Jump to content
Българският форум за музиканти

потенциометри-оригинални или каквито и да е?


Recommended Posts

абе голям разбирач се извъди ти бе.Ако и в свиренето се правиш на такъв не им завиждам на колегите ти.Сори ама такива не им цепя басмата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 74
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ХА-ХА-ХА-ХА-ХА, "...taka li e? - a taka.", пич съветвам те да си едитнеш мнениицето, (казал съм го защото и аз съм имал същия проблем!) па иначе ми е много интересно защо ли едни продават потенциометри за 30 стотинки, а други за 30 лева, май едните нещо са се минали, а? или па де да знам, другите ги правят на Марс и са им много пътните разходи от там, до тука... па и на границата ги ебават с митото.... сигурно така ще да е :blink: аз не виждам смисъл да споря, дадох си мнението вече, успех ;)

Редактирано от SPAF`
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баси хората! ;) Ше се истепат кой знае повече! Дървени философи! Вместо да се плюете помогнете на пича, обосновете си отговорите опит и т.н. Колкото до потенциометрите: съмнявам се разликата в материалите и изработката на потенциометър от 30 и от 3 кинта да има съществена разлика: Най-много плавността на преминаване и увеличаване на съпротивлението да е по-голяма, НО при усилен до макс не виждам как съпротивлението да е толкова голямо, че да заслабва звука! Ако ще и 3 стотинки да е потенциометъра се съмнявам да има глупак който да сложи съпротивление от първия крак до четката на пистата така че на макс да има някво съпротивление о_О

 

И пак! Стига се карали! Ше земете се изпотепате и накрая ще ме принудите аз да ви изтръгвам китарите от вкоченените пръсти на изтиващите ви трупове паднали в борбата един с друг :blink: ;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе само аз ли съм толкоз тъп да си мисля, че съпротивлението м/у "топлата" и "студената" жица на изхода е макс., когато волумето е на макс и 0, когато е намалено??? Нали потенциометърът се връзва успоредно на изхода?

 

По темата - провери дали като си запоявал, не си капнал калай между някое от крачетата и корпуса на пота... Ама между другото, ...taka li e? - a taka. ... има право.

 

А дали е възможно пота, ако не е качествен да има някакъв паразитен капацитет м/у четката и пистата примерно?

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"vlex" добре бе пич, я гледай тука...

 

"... в случая няма значение какво му е съпротивлението... като го усили до края - потенциометъра не работи... съпротивлението е само за пистата... иначе наистина - китарното потенциометърче трябва да се върти ултра-леко и не трябва да шуми.."

 

... а я гледай и тука...

 

"(казал съм го защото и аз съм имал същия проблем!)"

 

...май съм се обосновал при това в повече от 1 ред и даже повече от 1 пост!!! препоръчвам ти да четеш преди да ми говориш фафли тука! Отговорил съм му на момчето и съм го посъветвал даже как да постъпи... сега само остава да ти благодаря че ни нарече "дървени философи" и айде моля ти се друг път като искаш да се направиш на мноу интересен да не ме намесваш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро оправях едно басче с потенциометри на 20 години, струващи стотинки, вече безценни и т.н., имащо същия проблем... Размених местата на два проводника и след 3 мин звука беше като Слънце ;) , а собственика не можа да повярва, че е свирил толкова години, без да е познавал душичката на инструмента си :blink:

Разликата в цената вече беше обоснована и няма да я повтарям и аз;)

^ Това беше за SPAF` ;)

 

Сега, варианти за грешки - много и смятах да ги изреждам, но не е редно, тъй като е по-добре да се изброят правилните, а това вече е свършено и схеми има навсякъде, та предлагам да се презапои цялата схема наново :exclaim:

Ми това е YAVOR_GUITAR, хващай се и блъскай ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи по въпроса - това, че е китайски потенциометър за левче няма да повлияе на звука. Може да си прекалил със загряването, или пък да си разлял тинол, или пък по случайност да си попаднал на дефектен потенциометър. Не ми се вярва потенциометъра, освен съпротивление, да има и индуктивност и капацитет между изводите, достатъчно големи, за да усетиш някаква разлика в звука. 90% от техниката която се продава(включително и камиончетата за китара) използва същите потенциометри, като тези, които си купил за левче.

Главният им недостатък е неравномерното покачване на съпротивлението с въртенето, и големия толеранс (+-20%). Демек - за прецизна апаратура(измервателна, например) не са подходящи, но за китарата нямат проблеми. Като начало махни потенциометъра, и измери крайните му изводи с омметър, трябва да показва 500К. После го завърти в средна позиция. Между единия краен терминал и средния, трябва да е ~250К, и между другия краен терминал и средния - пак приблизително толкова. Ако не е така, просто може да си улучил дефектна бройка, или да си го повредил при запояване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

После го завърти в средна позиция. Между единия краен терминал и средния, трябва да е ~250К, и между другия краен терминал и средния - пак приблизително толкова..
Това е вярно, ако потенциометъра е линеен, а не логаритмичен.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви.Аз щях да се изръся с 15лв за фендерски потенциометър.Между другото в раздела за авторска музика-The Fallen Angels можете да чуете бандата ми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да ти кажа ако си взимаш над 5 лв потенциометър предварително си измери дупката на китарата откъдето ще мине щото аз се изръсих 15 кинта за фендерски от xxxx - уж били стандартни и нъц...оказа се че само за фендерски платки стават - и с другите китари какво да правим....другия вариант е от капъша продава някви за 5 -6 лева взимал съм и от него вършат си работа. А тия тесла-месла там от магазините за електроника за по 1 лев никога не са ми вършили работа звука определено е кофти с тях.... не знам от какво е. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.