Jump to content
Българският форум за музиканти

Line6 Bass PodXT


monynikolov

Recommended Posts

Здравейте,колеги

 

Може ли някой да ми даде мнение за това : http://www.musicworld.bg/bg/c_537/i_19200/LINE6_Bass_PODxt.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С идеята да си оптимизирам тона още ако е възможно.Не съм ползвал такива неща до сега и не съм много наясно дали ми трябва,но ми го предлагат като бартер.Оборудването ми е:  Fender Jazz Bass Deluxe 24V  и кубе TC Electronics BG500 ( 2 десятки ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи да го "оптимизираш"? Какво искаш да постигнеш и какво очакваш от такива играчки?

Ако търсиш оптимизация (каквото и да значи това), първо направи добър setup на инструмента; второ, сменяй струни често; трето и най-важно упражнявай се. Ако искаш да добавяш ефекти, първият и често единствен ефект, който "оптимизира" нещата е един сносен компресор, който е настроен както трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Тази идеология "проц за бас" никога не съм я разбирал. Айде за китара иди-доди, ама за бас?!?!?! Не виждам какво може друго смислено да се ползва за бас освен компресор (вече го споменаха), някакъв читав драйв и евентуално за определени по-скоро нестандартни ситуации - Уа или пък к'ва беше онази хава, дето я ползват на разни хахави фънки парчета...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Envelope filter. :P

 

Sorry за оффтопика, ама то и от подписа ми си личи, че не мога да се изкажа по темата... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питащият отдавна май е забравил темата, но малко задочно можем да си похортуваме. Ефекти за бас могат да се позват всякакви, като се започне от компресор и се свърши със синтезатори, въпросът е, че човек трябва да знае точно какво иска и как да го постигне. Хубави ефекти за бас, използвани с вкус правят впечатление и дори могат да станат част от типичното звучене на бандата (веднага се сещам за ранните The Cure например), но в повечето случаи се постига само омазване на звука. Процесорите са особено "благодатни" за тази цел. По-неопитните басисти често правят грешката да си направят някакъв звук, който им звучи хубаво соло, но в микса всичко се омазва жестоко. В момента, в който се премахне пластмасовата, мигаща кутийка и нещата си идват на мястото.

 

Не помня точно кой го беше казал, но беше от големите звукоинженери:

"The greatest bass tracks sound like crap when soloed"

Обратното също често е вярно, т.е. приятно звучащ соло бас, съвсем не работи заедно с други инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"The greatest bass tracks sound like crap when soloed"

Обратното също често е вярно, т.е. приятно звучащ соло бас, съвсем не работи заедно с други инструменти.

 

Това доста често им убягва на озвучителите.И тука идва въпроса - след като звука ти лайв зависи от такива, които с леко потрепване на дясната ръка ти правят звука мазало, има ли смисъл (реално погледнато!) да излезеш с техника за хххх лева, да се нервираш вербално с озвучителя и при евентуален успех да звучиш с 10% (разбирайте го както искате) по-добре от цитираната пластмасова, мигаща кутийка?Щото съм правил А/Б опити със записани басове със симулация и с реалните ампове от симулацията и никой не позна кое кое е.И малко смешно стана, щото и някои от тях бяха крайни в мненията си.Бих пуснал и тук такива А/Б загадки за да се посмеем дружно на гърба на някои, но нямам нито времето, нито желанието, нито...техниката вече.Щото в крайна сметка останах с пластмасовата, мигаща кутийка и 90-те процента.Да имаш уши и да знаеш какво искаш - priceless.

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Логиката с 90-те % води до компромисен начин на живот според мен. Дали са 90 или по-малко е въпрос на конкретен пример и спор, на който надали му е мястото тук, но компромисът си е компромис, независимо дали става въпрос за инструменти, усилватели или всичко друго, което ползваме. Ако всеки член на групата започне да прави такива компромиси по отношение на инструмент, усилвател, ефекти, барабани, чинели, микрофони... в крайна сметка ще се получи една голяма мазня, която и най-добрият озвучител няма да може да оправи.

 

Пределно ясно е, че въпросът е финансов. Българите сме си бедни и гроздето често ни киселее. Всеки иска да кара Мерцедес, но ако може да плаща, като за Дачия. Купува си Дачия и спори, че и тя вози 90% като Мерцедес. Живее в разпадаща се панелка на края на града, но твърди, че там е много по-добре защото е по-тихо и въздухът е по-чист. Купува си не това, което му харесва, а това, което е преоценено, но твърди, че точно това му е харесало най-много... Въобще, третият най-голям страх на нашего брата (след този да не настине и да не се мине) е да си признае, че живее мизерно и прави компромиси с всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

"The greatest bass tracks sound like crap when soloed"

Обратното също често е вярно, т.е. приятно звучащ соло бас, съвсем не работи заедно с други инструменти.

