Jump to content
Българският форум за музиканти

Поредният ми лампов проект - SLO66


Recommended Posts

Лек ъпдейт с една снимка на първите пристигнали части: крайните лампи, V1 кандидат, "златни" цокли и още няколко дреболии, неприсъстващи на снимката:

 

KT66+5751.jpg

 

Съвсем скоро и трафчета, че ме сърби вече поялника. Което ме подсети, че трябва да купя нов за смяна на модела ми от 6 лева... ;)

 

Другото раздвижване е около името, което най-вероятно ще бъде SLO 66. Доста клиширано/предвидимо/логично, но засега не смятам да влагам супер много енергия в измислянето на ново. :)

 

П.П. Уй на дяда бурканите!  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Следващата покупка не е само за този проект, но да се похваля някъде...

 

Gould 1602 DSO 20MHz, в съвсем приемливо и работещо състояние. ;)

 

20101117_143145.7370.962.800.-1.85.jpg

 

Остава да ми дойдат сондите от братята кЕтайци и почвам да меря на поразия. Не че знам как, но... :)

 

П.П. Благодарности на Никифена, че помогна да се ориентирам в обстановката и да избера нещо читаво.  :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-напред тренираш с шивашки метър и като свикнеш, се местиш на осцилокопа.

Ако искаш да се учиш, само кажи, да те пратя на училище-мъчилище.(книжки, книжки, може и с картинки...руски, английски, може и китайски :P )

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе щом си намерил копчето за пускане, значи си напред :)

Аз ще се объркам с толкоз копчалък...

 

Честито пак :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На тува икранче клипчета от тубата можеш ли да пускаш?

Малко ми се чини.... язък за масрафа, че и зилени само ша излизат...

;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Baby Thomas  се е изхвърлил директно в стратосферата с цифров осцилоскоп от по-старите поколения, а те искат доста знания за работа в цифров домеин.

А бе, щом е наджапал, ще трябва да се научи да плува...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Няколко дреболийки по темата:

  • Окончателно реших ампа да се казва SLO66. ;)
  • Пристигнаха трафищата. Обикновено използвам умалително-любовното "трафчета", но т'ва са нек'ви чудовища направо! :D

    setSLO50.jpg

  • И две леки допълнения към измервателния гиър:

    ScopeProbes.jpg

    VC97.jpg

Скоро идват още 2 дреболийки. ;)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Не мисля да използвам дърво. Планирал съм метални шаси от 3 части: стандартното П-образно, на което се закрепва всичко; още едно П-образно, което ще бъде по дъното и двете къси стени +  на тези късите ще стърчат две уши. Последните ще имат отвори, за които ще се закрепва или капак (в стил Vox Night Train) или някакви "релси", които ще са в рак. Мисля да е 2-в-1. Но това е по към края и ще се консултирам с един колега-инженер-конструктор относно усилията и необходимите размери планки/винтове предвид очакваното общо тегло от 20-тина + килограма...

SLO66-Chassis-0.1.png

Това е съвсем ориентировъчна бета версия, не съм работил по него още. Споменатия капак липсва, отворите са по-скоро произволни, отколкото реалните бъдещи такива.

 

 

 

Купих си най-сетне и поялник със сменяеми накрайници. Супер китайски, но бачка добре и съм доволен като за 50-тината лева, които дадох общо:

enjoys-yaxun-936-soldering-station-full- + $_12.JPG

 

 

 

В последните 2 седмици поработих по схемата и мисля е готова (доколкото може да се каже нещо такова). Съответно накупих всички оставащи части за проекта (без шасито, което ще проектирам последно):

MoreParts.jpg

 

Потове Alpha, конектори Neutrick, кондензери F+T и Mallory 150, резистори Xicon... Ако не съм успял да объркам нещо би трябвало покупките да са почти финални. Липсват няколко дребни резистора, които дори в супер зареден немски магазин не открих, но не са супер важни и мега странни и вероятно ще намеря по нашите магазини.

 

Благодарение на сложния Excel файл, който използвах за броене на елементите в схемата и изготвянето на BOM с кодовете на онлайн магазина успях да си купя 5 опаковки от по 5 1Мегаом потенциометри (общо 25 броя), вместо само 5, колкото ми трябваха. Мое недоглеждане, не е проблем на магазина. 50 лева на вятъра, но поне сега мога да си направя "Супа потчета". Нещо като "Супа топчета", но не баш... :greenball:

 

В следващите дни ще опитам да кача някои от промените, които реших да направя в оригиналната схема.

