Jump to content
Българският форум за музиканти

потенциометри-оригинални или каквито и да е?


Recommended Posts

Аз лично съм за FET повторители за всеки адаптер, без кондензатори, смесване в следващ FET повторител и задължително изходен повторител с ниско изходно съпротивление. Още по-добре ако се използва фантомно или tonader захранване ( както го предлага Jensen в своите апликации). Така се решава въпроса с оптималното съгласуване на адаптерите - с безкрайното входно съпротивление на FET-овете, и силно се намелява влиянието на кабела поради ниския изходен импеданс. Е, бих отишъл и по-нататък, като заменя FET-овете с миниатурни лампи в корпуса на китарата...

При такава концепция, изборът на потенциометри се разширява, и става лесен, при това спокойно в сорсовете могат да се поставят и под 10К, което силно ще подобри термичния шум и влиянието на външни магнитни полета. Само дето не виждам кой ще се заинтересува, като разбере за какви пари ще стане дума... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 74
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ХАХАХАХАХАХАХА, е т'ва е ебати смешната тема и се говорят ебати глупостите в нея - много ясно че проблема е от потенциометъра, вземи си по-хубав и проблема ще изчезне, лелелеле, как може да твърдите че нямало разлика в потенциометрите и че потенциометър за 30 стотинки нямал разлика с потенциометър за 30 лева!!!!!!!! това май е поредното доказателство че в тоя форум си говорите само глупости и си давате некви смешни предположения като въобще не сте наясно как стоят нещата, как може момчето (спаф) да ви казва че е имал същия проблем (сиреч от опит знае) и вие да му отричате мнението, че то си е точно така - евтин потенциометър - шибан звук!!!!!!!!! напрао като гледам почти всички тука сте смешници и неразбирачи (само да отбележа че се занимавам с тия неща от около 10-тина години, изработвам китари и адаптори и очевидно съм по-запознат от повечето от вас за това моля някви смешници които още се опитват да свирят айрън мейдън да не се опитват да ми успорват мнението преди 2016 година) и стига със смешните ви офтопици... има си говорилня за тая работа, въпроса беше ясен, какъв потенциометър да си купи момчето... и отговора са го казали преди мене - в xxxx, струва 15 лева

 

П.С.

"Абсволютно нищо...Освен шум при въртенето.... " и това не е вярно... ако искаш да спориш по тоя въпрос, разбирачо - звънни на Владо Балев да ти обясни как стоят нещата (човека и образование и практика има) ше те напраи да си говориш сам... надявам се да не се обиждате (много) ама за к'во треа да се обаждат хора които не разбират от зададения въпрос, като незнаете нещо - па затраите си малко... забелязах 2-3ма които поназнайват, вслушайте се в тях малко да се научите, а не да плямпате смехурии

Редактирано от llubaci
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ @llubaci

 

Успокой топката и дишай дълбоко.

 

Като толкова разбираш вземи обясни, а не се крий зад чужди авторитети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

llubaci евала брат :D:o:) евала ти пра'им че им го каза

niki123bg па ти незнам дали имаш проблем с очите ама освен че аз се скъсах да обяснявам и човека ясно е заявил...

"въпроса беше ясен, какъв потенциометър да си купи момчето... и отговора са го казали преди мене - в xxxx, струва 15 лева"

...достатъчно ясно че и някой малоумен да го разбере, ама незнам защо при вас се появява затруднение :exclaim: или сигурно държите да успорвате, аз лично не бих посмял щото пича изглежда наистина разбира, а и най-вече - щото знам че е прав! успех "разбирачи" :):):D:D:o

 

P.S. llubaci, имаш лично съобщение :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера - като на някои хора не им е приятен този форум и потребителите му- защо изобщо си правят труда да влизат,да четат тук,че дори и да пишат?

 

Никой не се е родил научен,бъдете по-тактични към по-малко знаещите от вас.

 

@llubaci,тук се държи на толерантност в общуването,при следващата подобна изцепка ти обещавам,че ще те лиша за известен период от "неудобството" да пишеш в този форум.