 

Това доста често им убягва на озвучителите.И тука идва въпроса - след като звука ти лайв зависи от такива, които с леко потрепване на дясната ръка ти правят звука мазало, има ли смисъл (реално погледнато!) да излезеш с техника за хххх лева, да се нервираш вербално с озвучителя и при евентуален успех да звучиш с 10% (разбирайте го както искате) по-добре от цитираната пластмасова, мигаща кутийка?Щото съм правил А/Б опити със записани басове със симулация и с реалните ампове от симулацията и никой не позна кое кое е.И малко смешно стана, щото и някои от тях бяха крайни в мненията си.Бих пуснал и тук такива А/Б загадки за да се посмеем дружно на гърба на някои, но нямам нито времето, нито желанието, нито...техниката вече.Щото в крайна сметка останах с пластмасовата, мигаща кутийка и 90-те процента.Да имаш уши и да знаеш какво искаш - priceless.

 

Това ми напомня на дебата maple vs rosewood fingerboards - т.е. не твоето изказване ,а това което си писал за пробите и тези,които са ги слушали.

Спред мен няма нищо лошо да ползваш проц - стига да имаш добре развит слух и желание да експериментираш е възможно да постигнеш доста добри резултати -несъмнено.Все пак всеки си търси собствения саунд и т.н.,щом ти харесва няма нищо лошо и неправилно - звучи ли значи звучи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@blr

Съгласен съм, прав си.Но по-горе обясних точно защо съм продал Мерцедеса и карам Дачия по разбитите ни пътища.

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С идеята да си оптимизирам тона още ако е възможно.Не съм ползвал такива неща до сега и не съм много наясно дали ми трябва,но ми го предлагат като бартер.Оборудването ми е:  Fender Jazz Bass Deluxe 24V  и кубе TC Electronics BG500 ( 2 десятки ).

Човек,при тази комбинация кое точно искаш да оптимизираш - според мен ,тя би трябвало да звучи убийственно.Ето ти едно ревю - http://www.notreble.com/buzz/2010/06/24/gear-review-tc-electronics-bg500/ ,бих те разбрал ако искаш доста ефекти на едно място ,но иначе...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Логиката с 90-те % води до компромисен начин на живот според мен. Дали са 90 или по-малко е въпрос на конкретен пример и спор, на който надали му е мястото тук, но компромисът си е компромис, независимо дали става въпрос за инструменти, усилватели или всичко друго, което ползваме. Ако всеки член на групата започне да прави такива компромиси по отношение на инструмент, усилвател, ефекти, барабани, чинели, микрофони... в крайна сметка ще се получи една голяма мазня, която и най-добрият озвучител няма да може да оправи.

 

Пределно ясно е, че въпросът е финансов. Българите сме си бедни и гроздето често ни киселее. Всеки иска да кара Мерцедес, но ако може да плаща, като за Дачия. Купува си Дачия и спори, че и тя вози 90% като Мерцедес. Живее в разпадаща се панелка на края на града, но твърди, че там е много по-добре защото е по-тихо и въздухът е по-чист. Купува си не това, което му харесва, а това, което е преоценено, но твърди, че точно това му е харесало най-много... Въобще, третият най-голям страх на нашего брата (след този да не настине и да не се мине) е да си признае, че живее мизерно и прави компромиси с всичко.

1.Не знам на колко години си и колко житейски опит имаш ,но живота (и не само воден в БГ )си е компромис,даже в повече от 90% от случайте!

2.  "Пределно ясно е, че въпросът е финансов. Българите сме си бедни и гроздето често ни киселее." първото ти е отговора на всички злини в БГ ,второто е мита на всеки българин,който не е живял в чужбина и си мисли,че само българите "желаем кисело грозде"!Вервай ми лай..та им не миришат на рози!Иди и виж магазините след разпродажби,намаления и т.н.

3."Въобще, третият най-голям страх на нашего брата (след този да не настине и да не се мине) е да си признае, че живее мизерно и прави компромиси с всичко." - обясни ми следното - как с 400лева средна  заплата ще си купиш (говорим примерно )Mesa Boogie Traditional Powerhouse 810 и Mesa Boogie Bass Prodigy? Дотука станаха 4,500 в евро ....о,не, чакай,ами китарата? май отиде към 6000 - еми,човек,направи си сам сметката,че с тия 400-500 лева трябва да оправяш и други сметки.....весело нали? 

Нямам нищо лично към теб или каквото и да е,но поне гледай обективно на нещата .100% съм сигурен,че и ти с компромисни китара,комбо и т.н.,както всички нас - в това няма нищо лошо,правиш ли компромиси - учиш и нови неща,не всичко е негативно.Успех и всичко добро ти желая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

1.Не знам на колко години си и колко житейски опит имаш ,но живота (и не само воден в БГ )си е компромис,даже в повече от 90% от случайте!

 ...второто е мита на всеки българин,който не е живял в чужбина и си мисли,че само българите "желаем кисело грозде"!Вервай ми лай..та им не миришат на рози!Иди и виж

 

Попрехвърлил съм 40-те, като все още имам повече трудов стаж в северозападна Европа, отколкото в България, ти си прави сметка колко и къде съм живял, което няма никакво значение между другото.

Темата доста оглупя, а и питащият явно отдавна я е забравил. Мисля че всичко смислено беше написано в първите 3-4 отговора.

Приятен ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.