Jump to content
Българският форум за музиканти

Батерии за ефекти - алкални или акумулаторни?


Recommended Posts

:godbless:^ Много ти Благодаря за този спасителен отговор, който веднага ме отказа от идеята с едно общо 12волтово захранване и през диоди да захранвам ефекти от 9в.

Докато не намеря ефективно защитно решение за общо автономно захранване с 12в акумулатор или 12в мрежов адаптер се връщам пак на разделно захранване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Излиза, че реализация с 4х18650 и регулатор на 12 Волта е напълно възможна, поне за по-ниски разрядни токове. Остава само Лими да си измери консумацията на комбото. След като все пак е проектирано да работи с батерии, не вярвам да е много висока, но знае ли човек, днес всякакви инженерни чудеса се пускат на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комбото ROLAND AC33 по спесификация консумира 490ma. Пише и че с 8бр. алкалинови батерии работи 8 часа, а с 8бр акумулаторни - 9ч. Практиката ми за няколко месеца до тук опроверга тези "данни". Но явно в моят случай консумацията е доста по-голяма, защото свиря на по-голяма мощност(до 2/3 по скалата на волюма) и дори с нови батерии не издържа повече от час. С горепосочените капсуловани оловни акумулатори при същите условия издържа до около 3 - 4 часа. Когато съм свирил по-тихо и спокойно времето на експлоатация се увеличава двойно, но това рядко се случва.

Реших да се снабдя с нещо такова за автомобили . Има и няколко вида защити. Предполагам, че ще го намеря по авто магазините или в краен случай ще го поръчам.  Някой знае ли от къде у нас може да се намерят тези конвертори? В КОНРАД нямат, но не разбрах дали ще го изпишат. :thx:

Имам такова, но е неудобно голямо за вграждане, а не искам да стои от вън и да се моткат пак кабелчета. Но в краен случай ще го изкормя и монтирам голо в кутията.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лими може да взаимстваш нещо от това:

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=111

 

Тук с тример се регулира изхода м-у 7 и 12V и е с LM317

А ако му се монтира един волтметър е такъв:

16362243_1_585x461.jpg

примерно с копче да се включва и изключва, а вместо тример се сложи потенциометър ще си имаш регулируема батетерия! :hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:yahoo: Най-после успешно приключих трагикомедията - автономно-хибридно захранване на цялата ми система - кубе-чейн! :yes::music::happy:

Отказах се от диодното захранване и реших да използвам подобно на ето това, което имах в къщи отдавна и само му отрязах човката да не пречи.  След което запоих където, каквото трябваше и сега имам тройно решение на захранването на чейна ми. В една и съща захр- букса подавам ток или от 12в акумулатор или от 12в мрежов адаптер, а в краен случай, когато нямам нито едно от двете вкарвам бойните резерви - вътрешните батерии поставените във всеки един от ефектите. Така от досадната паяжина захранващи жички остана само една единствена за всичко.

Още веднъж хиляди благодарности на всички, които помогнаха1 :thx::cheers2::rockon: 

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече шести ден(според светото писание и за късмет на Валяка) системата ми работи отлично!

 В една единствена букса включвам или мрежов адаптер 12в или акумулатор 12в. За стабилизатор ползвам нещо подобно на това(импулсно ли е, що ли?), но обмислям и това(кое е по-добро според вас?). С оловният капсулиран акумулатор 12в 3.3Ач имам около 4 часа работа(и много тегло).

Край на жички-мички, но дай боже повече *ички! :hysterical:

Сега вечe спокойно мога да обмисля алтернативно автономно и все по-леко(кг) акумулаторно захранване.

Спрях се на EagTac 18650 (2500 mAh). Планирам за ефектите да включа две паралелни тройки(около12в) от тези акумулатори, защото максималният ток, който ми трябва е 1А, а по спецификация тези акумулатори не трябва да се експлоатират с повече от 2С, т.е. 500мА. Така полученият пакет ще струва 108лв + зарядно Xtar XP4 Panzer от 63лв или Nitecore i4 V2 от 48лв.

П.П. Обещавам да докладвам за резултатите. Вервайте ми! :rockon:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок! Благодаря за бележката! Всъщност разбрал съм правилно, но не съм го написал правилно - трябва да се напише 0.2С. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

18650 работят без проблем при далеч по-големи разрядни токове от 0,2С. Не случайно се използват в устройства с висока консумация, като мощни LED фенери, електронни цигари и лаптопи.  1A няма да е проблем. Пакет от 2х3 ще ти удължи двойно времето за работа, но вероятно ще имаш проблеми на входа на регулатора, поради недостатъчно напрежение, когато клетките се разредят по 4В. Пакет от 4 клетки е по-доброто решение за мен. Ще можеш и да ги зареждаш заедно и наведнъж. В последствие можаш да си купиш още 4, така че да имаш и резервен пакет.

 

Ето тук можеш да видиш разни тестове на 18650: http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650Summary%20UK.html

 

Обърни внимание на разрядните криви при различни токове.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:godbless: ^ Ако включа 4 клетки х 3.7в този стабилизатор ще може ли да издържи и да ги "обработи"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва е литиево-йонна батерия. Не можеш да я зареждаш как да е. 

Горното устройство може да се ползва за да захранва друго устройство, което интелигентно зарежда литиево-йонната батерия. Директно не можеш да го ползваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Знам, но виждам, че пак неясно съм се изразил. Правилният въпрос е -

Ако включа 4 прясно заредени литиеви  клетки х 3.7в на входа на този  или този конвертор от 12в към 9в той може ли да издържи и "обработи" входно напрежение от около 15в, каквото идва от прясно заредените 4бр литиеви акумулатори? Т.е. да не изгори стабилизатора и да поддържа изх. напрежение около малко над 9в, а не 10, 11, или повече волта?

Поради тези съображения обмислям да използвам не 4бр, а 3 бр литиеви акумулатори, които прясно заредени биха  дали на входа на стабилизатора сумарно напрежение малко над 12в. Надявам се, а и пробите до тук показват, че в процеса на разряд дори и при падане на акумулаторното напрежение до 10.5в ефектите ми пак работят без проблеми, а това са си поне 4часа(с оловният акумулатор 3.3Ah), което напълно ме задоволява.

 

П.П. L.K. благодаря за участието в темата ми! :godbless::cheers2:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В резултат на едноседмичните експерименти си изясних, че цялата ми система може да работи отлично с общо входно напрежение дори доста под 12в(та даже и на около 10в, а след DC конвертора - 7.5в), въпреки, че един от ефектите(Harmony Singer) от моят чейн е за 12в. В такъв случай смятам, че 3бр литиеви акумулатори(някой от тези) са напълно достатъчни да захранят всички ефекти - и 9волтовите и 12волтовият. Ако вържа две тройки лит. акумулатори в паралел даже ще увелича капацитета и от там времето за експлоатация(при 1А консумация за сега е над 3часа). Важното е, че теглото на захранването вече пада значително, за разлика от досегашните ми оловни тухли.

П.П. Експериментите продължават! :rockon:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.