 

Не си правете труда да ми отговаряте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mephistofel мене па не ми пука дали ше ме лишаваш от "писането във форума" ШЕФЕ, щото човека си беше прав... проблема не е във форума, а в големите "разбирачи" които говорят без покритие, човека явно бая има опит и им го каза - че плямпат глупости...

аз също съм яко против да се говори без да се знае, щото в тая тема се забелязва точно това... сек'ви предположения (безсмислени), офтопици (като този) и няколко души казали истината - които просто са игнорирани... та за к'во верно хората които се занимават и разбират да дават мнение, кат никой не ги слуша, лъжете си се тука и т'ва е... не случайно малцина можещи и доказали се музиканти постват тук...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, ако успеете да докаже теоретично, че има разлика в звука между евтин потенцометър(нов и без механични проблеми), и марков, ще се съглася с вас.

 

Даже ако искате може да си направим експеримент, и да сравняваме. От мене потенциометрите от 60 стотинки, от вас, тези от 15 лв. ОК?

 

Едит: във почти всички китарни ампове под 600-800 лв, и почти всички популярни педалчета, потенциометрите вътре са именно тези от по 60 ст. понеже сигнала минава(в целия си спектър) през 2-3 от тях обикновено(gain, нула или повече от тонкоректорите, и volume), би трябвало, според вашите обяснения, да се получи наистина много лош звук.

 

А необоснованите и силно импулсивни ваши реакции говорят за пълното неразбиране на теорията, която стои зад това, за което говорите. Аз съвсем не разбирам колкото някой добър електронен инженер, но разбирам основните принципи, които стоят зад нещата, които се обсъждат тук. Демек, може да отидете и във форума на bgaudio.org, и да поспорите с инженерите по въпроса. Може би и те нищо не разбират. :metalist:

 

Целта на поста ми не е да се заяждам, но разберете - освен съпротивлението си, и термичния си шум, потенциометъра(нямащ механични проблеми) няма никакви други измерими влияния върху напреженията между терминалите си в тончестотния диапазон на китарата (около 30 Hz - 10kHz). Ако се сещате за други влияния, ще се радвам да ги споделите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mephistofel мене па не ми пука дали ше ме лишаваш от "писането във форума" ШЕФЕ, щото човека си беше прав... проблема не е във форума, а в големите "разбирачи" които говорят без покритие, човека явно бая има опит и им го каза - че плямпат глупости...

аз също съм яко против да се говори без да се знае, щото в тая тема се забелязва точно това... сек'ви предположения (безсмислени), офтопици (като този) и няколко души казали истината - които просто са игнорирани... та за к'во верно хората които се занимават и разбират да дават мнение, кат никой не ги слуша, лъжете си се тука и т'ва е... не случайно малцина можещи и доказали се музиканти постват тук...

Опитите ти за ирония са неуместни,имах по-добро мнение за теб...

 

Нямам желание да изпадам в безмислени диспути,просто всяко следващо нарушаване на добрия тон в тази тема,или където и да било в този форум ще бъде санкционирано - не държим никой насила тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ХАХАХАХАХАХАХА, е т'ва е ебати смешната тема и се говорят ебати глупостите в нея - много ясно че проблема е (само да отбележа че се занимавам с тия неща от около 10-тина години, изработвам китари и адаптори и ...

Бих желал да ми направиш една китара, и с твой адаптери. Кажи колко 6те излезе, според дърво и др. материали, срок на изработка и т.н.???

 

Ако имаш ценова листа, моля постни я!!!

