Jump to content
Българският форум за музиканти

Транзисторен "Дзвер" от вехтории


Recommended Posts

Ето и едно демо: http://www.youtube.com/watch?v=CHUnDDDD2Mw&feature=youtu.be

Махнах резистора на слушалките но сега няма сигнал през тях и угасна лед индикатора, резистора как е свързан - на късо между ляв и десен канал или минава сигнала през него? Ако е второто ще трябва да свържа жичка на негово място? Има и едно жужене от усилвателя, което намаля малко след като почистих някои клеми за връзка между платките, така че предполагам че ако почистя всички и напръскам с контактен спрей ще изчезне. На една от платките, която е след трафа и отива в другата с потенциометрите на изхода пише 9V, ще я ползвам за захранване на преампа и радиото.

Това е мисля се получи добър звук, даже ми се струва че в някои отношения е по добре от едно Dean Markley, което имах.

Мога да запиша демо с микрофон от 12 инчов Селесчън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

http://svettk.snimka.bg/photos-from-gsm/amp.790886.32240622

Ревърба ще е нещо подобно, ако това не ми хареса ще направя нов. Последно реших да добавя и оувърдрайв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече наистина последно остава "чист" амп и преамп отделно. Той се състои от два оувърдрайв/буустъри на Дод, които в комбинация дават нужното ми ниво на гейн, а и ще мога да го ползвам и без това кубе. За ревърба варианта от горния пост отпада, ще пробвам с описания в първи пост начин - с втори по малък говорител, намален с резистори и "забавен" с кондензатори или там както се получи. Може и няква интеграла да сложа. Тъкмо ще мога и да регулирам нивото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, Респрома отпада като усилвател. Язък дето го нашарих, жуженето се оказа от трафа, което е непреодолим проблем за мен, затова бих го подарил на някой начинаещ, който с една тонколона ще получи едно не лошо практис ампче. Мисля да се върна на варианта с Вефа, като за пауър амп може да взема нещо лампово - има на добри цени - радиа, магнетофони и т.н. или някой съвременен усилвател - авто или какъвто намеря. За Вефа с комшията ще махнем крайното стъпало, незнам дали няма да изгубя драйва така но както и да е. Харесъл съм един магнет, но е 1,5 В. Дали ще е достатъчно (за свирене в къщи), с ламби не съм свирил до сега. Втория вариант е пред него да са горепосочените два буустера, които ще вдигнат нивото.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Вефа не можеш лесно да му махнеш крайното стъпало. Пък и бустер с германиеви транзистори ще шуми. 

 

Хубавото е, че покрай тези упражнения можеш да се навиеш да поизучиш тази наука и сам да си правиш нещата отначало докрай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Пък и бустер с германиеви транзистори ще шуми. 

'бсолютно компетентно!!!

Nagra, UHER, Neumann и всички доказани фирми са правили шумящи устройства с германиеви транзистори.

Бисер отвсякъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е в шуменето при свирене, а когато не се свири. И защо да е много трудно да се махне крайното стъпало на Вефа. Все пак човека който ще го прави цял живот с подобни неща се е занимавал.

Колкото за науката, не ми са толкова дълги ръцете...

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както при силициевите транзистори, различните видове имат различен собствен шум, а малки вариации се наблюдават и при различни екземпляри. Но освен от транзисторът, шума зависи и от схемата (шума варира в зависимост от режима на работа транзистора, а околните компоненти също допринасят).

 

Иначе-проблемът с шума на никой овердрайв не е докато се свири - самия овердрайв/дисторшън във своята същност е нещо като много силен компресор, така че свиренето винаги маскира шума. Той се чува така ясно в паузите, защото няма какво да го маскира. Но неговото количество зависи и от усилването(гейн на предусилвателя). Ако смяташ че транзисторните схеми шумят много, чуй примерно една Mesa Studio 22+ на хай-гейн, когато не свириш.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друго имах предвид, но явно не си чел цялата тема - щах да го ползвам и като стерео усилвател и радио и то на много тихо място, където подобно жужене ще се чува доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, да те успокоя - няма начин (без нойзгейт или нещо подобно), да имаш хай-гейн китарна апаратура, която не шуми поне малко в паузите. А за жужене  - не знам. Едва ли е от транзисторите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

...Пък и бустер с германиеви транзистори ще шуми. 

'бсолютно компетентно!!!

Nagra, UHER, Neumann и всички доказани фирми са правили шумящи устройства с германиеви транзистори.

Бисер отвсякъде.

 

Май си забравил какво имаше във ВЕФ-а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл да се пише повече в темата, поне за мен, зададох куп въпроси а тя се превърна в поредната арена за нескончаемо джавкане, въпреки че се опитах да я напиша така че това да не стане. Сега си задавам въпроса защо изобщо я започнах, от някъв гъдел ли що? до сега всичко щеше да е завършено отдавна ако не бях разчитал на тая "помощ". Не че бързам за някъде...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.