 5 милисекунди

 

а преди като си бил с асио4алл настроено на 1 милисекунда латентност реалната ти латентност е била минимум 20 мсек, асио4алл не работи директно с хардуера, а в специален слой, извън който има допълнителна латентност

 

с 2 думи - асио4алл на 1 мсек е по зле от креатив асио на 10

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Окс, Evtim Djerekarov, Мерси за инфото!!! КХ драйверите ги карам вкъщи на Аудиджи 1 - тук конкретно на това - 2 ЗС се инсталират, но каторестартирам - все едно че не съм ги слагал - нито КХ Азио се появява, нито неговите Контроли и т.н...

А щом усещам 5мс закъснение (в никакъв случай не е фатално (поне това, което усещам)) - значи че изглежда е повече... А относно АСИО4АЛЛ на 1мс със вградената тъпа карта на лаптопа със сигурност не беше повече. НА тази, обаче това АСИО4АЛЛ като че ли на същата 1мс дава повече отколкото Креативското на 5. Интересното е, че на 5 не пука въобще, а акого дам на 4 - пука та се къса... Странно нали??? А има ли значение на колко килохерца съм го настроил и как е по-добре? Това всичкото става въпрос основно за самостоятелни инсталации на инструменти като Б4 или ФМ7. КАртата е ПЦМЦИА (Точно Креатив Аудиджи 2 ЗС ноутбук), но клавира ми е вързан посредством ЮСБ с лаптопа. Процесора е ПЕнтиум 4 Центрино 1733 с 2МБ Л2 кеш, паметта ми е 512 ДДР2. Инсталирал съм най-новите драйвери, вкл и фирмуера на биоса, всичко това е на нова уиндоус инсталация, без резидентни програми, с макс перформанс....

а, ЛОЕ - само да изясня, че с АСИО4АЛЛ на 1мс при мен лично е доста по-добре, отколкото с Креативското на 10 - разликата е доста голяма - с КРеативското на 10 не бих могъл да свиря на живо както искам да правя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 мсек  - смешна работа? ти имаш ли представа колко точно са 5 милисекунди

раздели една секунда на 20 части - тва са 5 милисекунди

в грешка си

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ е поне напиши, че 1 ms е една хилядна от секундата (т.е. 5 са 1/200 както отбеляза Евтим по-долу :) ), иначе полза от "в грешка си" няма...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, направил е правописна грешка - 1/200 от секундата са 5 ms всъщност.

 

Руснак - може да се крие проблема в интерфейса на картаата - не знам със какъв трансфер е шината, и колко бързо реагира на IRQ-тa.

 

По принцип креативските карти не са се променили съществено от Live насам, и са заключени вътрешно на 48000Hz, и ресемплират дори когато си пуснал 48KhZ.

 

Иначе AsioForAll няма нищо общо с ASIO хардуера на платката, затова са толкова трагични резултатите с него. AsioForAll просто емулира ASIO чрез DMA трансфери, така, че асио софтуерът да вижда асио драйвер. Иначе при асио карта, асиофорол не използва асио хардуера на платката. ASIOforALLе писан за АС97-съвместими чипове. Главния проблем при този драйвер е, че обикновено програмата не знае от коя част на DMA буфера чете в момента хардуера на AC97 чипа, и често се разсинхронизира цялата система при малки буфери.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да коментираме - казахме ти какво си мислим, че може да е в другите теми които си пуснал по същата тема. Провери ли IRQ-тата? В крайна сметка не сме customer support на Creative.

 

Като искаш да ползваш професионално тази система защо не си купи професионален или полупрофесионален аудио интерфейс от нисък клас (EMU, M-Audio и т.н.) ами си взе този creative?

 

Колкото до латентността - няма нужда да е супер профи картата за да работи при латентност около 1 мс. Моето М-Аудио Ауидофил 192, което е ултра-мега-лоу-енд, направо стартъп работи стабилно при 24bit/96 КHz и 64 семпъла. Това според изчисленията на хоста (Cubase) е 1.063 мс - т.е. 1 мс. Преди малко точно при такъв сетъп си свирех с MIDI keyboard-a и Native Instruments FM8 - никакви пукания и артефакти. Вярно е, че машината е с две ядра по 3800+, 2 Gb DDR400 CAS2.0 и т.н., тоест фактори много, но не е задължително картата да е професионална, дори полупрофесионални карти като тези на м-аудио вършат работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само да изясня, че с АСИО4АЛЛ на 1мс при мен лично е доста по-добре, отколкото с Креативското на 10 - разликата е доста голяма - с КРеативското на 10 не бих могъл да свиря на живо както искам да правя...

това е напълно невъзможно

 

единствения вариант е нещо в системата ти да е страшно омотано

 

пробвал съм асио4алл на моята машина, която е значително по бърза от твоята и резултатие са били много по зле от тези на креатив асио-то

 

в момента в който си оправиш креативските драйвери ще разбереш за кво ти говоря

 

с 10 мсек се свири просто перфектно, само че не мисли че тва което ти показват драйверите е истината - при теб явно не е така защото 10 мсек 99.999% от хората не могат да ги усетят - щом ти казваш че не може да се свири в реално време значи има нещо което не е ОК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

единствения вариант е нещо в системата ти да е страшно омотано

Напълно съм съгласен с теб....щом се възмущава от тези ниски стойности и говори за тях, все едно са страшен проблем, единственото което ми хрумва е да вижда едно, а положението да е съвсем друго (примерно...това дето се показва като стойност Х 10). :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм... еми излиза че е от системата - т.е. от хардуера,тъй като ми е олекотена системата страшно много - изключени са всички ненужни процеси, няма резидентни програми, няма дори нсталирани други програми освен музикалните - с последните фирмуер и драйвери съм... И това всичкото на една нова чиста инсталация. Вкъщи на настолния ми компютър, който е по слаб от този, с Уиндовс ХР на 2 години и половина - задръстен и т.н. и с Аудиджи 1 - вървят нещата доста по-добре... наистина...

 

И кажете защо не ми тръгват тук КХ драйверите, пише че се инсталират, но след рестарта нищо променено няма...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.