Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY лампово мини ампче


Recommended Posts

R3 - СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НА АНОДА НА ЛАМПАТА, СТОЙНОСТА МУ СЕ СЪОБРАЗЯВА СПРЯМО ХАРАКТЕРИСТИКАТА НА ЛАПАТА И Е СТАНДАРТ ЗА ВСЯКА ЕДНА ЛАМПА

R4 - СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НА КАДОДА НА ЛАМПАТА СТОЙНОСТА МУ СЕ СЪОБРАЗЯВА СПРЯМО ХАРАКТЕРИСТИКАТА НА ЛАПАТА СЪЩО КАКТО ПРИ R3

 

Ако тия неща бяха съвсем верни, то това щеше да означава, че всяка лампа е предназначена за точно определено захранващо напрежение, с точно определен коефициент на усилване, при точно определен изходен импеданс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Момчета, не ви разбирам. Хем знаете с кого си имате работа, хем се включвате винаги, когато се изръси нова сентенция. 

Да е за пръв път, разбирам, но тук става дума за хронични случаи на неадекватност. Е, нещо променяте ли?

Толерантност, толерантност, ама вече си губи смисъла и се превръща в ирония.

Оставете "специалистите" да си говорят сами и се смейте отстрани.

Може пък да се откажат да доказват колко много не стават?

Леле, колко съм внимателен, вместо да тегля една ... :)

 

ПП. Проблемът е, че се създава лошо впечатление за иначе хубавия форум. А излезе ли име, че форумът не става заради някои екземпляри, ще се посещава само от подобни и ще се измести центъра от качество към простотия. Замислете се!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се разбере криво R3-R4 не е "баш" стандарт но е съобразено спрямо датата на ламБите и в повечето архитектури си е "баш" стандарт!

За по едно изречение толкоз! лошото е че когато няма аргументи нещата стават офтопик както 99,9% от темите в тази област, в този форум.

1. Кое не е вярно и кое е вярно?

2. Защо не?

3. Защо да?

4. Защо не поставите своите аргументи по въпроса, това не е състезание и място където човек да се показва колко е голям!

хайде да се средоточим върху DIY лампово мини ампче, който не иска просто не пише много е лесно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ли ще ти е топологията, един двоен триод и крайно стъпало? Или два двойни триода и крайно стъпало :D

R3 и R3 вкарват лампата в режим. Подбираш си лампи и смяташ line load и voltage gain на всеки триод според спецификациите на лампата.

http://www.valvewizard.co.uk/Book1.html - може да я намериш из нета, аз я нямам в момента, има и други източници.

Макс Гейна на различните лампи е различен, предполагам ще правиш нещо с повече гейн и стандартни 12ax7/ecc83.
Ако имаш 4 триода не знам всеки от тях колко трябва да криви, по равно ли и т.н.
За крайно пуш пул стъпало също трябва да подбереш някакъв двоен триод и според режима на лампата може да сметнеш изходния импеданс, да се опиташ да го напаснеш максимално към каквото изходно трафче си се ориентирал. Има руски преамп двойни триоди, които издържат повече товар, нямат толкова гейн, но тр. да си го проучиш тук там.

---
Никой, който разбира добре теорията и може лесно и точно да направи сметките няма да пише друго тук, освен ядни забележки. Което прави много лошо впечатление между другото.
Но, може да пробваш, едно по едно да изложиш дизайна, да се пробваш да сметнеш и оразмериш всичко.

---
Първо реши колко триода ще имаш, после дали режимите на всеки от тях да са еднакви (проучи, питай едно по едно, има хора които ако искат може да ти кажат, аз не знам).
Ако няма да са в еднакъв режим, кой триод в какъв режим да е, започвайки от входа на ампа, после крайното стъпало (пушпулченце :D), накрая захранващ блок за цялото нещо, за предпочитане съвсем стандартен, с траф(трафове), пасивни рц вериги, без стабилизации.

---
Най добре изкопирай нещо готово от нета, като евентуално може да пробваш да си напаснеш преамп част от усилвател, който ти харесва и крайно стъпалце с двоен триод (от нета, или сметнато от теб)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-напред реши какво искаш (и какво можеш) да направиш - като тип усилвател (екстри, мощности, и т.н.) и също като цена. После на базата на това виж какви трафове можеш да намериш, като и двата се съобразяват с броя и типа на лампите. Няма смисъл да проектираш 2 месеца нещо, за което накрая няма да си в състояние да си купиш подходящи трафове (заради липса на такива или огромна за предвидения бюджет цена).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"За крайно пуш пул стъпало също трябва да подбереш някакъв двоен триод и според режима на лампата може да сметнеш изходния импеданс, да се опиташ да го напаснеш максимално към каквото изходно трафче си се ориентирал."

 

 Изходния импеданс и товарното съпротивление / в случая изходното трафче/ са различни неща. Товарното съпротивление се смята по закона на Ом - делта U / делта I . Да се опитваш да натаманиш режима на лампата към изходния траф ми звучи като да се опитваш да смачкаш с чук 14 цолова джанта за да и монтираш 13 цолова гума...

 

"Никой, който разбира добре теорията и може лесно и точно да направи сметките няма да пише друго тук, освен ядни забележки"

 

 Всичко отдавна е измислено и написано, но вас ви мързи да четете. Защо се обиждате когато ви кажат че сте неграмотни, като не правите нищо за да се ограмотите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, никога не съм смятал крайно стъпало. В предусилвателен триод може да си играеш в определени граници с изходния импеданс, въпреки че пак си остава сравнително висок и изходния ток е много малък, на практика няма да е баш същото.
Най-добре готово решение - ползване на предусилвателен триод за мини пуш пул стъпало е достатъчно нестандартно решение.
Който се чувства на ниво, нека коментира каквото luy_records смята да прави :P, за предпочитане по същество, със забележки по детайлите.

п.с.

Имаше критики и мнения относно звука на триод пентодите. За звука на пуш пул двоен триод не знам, но би било радост да го подкараш, като и да звучи :D.

След прочетеното тук пак бих пробвал с ецл82 стандартно еднотактово решение и изходящ траф, плюс някакви търсения как да направя мини атенюатор, който да сваля мощността от 3/4 на 1 W. Така остава опция да вдигаш повече аларма, когато е удобно.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нужда да се открива колелото наново. Има достатъчно отработени китарни схеми, вземате една, която смятате, че ще ви подхожда като звук, копирате я 1:1, за да видите как работи и след това вече възможностите за експерименти са неограничени.

Една от първите ми схеми на лампов преамп беше на Маршал. Останах много разочарован, че няма достатъчно гейн или по-точно колкото на мен ми се иска. Започнах да търся други схеми, да си правя експерименти с тях и т.н. Така човек се научава. Говорим за времена, когато интернет нямаше, а когато се появи течеше съсъ скорост 1к (да, точно така - 1к).

Гледането на лоуд линии и изчисляването на гейна на триода малко или много са в сферата на интелектуалните упражнения (не казвам, че теорията излишна). В китарната схемотехника нещата са достатъчно улегнали и някакви  революции там не се очакват, така че хващайте поялниците и напред.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой иска да си играе с ЕСС82 за крайно push-pull стъпало - имам една такава на JJ заедно с подходящо за целта изх. трафче в Базара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.