Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов ефект


Recommended Posts

Здравейте.Преди време мой приятел ме помоли да му направя лампов ефект.Не след дълго идеята се оформи.След доста проби вече имахме и краен вариант. 

 

http://www.4shared.com/account/home.jsp#dir=4H41W1Rm.

Дано да съм успял със снимката.

 

Не съм китарист.Не разбирам напълно термините,но да речем че се състои от дистер,уа-уа и вибрато.

Дистера е изграден от 5 триода ецц83 с възможност за превключване от крънч до тежка резачка.Режимите са подбрани така,че да се избегне доволното количество шум в обичайните конструкции.На изхода на 5-тия триод имаме красиви правоъгълници,абсолютно еднакви положитела и отрицателна полувълна(осцилоскоп) и масивен саунд.

За съжаление уа ефекта остана доста плитък,не ми се занимаваше с индуктивности и усложняване на схемата(тя и без това си стана доста сериозна за лек компактен ефект).

Вибратото го краднах от ВОКС с малко различни стойности на някои елементи.

Машинката я включихме в едно 200в стъпало с добри колони,поставихме къдърен човек зад китарата,и..........ами....честно,звучеше много чисто и динамично.

Та в общи линии пиша това и давам схема за тези които искат да имат нещо подобно.

Схемата и стойностите на елементите са на крайния вариант.

Другото което не направих е да разтоваря изхода и сега ако входа на усилвателя е нискоомен(за изискваниятана лампите) няма уа-уа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не качвай в сайтове, където искат регистрация. Когато има подобни изисквания, повечето хора просто излизат от темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За изображения можеш да ползваш много сървъри, в това число български. http://www.album.bg/  , http://www.snimka.bg/ и др.

Много удобен е imgur.com. Лесно и бързо се качват изображения, и има цял набор от възможности за link, embed и други неща.

Ако искаш да качваш друго съдържание (TXT, DOC, ZIP, PDF...), има друг вид сървъри. Например BOX.com. Там има възможност да се разреши четене и сваляне с линк-код, само за тези които имат кода. т.е. когато този код се публикува, директно се влиза в информационния файл. Така се защитават от достъп другите качени файлове.

 

Ето един възможен вариант, от snimka.bg -

избираш 11та иконка от ляво надясно в долната лента от менюто , вписваш адреса на снимката , в случая   http://media.snimka.bg/images/003632412.jpg

и ето какво излиза във форума:

003632412.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напреженията нещо доста ниски, което е един доста експлоатиран подход по принцип, в което няма лошо. Ама лампите повече греят в случая отколкото да вършат сериозна работа, като всъщност това, което обикновено страда е динамиката.

 

А вибратото, според моите съвсем скромни познания, би ме учудило да работи особено добре - cathode coupled още на първия триод? Защо така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има изцяло сгрешена концепция. Много C/P, малко сериозни познания. 

Нищо против всеки да има свободата да прави за себе си каквото пожелае.

Когато обаче подобно чудо се представя в обществено пространство, трябва да е издържано поне технически. Освен "музикантски" поглед, трябва да има и инженерен такъв. Все пак това е инженерен проект!

Много има какво да се коментира в инженерен аспект, но за мен лично не си заслужава да си губя времето.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, аз съм съгласен. Но в коя вселена лампов предусилвател има примерно два пъти по-високо напрежение за отоплението, отколкото за т.нар. (и неподходящо в случая) "високо напрежение". Аз съм много начинаещ в областта, но из многото схеми, които имам, такова чудо никъде не съм срещал. Няма и логика в това, поне ако може да се вярва на книгите по темата. Как точно е направено отоплението според теб?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.