Jump to content
Българският форум за музиканти

Транзисторен "Дзвер" от вехтории


Recommended Posts

Общо взето това ми е идея от бая време, сега събрах кураж да я реализирам след като се опитах да си изгоря дисторшъна и го оправих с ваша помощ. Човека, който ми помага казва че познанията ми по електроника са като на начинаещ радиолюбител че и по зле :). Искам да поясня че не правя нищо претенциозно и го правя единствено за собствено удоволствие, така че ако на някой му се стори че говоря на "чужд" език да извинява. Сигурен съм обаче че когато стане готов удоволствието от свиренето на него ще е хилядократно по голямо поне :).

Става въпрос за китарен усилвател - 10 вата. Кабинета и говорителя са налице. Преампа също - взех го от един Веф, има около 10 транзистора на него и приятен седемдесетарски тон. 1 ват е. Сега ще взимам и един Респром усилвател, който ще ползвам за пауър амп - той е 10 вата и мисля има моно функция. Говорителя е 8", 8 ома, но не е финален избор.

http://svettk.snimka.bg/photos-from-gsm/amp.790886.all

Имам няколко въпроса свързани с реализацията:

- как да свържа двата компонента без да им навредя и да бъдат стабилни в общата система?

- мога ли да ползвам захранването на Респрома и за преампа?

- пречи ли ако еквилайзера е в пауър ампа?

- мога ли да ползвам само единия канал на усилвателя, а на другия да забавя сигнала по някакъв начин и така да получа ревърб? ( с бутона за стерео/моно ще се включва)

- каде е добре да сложа лед индикатора - преамп или стъпало.

 

Ще пусна и демо на преампа, има лек овърдрайв "накрая".

Това е за сега ако изникне още нещо ще пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

- как да свържа двата компонента без да им навредя и да бъдат стабилни в общата система?

Варианти разни. Това, което наричаш предусилвател на ВЕФа, е целият приемник, с малко изключения. Там има високочестотна част, предусилвател и крайно стъпало. Може разбира се ВЕФ-а и Респрома да свържат по няколко начина, но за това трябва някой, който да разбира. 

- мога ли да ползвам захранването на Респрома и за преампа?

Захранването на "Респром"-а се очаква да е по-високо от това на "ВЕФ"-а. Със един стабилизатор uA7809 може да се уреди захранване за ВЕФ-а.

- пречи ли ако еквилайзера е в пауър ампа?

Какво наричаш "еквилайзер"? Ако имаш предвид платката с потенциометрите на Респром-а, това НЕ Е изравнител, а обикновен, елементарен тон-контрол предназначен за радио, не за инструмент.  Може да се използва, като се върже между предусилвателя и Респрома. Как обаче, е въпрос с повишена трудност.

- мога ли да ползвам само единия канал на усилвателя, а на другия да забавя сигнала по някакъв начин и така да получа ревърб? ( с бутона за стерео/моно ще се включва)

Я прегледай синия текст в подиса ми ... Чудя се как да обясня колко си далече... Всичко може, но не по начина, който си представяш. Двете крайни стъпала на Респрома искат по едно озвучително тяло за всеки. Ти имаш един говорител. Няма как да стане. Поне не директно. Ама какво остана от двата боклука? Накрая ще трябва да се преработи всичко, и като се тегли чертата става кон за кокошка.

- каде е добре да сложа лед индикатора - преамп или стъпало.

Какво разбираш под "лед индикатор"?

Един светодиод за индикация "включено" или VU-метър? Първото се връзва към захранването, а второто към изхода на крайното стъпало.

 

Защо твоят приятел не ти отговори на тези многобройни въпроси?

Разговор очи в очи би бил много по-удачен, защото може да се обсъждат много варианти и да има резултат от разговора. Сега получаваш откъслени информации, които навярно няма да ти свършат работа.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателните отговори на много от въпросите, както разбирам проблема ще е със стерео усилвателя - дори и в режим моно ли ще трябват 2 говорителя (мисля че усилвателя работи на 4 ома а говорителя е 8)? Замислям се за добавяне на втори говорител - средни или високи честоти, като така ще мога да сложа и аукс вход (мисля да е паралелно на Респрома). Другото което мисля да сложа е изход за слушалки и изход за стерео колони.

Както подчертах, това ми първи проект, искам да си поиграя, може да има и радио (имам една платка).

Комшията не искам да го занимавам много защото виждам че не му е много присърце.

