Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

:offtopic-001: Ако ще и марсиански да е, аз бих използвал кондензатор за 450 V.

 

386 V + 10 % = 424,6 V

Приемаме че може да има повишение на мрежовото напрежение с 10 %

 

http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp09/3.1/3.1-3.pdf

Редактирано от g_vayov
Отговорено

Като знам какви изродии се случват в захранващата мрежа, направо да си връзва гащите колегата с 630V :D Не знам за какви пари... т.е. капацитет е кондензатора, но:

 

* ако ще слагаш нещо с ниска цена, по-добре се презапаси, за да не си играеш да го сменяш.

* ако ще слагаш нещо скъпичко, по-добре се презапаси, за да не те е яд за парите после.

Отговорено

Резултатът от подобни малки превишения обикновено е в скъсен живот на кондензатора.

Отговорено

E потенциалните възможности при неизвестни обстоятелства винаги са потенциално възможни. Горе все пак е посочена цифра :)

Отговорено

Има посочена цифра за напрежение. Няма посочена цифра за капацитет. Няма посочена цифра за ток и респективно реактивна мощност. Няма и информация в коя част на Китай са правени :D :D :D

Отговорено (Редактирано)

Има още нещо - електролитните кондензатори имат (относително) голямо вътрешно съпротивление (ESR), а стареенето на кондензатора, не е толкова функция на работното напрежение (дали е близо или далече от номинала), а в много по-голяма степен - от темперарурата, следователно на зарядните/разрядните токове. Понеже моментната разсейвана мощност в кондензатора P е равна на моментната стойност на тока I (заряден/разряден), умножен по моментния пад на напрежение върху вътрешното съпротивление U (= I * ESR).

Получава се,че P = UI = I * ESR * I - разсейваната мощност расте линейно с влошаването на ESR, но с квадрата на големината на зарядните/разрядните токове. Затова е важно, схемата да е добре разчетена и при необходимост, да се запареляват кондензатори, с цел намаляване на големината на токовете през всеки от кондензаторите. Ако не се лъжа, при два идентични кондензатора в паралел, всеки от тях разсейва 1/4 от мощността(ако беше един), а двата заедно - половината. Разбира се, този ефект се влошава отчасти защото по-малките кондензатори(с по-малък капацитет или размер) често имат по-голямo ESR.

 

При проектиране на импулсни захранвания например, еквивалентното съпротивление на кондензаторите, редом с напрежението в права посока на диодите и явленията при преходните процеси в транзисторите са главните определящи фактори при проектирането, а ESR на кондензаторите често се взима под по-голямо внимание дори от капацитета им(първо, заради гореописаните процеси, и второ - защото ESR на филтровите кондензатори променя времеконстантите във филтъра, в който участват и следователно изисква преизчисляване на компенсациите в обратната връзка).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено

...посочена цифра за ток и респективно реактивна мощност...

 

Награявенето, само по себе си е "активно" явление. Ако кондензаторът е идеален, реактивната мощност, няма да го нагрее и повреди.

Референция - малък неелектролитен кондензатор за високо напрежение, свързан направо в електрическата мрежа във всеки втори уред.

Може би имаш предвид това, за което говоря горе.

Отговорено (Редактирано)

Пак офтопик, но някаква корелация има ли между напрежението на траф без товар, спрямо изчисленото изходно напрежение?
(което сметнато изходно напрежение предполагам, е при номинален ток на консумация, според спецификациите, сечение на проводник, т.н.....).

---
Също и по каква функция се движи напрежението на трафа от товар черпещ номинален ток, намалявайки (R load), до напрежение без товар?
(силно ме съмнява да е линейно :D)

---

С един стабилизатор забравяш, без такъв - не ти пука, стига да не слагаш неизвестен кондензатор на 400v :D :D

Редактирано от emosms
Отговорено (Редактирано)

Изходното напрежение на трансформатора няма да се промени(освен малко - поради паразитни ефекти), без значение дали има или няма товар, стига входното напрежение да се поддържа константно (в смисъл, с постоянна амплитуда и ч естота). Е - при много резки импулсни промени на токовете в намотките може и да "подскочи" напрежението - но това е друга тема.

Причината, поради която напрежението се мени в широки граници с товара, когато в захранване сложим изправител и филтров кондензатор е друга - именно във филтъра.

При изходните трансформатори причината за наличие на "номинален товар" е друга - съгласуване на импеданси и мощности.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено (Редактирано)

За пълно изправяне с грец формулата май беше DC = 1.414 * AC, като в зависимост от стойността на кондензаторите, на празен ход може да е и повече.
Промяна има на практика.
Как ще обясниш тези спецификации, по-точно в таблицата: работна точка вторична и празен ход.

Грубо смятам някакво съотношение от 1,16 между номинално напрежение и празен ход, и то не е толкова за всички напрежения в спецификацията.
Но дали не са го установили емпирично за конкретния модел траф?

---

При просто измерване на AC на вторичната, получих точно упоменатото напрежение на празен ход и после измерих номинално напрежение при консумация под 1А, която би трябвало да е ок по спецификации на въпросния траф :D.

Редактирано от emosms
Отговорено (Редактирано)

 

Как ще обясниш тези спецификации, по-точно в таблицата: работна точка вторична и празен ход.

 

Най-вероятно, ненулево съпротивление на проводниците, от които е навит трансформаторът, наред с други паразитни ефекти.

 

Но не е заради сърцевината. Не знам, дали знаеш обаче има един противоречив факт - сърцевината работи в най-лош(тежък) режим тогава, когато трансформаторът работи на празен ход. Тогава има най-голяма промяна в магнитния поток и именно този режим прави изискванията към сърцевината най-големи. Точно поради същата причина, трансформатор за по-ниска честота изисква по-голяма сърцевина при равни други условия.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено (Редактирано)

За пълно изправяне с грец формулата май беше DC = 1.414 * AC, като в зависимост от стойността на кондензаторите, на празен ход може да е и повече.

Не може повече...

Нещата които пишеш, показват, че макар да си чел това-онова, имаш много големи пропуски в разбирането на ОСНОВИТЕ на електротехниката(а може би и математиката).

 

Ето например(с цел да попрочетеш) аз ще те попитам:

-Защо гореупоменатото число е 1.414?

-Защо не може повече?

 

ПС:Ако модераторите преценят че е удачно, нека преместят последните технически писания в отделна тема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено (Редактирано)

Смяташе се синусоидата, горната и долната точка, които са пиковите стойности и се извеждаше стойност 1,414 за изправено напрежение.

Не мога да обясня как се извеждаше формулата :)

Но при измервания на практика, с грец и кондензатор, получавам изходно напрежение DC по-високо, отговарящо на *1,45, малка е разликата.
При замерване под товар обаче, получавам отношение 1,24 AC-DC, като товара е значително по-малък от номинала за трафа.

Не съм го тествал при номинален товар, дали ще е 1:1 AC:DC

Редактирано от emosms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.