Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

По въпроса с избухващите кафемашини, когато се запуши кремадискът. Не знам дали зависи от марката/модела, но конкретно моето ДеЛонги си има сензор за превишено налягане, който съм го задействал няколко пъти, когато съм си регулирал едрината на смилане. Когато е все още прекалено ситно смляно и не може да потече нищо, машината започва да вдига налягане, но след няколко секунди спира и започват да мигат лампичките, което ми показва, че не е просто механичен клапан, но и електронен сензор. Така че не ме притеснява.

 

Доста разсъждавам и над набедените за непременно лоши кремадискове. Факт е, че са някаква леко неестествена "екстра", която вероятно е предвидена да компенсира различни недостатъци в приготвянето като например прекалено едро смилане, старо кафе и т.н. Но аз не се сещам с какво (много) може да попречи да се получи хубава напитка, когато се ползва прясно, правилно смляно кафе, което е тамперирано правилно. Както писах и по-горе, получава се приличен каймак, като аз правя разлика между каймак и пяна, защото първият е мазен и плътен, докато пяната е просто мехурчета, които се спихват бързо. Та да, въпреки (или по-точно без значение от) кремадиска, получавам напитка, на която не мога към момента да намеря кусур ;) Предполагам и тоя етап ще го надскоча някой ден, макар че честно казано се надявам да не се случи, за да не наливам излишни пари :D И няма как да не се сетя пак за аудиофилията, защото последните две седмици нещо ме беше хванала манията да си купувам слушалков усилвател (в диапазона 1000лв), заедно с HD-650. Май се отказах и си карам на текущите ми HD-595 без усилвател (те нямат нужда, защото са с нисък импеданс, а слушам от мака си, който по принцип има много приличен DAC и предусилвател). Та си мисля, че разликата между двете слушалкови решения е същата като и между двете кафе-решения. И в двата случая съм влязъл в зоната на повече от приличното кафе/музика, като от там нагоре започва по-скоро маниащината и внушението, отколкото реално измеримата разлика :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напитката, получена с кремадиск разбира се, не винаги е лоша, особено ако кремадискът има умерено действие. Умерено ще рече, че макар да вдига налягането в цедката, дебита му все пак е достатъчно голям, за да не прави кафе, като примерно крема-клапаните на Saeco/Philips poemia, които правят астрономически количества пяна върху рядко кафенце...

 

Примерно, моя CROWN, който ползвах до преди година, като му отиде кремадиска (поразшири се дупчицата), започна да може да прави кафе и относително финосмляно кафе, а каймакът стана доста приемлив. Това е защото дойствието на кремадиска е ограничено, така да се каже. Крема-цедките за повечето професионални машини също имат подобно действие. Може би и при твоята машина е така. Ако имаш предвид това, съм склонен да се съглася, че понякога такъв тип кремадиск компенсират недостатъци на кафето.

 