Целта ми е да не изгоря нещо, а крайният резултат като звук не ме интересува много.

Колкото до синия надпис, не искам да се заяждам но е строго антиеволюционен.

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Комшията не искам да го занимавам много защото виждам че не му е много присърце.

Така като гледам и съседа не го е грижа много...  пак е намерил правилните думи. :godbless:

 

Колкото до синия надпис, не искам да се заяждам но е строго антиеволюционен.

А, тва е щот си друго поколение - в правилното време си работи - Идеално!!!

 

Иначе успех с начинанието - от сърце! Един съвет - ако не си гледал "Кавказка пленница" изтегли го, изгледай го и се опитай да ме разбереш. Ако си го гледал, пусни си го пак... Успех!!!

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно време като започвах със ел.китарите ползвах същият Респром.Моят съвет е да си направиш един кабел от 1/4" моно жак към петица куплунг(DIN).http://en.wikipedia.org/wiki/DIN_connector  http://en.wikipedia.org/wiki/Phone_connector_%28audio%29

Веф-а мисля не ти е нужен за целта.Ако дисторшъна ти е със буфериран вход може да го ползваш включен към кристалната доза например.Във микрофонния вход гарантирано ще ти криви.Ако не е буфериран ще ти трябва предусилвател.Еквалайзера наистина не е особено подходящ за китара.За реверб може да погледнеш тук:http://cxem.net/sound/music/music24.php

Това е общо взето.Не очаквай чудеса.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора на Жоро. Все пак ще се опитам да сложа и Вефа, защото според мен няма да има достатъчно "сила" при клийн сигнал.

Колкото до Таткооги, не виждам какво ми е на поколението а и тези неща които коментира са твърде субективни за да се каже кое е правилно и кое не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото не ми се влиза в подобни полемики с който и да било, за това имам едно предложение:

Който иска да помага, който иска да се заяжда - да ходи другаде да се заяжда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://soundcloud.com/svett_k/vef-206-guitar-tone-nux-hg5

Това е звука от Вефа, има едно неприятно бучене, което се дължи на кофтито захранване може би?

Драйва на дисторшъна не е усилван на повече от половината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се "елиминира" стъпалото на Фефа и се ползва само единия канал на Респрома за говорителя на кубето (имам и 4 омов), а двата канала заедно да останат за стерео изхода. В смисъл може ли да работи само с единия канал усилвателя?

Другото което мисля е да добавя предложените от Жоро буфер и ревърб, даже мисля да добавя и Фъз пред Фефа за да се ползва без допълнителен драйв като хай-гейн.

С това разполагам като компоненти, когато се наложи ще се търсят други неща: http://svettk.snimka.bg/photos-from-gsm/amp.790886.32125952

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другото, което се сещам е да издиря схемата на Веф 206 и да сложа подходящ резистор на изхода за да "убия" от напрежението.

Та въпроса е колко трябва да е напрежението на изхода на китарен преамп? Съответно и други характеристики които мога да измеря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми дай схемата най-добре, че така с "напрежението на изхода" като гледам въпроса, ми изглежда сложна работа отговора :) (не че иначе ще е проста)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно остава вариант с "глава" и "кабинет" - http://svettk.snimka.bg/photos-from-gsm/amp.790886 ,

така и усилвателя ще си запази функционалността. Като мисля да махна резистора емулиращ изхода за слушалки и там да се включва говорителя. Има и бутон за включване. Предусилвателя няма да е свързан директно към схемата а ще е с пач кабел, като така ще мога да избирам в кой вход да го включвам. А и сенд - ретърн ще се получи? Радио входа е доста приятен а едната кристална доза има много компресия и драйв. Остава още колебанието кой преамп да използвам, с предоставения  от Жоро постигам доста мощност и като цяло е добре но Вефа има един топъл звук и повече състейн, така че ако успея да махна двата транзистора (крайно стъпало) него ще ползвам. Усилвателя има и "брайт" и "low" функция :). Радиото също остава като вариант за вграждане - направо в вход на усилвателя. Кабинета има някакъв филтър преди колоната, чудя се дали да го оставя, като че ли балансира звука. Ревърб ще направя като ще има механичен потенциометър обтягащ пружината. Другия вариант който обмислям е да направя кабинет от талашит "споен" със силикон и винтове, за по голяма стабилност и избягване на дрънчене, пръщене и т.н.

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.