Jump to content
Българският форум за музиканти

Моля за съвет за запис на електрическо Пиано (ROLAND HP305)


Recommended Posts

Здравейте Приятели,

 

Моля за съвет по следния повод:

 

Моят колега унгарец (пианист) е леко куц с техниката.

Свири на електрическо пиано ROLAND HP305 (за запис ползва вероятно директно Line-Out).

И двамата записваме в Cubase.

 

Постоянно имаме проблем с нивото на неговите записи.

 

Проблемът се състои в това, че явно не може да приложи някакво универсално "регулиране" на силата на запис в резултат

на което всичките му тракове напоследък са или много тихи, или имат "clipping". Обяснява ми че това е вследствие на доста

голeмият динамичен диапазон при свирене. Понякога му се налага да намалява/усилва изходящия сигнал (явно от звуковата му карта или директно от пианото) в средата на запис, ако има по-сериозна промяна на динамиката на свирене....което ми се вижда непрактично.

 

Мисля си да му предложа някакъв хардуеърен компресор/лимитер между пианото и картата.

Някакво друго решение, което да ви хрумва?

Ако горното ви се вижда логично, евентуално предложение за приличен бюджетен модел?

 

Благодаря Ви за препоръките (предварително).

поздрав,

Явор

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих предложил нещо, което може би няма да се хареса особено:

Записвайте първо MIDI. След това може много по-безболезнено да се прецени нивото с което да се запише аудио сигнала на пианото (казвам безболезнено, защото ще се избегне кофти чувството да си записал готина идея с клипнат звук и да стане безполезна). От там нататък всякакви модификации могат да станат и софтуерно, и по-добре дозирани.

 

Note: Използването на MIDI трак за записване на нещо по никакъв начин не се различава от това да запишете направо аудио. Информацията, която ще получи процесора на пианото ще е едно към едно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението над мен, това пиано има MIDI изход, просто да ти праща аудио трак и MIDI трак. Ако имаш клипинг, може да презапишеш аудиото (с VST плъгин) като преди това намалиш динамиката на нотите които клипват.  Ако пък е тих, може или да вдигнеш аудиото, или да увеличиш динамиката, естественo преди това да не забравиш да се консултираш с изпълнителя, защото някои дори не искат да ползваш quantization

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ви благодаря за съветите.

Очевидно ще се пробва вариант МИДИ.

Отделно днес едно от момчетата в Динакорд (пианист) ме посъветва да пробвам и VST плъгини, но като пре- а не пост- ефект.... което звучи много просто и логично, стига да открия как да задам пътечката в Cubase :)

Благодаря още веднъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементарно !!

 

1) Създавам трак (нов)

2) Създавам FX-трак (нов) и в него слагам какъвто искам VST ефект (компресор, лимитер....)

3) Рутирам Send на аудио трака към FX-трака

4) При запис, записвам директно обработеният от VST-плъгина сигнал.

 

Благодаря още веднъж за помощта !

Лека и успешна седмица !

 

P.S. Все пак ще пробвам и с МИДИ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти трябва компресор за записа мога да услужа. Имам един приличен Drawmer.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Компресор би послужил да усили слабите аудио сигнали, но ако е записано с клипване единствения изход е да намери VST инструмент който да прилича на пианото на унгареца и да презапише аудиото, като преди това, намали динамиката на миди нотите които клипват. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз все още твърдо вярвам, че компресора служи да намалява сигналите над определен праг с определена стойност и бързина :)

Иначе има достатъчно предложени решения по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня с още едно решение. да си запише пианото с по-ниско ниво. После при смесването винаги може да се използва автоматизацията!
Звукът, който пианиста си е избрал си е негов. Едва ли някое VST ще изкара същия. Това е като при китаристите - те си имат саунд и това е техния саунд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ви благодаря за идеите.

Аз не съм die-hard фен на МИДИ, напротив.

Ще пробвам и предложеното от misterj, добра идея.

Благодарност на всички включили се и от Будапеща ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, най-добре е да запази оригиналния звук, но ако записа клипва, никакъв компресор няма да може да го оправи.

За да стане това което предлага Synchu, компресора трябва да е при унгареца докато записва.

В дадената ситуация, комресора би могъл да се ползва да усили слабите записи, със силните (клипващи) записи единствената опция е презапис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това е идеята, компресора да е при унгареца, мисля че съм го описал подробно в началото.

Иначе файда йок, както казват братята турци :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какъв е проблема да  настрои нивото на -6 ДБ  ,когато удари един форте - фортисимо акорд и да забравите за всички други неща?

Редактирано от enuffZnuff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очевидно не става с фиксирано ниво на изходящия сигнал.

Иначе нямаше да се забавлявам и аз, че и вас да занимавам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм запознат с конкретната свирка, но не е ли възможно да си ограничи динамиката на клавиатурата? Много синтезатори го позволяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.