 

Тъй като вече имам реалните размери на всеки чарк - мога да се захващам с чертежа на лейаут-а.  :coolp:

 

Благодарение на сложния Excel файл, който използвах за броене на елементите в схемата и изготвянето на BOM с кодовете на онлайн магазина успях да си купя 5 опаковки от по 5 1Мегаом потенциометри (общо 25 броя), вместо само 5, колкото ми трябваха. Мое недоглеждане, не е проблем на магазина. 50 лева на вятъра, но поне сега мога да си направя "Супа потчета". Нещо като "Супа топчета", но не баш... :greenball:

 

В следващите дни ще опитам да кача някои от промените, които реших да направя в оригиналната схема.

 

Тъй като вече имам реалните размери на всеки чарк - мога да се захващам с чертежа на лейаут-а.  :coolp:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За шасито:

Не е лошо, като начало да си сметнете K фактора за огъването на ламарината и R-вете, крепежите.

Ако е от алуминиева ламарина няма да е тежко! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един път е топ-чета, а другия път пот-чета (pot = potentiometer). :)

 

 

 

Ето и модовете по схемата, без т.нар. "официални", които се ширят на известните за целта места:

  • Добавяне на реле за превключване на режимите Clean/Crunch;
  • Добавяне на потенциометър за контрол на гейна в режим Clean:

    Mods-01-CleanCrunch.jpg

    В оригинала превключването между Clean и Crunch режимите е с едно ключе на предния панел, само ръчно. Аз преди време го направих това с релето в сегашния ми SLO базиран преамп и работи ОК.

    Допълнителния потенциометър за Clean е "нова" дивотия, която не съм 100% сигурен, че ще сработи, но не надявам да се получи. Идеята е да мога да намаля още малко гейна в режим Clean, тъй като без тази модификация има излишно големи изкривявания като за чист звук (освен ако не намаля Gain пота). Не знам обаче дали ще има нужда, защото ще ползвам още две "официални" модификации за намалянето на bleed-а между двата канала - известен проблем (по-скоро особеност) на Soldano SLO-100;

  • Преместване на LDR1 на "предния" триод:

    Mods-02-LDR1.jpg

    Оригинално LDR1 е точно преди V2B, но няма много логика да е така, тъй като V2A също не играе роля, когато ампа е на Normal канал. Освен да пречи и смущава. Това също не съм го пробвал, но четох че работи идеално, а и има логика да е така. В комбинация с LDR5, което е "официален" мод, би трябвало Overdrive канала да не влияе никак на Normal канала.

  • Преместване на Tone Stack-а преди FX Loop-а:

    Mods-03-ToneStack.jpg

    Това е заради друг бъг (по-скоро особеност) на оригиналната схема - голяма разлика в нивата при превключване между каналите и когато се използват ефекти в Loop-а. Той долу-горе е в комбинация и със следващия;

  • Преместване на FX Loop-а след тон контролите и използването на подобрен паралелен и сериен FX Loop:

    Mods-04-FXLoop.jpg

    Идеята на преместването я споменах по-горе. Другото нещо е, че много хора се оплакват от оригиналния FX Loop, например за това, че е само за линеен сигнал (мен не ме бърка). След 20г. мрънкане Чичо Майки решава да направи друг Loop в най-новия си амп - Decatone. Това на схемата е откраднато оттам. Дано да сработи. ;)

    Има и тотално изключване на FX Loop-а от веригата чрез едно DPDT ключе (не съм го включил тук в шота).

Има и още един, по захранването на LDR, но още не съм го измислил съвсем. Мисля да го направя с регулирано захранване, защото сравнително често хората имат проблеми с коректното превключване и се налага да променят стойностите на някои резистори/кондензери, както и да добавят нови. Нещо не ме кефи така.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом има VR13, е задължително да има реципрочно контролиране на връщащия се сигнал. Иначе ще има разлики в нивата, което не само, че не е допустимо като сила на звука, но и като разлика в обхвата за външното устройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такъв потенциометър VR13 в Декатон няма - това изглежда като модификация, но лично за мен малко безмислена. При постоянно включена луп секция в звуковата верига на практика такъв потенциометър е излишен. Ако събориш сенд нивото на -10дБ както каза Тони ще имаш нужда от по-голямо усилване в ритърна, което пможе примерно да се компенсира с един кондензатор паралелно в катода, обаче това ще се отрази и честотно на звука.

Разликата в звука между оригинала СЛО100 и Декатон е осезаема, но нито е по-добра, нито по-лоша - просто двата ампа звучат различно, така че моят съвет е или да направиш оригинала без съществени изменения по схемата или вземи Декатон за основа - там има 3 канала, можеш ако искаш да им добавиш отделни тонкоректори и така щастието ще е пълно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.