 

Custom поздрави!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

llubaci -тоньт ти никак не е приятен

-познавам те доста добре

знам, че и посвирваш и по-поразбираш

но не се изхвьрляй прекалено с обидите

и бьди сигурен, че в този форум има и много по добре свирещи и много повече разбиращи от теб(нямам себе си впредвид - макар че от теб притеснения нямам)

а това за мейдьн - го приемам лично - защото без дори да си помислил

-обиждаш лично мен( а пьк си мисля че сме в приятелски отношения )

така че пьрво мисли - пьк после режи

 

колкото до потенциометрите

Евтим е прав - на звука не оказват супер влияние

истина е, че тия от 60 стинки не стават - най малкото щото са гадно направени

(не защото скапват звука по теория)

-ако ще ги слагаш на кремона - ок ( както е при Евто - иначе не сьветвам)

чудя се дали да ви отварям очите - пьрво(някои сьс сигурност) защото повечето не заслужават(но пьк други заслужават)

второ - личния опит учи най добре - и не е здравословно да се предава опит без пари

трето - ще си навлека гнева на известна фирма - че не сьм избрал марковия продукт на фендер

 

а когато ми се наложи да сменям потенциометьр

вместо 15 лв за фендер оригинал пот

ПОРАДИ моментно финансово сьстояние и знаейки, че не оказва сьществено значение - избрах китайски потенциометри от Кьпьша за 5 лева

(звука не се влоши)

 

айде и затваряйте тази тема и безмислени спорове и лека нощ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да добавя само, между потенциометър за 50 стотинки, и потенциометър за 50 стотинки има разлика(в конструкцията). Аз съм останал с много добри впечатления от потовете на фирмата Song Huei, които се продават в комет. Единствената разкика, за която се сещам, е че те имат малко по-къса резба, въртят се малко по-трудно, и са с много по-малка капачка от китарните-> В НИКАКЪВ случай не трябва да нагрявате много потенциометъра с поялника. Най-добре свалете задната му капачка, калайдисайте я, и я върнете обратно. Бих казал, че тези потенциометри имам напълно достатъчна здравина, за да се използват в китара, и дори, по мои наблюдения издържат по 2-3 години, което малко китарни потенциометри успяват. Друг момент са нитовете, които придържат крачетата на потенциометъра за корпуса - когато запоявате жиците, не нагрявайте за повече от 3 секунди, това може да разхлаби нита. Нищо не пречи, обаче, да си вземете 1-2 пот-а резерва при тези цени:metalist:.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз определено не съм инженер и не разбирам от теория,но свиря от много години и доста(10ки) китари съм сменил.За мен потенциометъра(волум) е може би най-важната част в електрониката на китара.Почти никога не свиря с отворени до край усилване и честоти.

 

Лошият потенциометът прави волум контролът ,на практика безполезен,освен като включ изключ копче.Иначе в средните положения, поради неизвесни ми причини китарата губи страшно много високи.Същото се отнася и за честотите.

 

На никого не препоръчвам потенциометри Фендер за 15 лв.Преди 2 или 3 години си купих 4,3 от които изхвърлих поради незадоволителна работа(неравномерно усилване ,шумове при въртене ,загуба на високи в незадоволяващ ме размер и тн.)Два бяха почти негодни,един-средно скапан и 1 добър.

 

Разбира се за да се отцени правилно работата на един пот. ти трябват и хубави адаптори ,правилно подбрани кондензатори и правилно подбрани стойности на самите потенциометри съобразени с ъс самите адаптори(така мисля де..)

 

 

П.П.@llubaci

 

В този форум може да си говорим само глупости,но все пак би било да се стараеш да подържаш малко по приличен тон.

Много се съмнявам,че ти си най-големият разбирач или най-великият свирач,а даже и да си това не значи,че трябва да се заяждаш с хората. Освен това 10те години,в които си свирил пробвал адаптори,китари итн. не са чак толкова много време.Иначе и аз мисля като теб,че качеството на потенциометрите има голямо значение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КоlioK - наистина нелинейността на потенциометрите е известен проблем(особено що се отнася до логаритмичните потенциометри), ако се гони наистина плавно усилване. Но не знам дали наистина повечето китарни потенциометри се характеризират със голяма точност.

 

Въпреки, че това, ще ти се губят високи от волюм пот-а ми се струва странно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това,което най-много ме интересува е да колкото се може по малко честоти при не усилен до край потенциометър.При всички евтини китари с които съм свирил 8 надолу изчезват високите.А аз много често свиря на положение около 5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.