От друга страна, когато суровината е хубава, прясна и правилно смляна, няма нищо по-хубаво от тънката, стабилна, в началото гъстичка струя кафе, облечено с оранжево-кафяв каймак, която изригва като лава от най-обикновена цедка без никакви кремадискове. Именно това е стремежа на всеки еспресо-любител.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Домани имат втори вид кафе от Етиопия - Харар. Не е плодово и кисело като Иргачеф, плътно и тъмно е, с наситен вкус, почти като черен шоколад, много приятно, взех си един пакет и в момента му се наслаждавам. Интересна особеност при него е, че суровото кафе е изчистено по старата суха технология, което вече се правело много рядко. Повечето кафета вече се почистват с вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за полезната информация.Някой може ли да ми помогне да си намеря мелачка Харио мини мил, а не Скертон при Дъбов има само Скертон Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Държиш ли да е мини мил? Скертон е според мен по-удобна, събира повече кафе, можеш да смелиш наведнъж за много хора, както съм правил аз, макар че после имах мускулна треска :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей ми не държа да е мини мил , но понеже гледах клипчета в тубата на двете мелачки и ми направи впечатление че минито по добре мели кафето и по добре се регулира докато при Скертон ми направи лошо впечатление че при леко отвъртане отгоре на зъбчатката или регулиращата шайба отдолу самият керамичен нож някак при въртене биеше т.е. извършваше елипсовидни движения.Може и да не е така затова лично ще ходя да видя въпросната мелничка на живо да я пипна дано го няма това движение. Мое мнение е че твябва керамичния нож да извършва идеална окръжност за да може да е равномерно смилането на кафето, което в случая гоним.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте машинката дойде обезвъздуших я и започнах да правя еспресо но определено не съм доволен от резултата (първите 10-на кафета).Кафето ми го мляха на номер 1 и пак си изтича бързо независимо че леко отвих врътката за парата да капе леко.Дано успея да си направя някакво еспресо или да си взимам цедка с крема диск.Моля за съвети и идей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Номер едно" по принцип не означава нищо. Кафето може да се смели толкова фино, че изобщо, да не иска да тече. Трябва да уцелите едрината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чисто нова ли е тази машина? Не би ли трябвало да дойде оригинално с крема диск? Иначе съм съгласен с Евтим, че най-важно е сам да настроиш едрината на смилане. Не вярвам да става така лесно с някакъв "номер".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ефтиме.CyberGene да нова е машинката и е без крема диск затова се спрях на нея.CyberGene доволен ли си от мелачката Харио Скертон, защото имам някой опасения, които описах по нагоре . Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, много съм доволен от Скертона. Нека да започна с това, че нямам проблеми с меленето, а едрината на смилане е много консистентна. Има една точно определена степен, в която постигам оптимална екстракция и това не се променя. Нямам представа дали при другата мелачка има по-различен механизъм и ме съмнява Харио да са направили нещо изцяло различно, но пък може и да е така. Та това, което описваш като проблем си го помислих аз още първия път, в който отворих кутията и разгледах добре принципа на действие. Най-общо казано в горната част на мелачката, която се завива към буркана, е горният конус (стеснява се нагоре). От долната страна в него влиза долният конус, който е ицяло свободен, като от него излиза един дълъг винт, минава през отвор в горния конус и излиза над мелачката. Там има гайка, с която се регулира разстоянието между двата конуса. Не знам дали си го представяш, но на практика долният конус е свободен и виси само на този винт, ограничен от гайката и на практика може да "играе" наляво-надясно. Хубавото е, че позицията на регулиращата гайка се застопорява от една специфична шайба с издължени крачета, която е така измислена, че няма как нещо да се разхлаби и гайката да си смени позицията. Тази шайба всъщност прави и степените на едрина на смилане, които са дискретни и са през някакво разстояние, т.е. едрината на смилане не е непрекъсната. Но този механизъм е такъв, че няма как да се разхлаби гайката по какъвто и да е начин... Трудно е с думи да го опиша, а не мисля, че снимано ще се разбере.

 

Въпреки че механизмът изглежда като свободно висящ и кандилкащ се долен конус, реално едрината на смилане, която съм подбрал за моята еспресо машина се оказва такава, при която дисковете са вероятно на микрометър един от друг, толкова са близо, без да се докосват, че не се усеща изобщо каквато и да е "игра" на долния конус, а резултатите са, че кафето винаги изтича с консистентна струйка. Разбира се като е прясно изпечено тече по-бавно и с времето започва да тече малко по-бързо, за което сме писали в темата, но това е различен ефект.

 

Long story short - проблеми с меленето нямам, едрината на смилане е много консистентна. 

 

Едно нещо, което леко ме дразни е, че най-горната гайка в цялата система (тази, която държи дръжката за въртене към оста) има естествената склонност да се саморазвива при мелене, но това не може да се отрази на нищо в системата, просто самата дръжка може да падне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.