Jump to content
Българският форум за музиканти

Solid-state лампи?!?!?!


Baby Thomas

Recommended Posts

Феновете от AMT разработват solid-state еквиваленти на едни от най-използваните в китарните усилватели лампи 6L6 и 12AX7:

 

http://eshop.amtelectronics.com/6l6-12ax7-amt-electronics-solid-state-tubes.html

 

Шъ дали или тцъ дали. А дали? Надали... ;)

 

П.П. Преди няколко години имаше подобна разработка в САЩ, но е станала толкова "известна", че дори не мога да намеря инфото в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм ... Това май не е нещо ново, нали? Такива продукти отдавна са на пазара. Аз лично не съм пробвал, но не мисля, че е новост.

 

Ето например:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=solid+state+vacuum+tube&_frs=1

 

а така също и:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=solid+state+replacment+tube&_frs=1

 

Не виждам риплейсмънти за 12ax7 и 6Л6 / ЕЛ34 в момента. 

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно е възможно да се направят такиваелектрически съвместими "лампи", а и вече е правено. Не знам обаче дали е възможно хармоничните изкривявания да са съвзем същите като лампата(особено що се отнася до триодите), понеже транзисторите обикновенно оставят своя хармоничен отпечатък. Може би с добър подбор на транзистори, може да се стигне прилично близо. Някой пробвал ли е такива?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak. стига си стоял в засада, ами ни разсясни за какво точно става дума и какво може да се очаква от подобен продукт!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, тия от линковете са само за изправителни лампи, което е съвсееем друга хава! ;)

 

Имало е опити за аналози и за "свирещите" лампи, аз писах. Но не се сещам името на фирмата и не мога да ги намеря, а няколко пъти съм търсил... :(

Предусилвателните бяха 3 цвята според нивото гейн (син, жълт, червен), за крайните нямам спомен имаше ли изобщо и какво/що. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не съм запознат в детайли, но си спомням когато го обявиха преди време. Интересно ми е как ще обади тази хава :) Някой да обяви ако има тази възможност!

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, виж ето това около 3:30:

 

Мисля си, че именно това визираш - Jet City Retro Valves. Нещо обаче нещата замряха и в момента дори ги няма в сайта им.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е и да е това, но не съм сигурен 100%. Защото за онези четох преди 6-7 години може би и цената беше около $200 за бройка, тия гледам са по $33, което е драстична разлика. И доста по-лесно за тест! Но може и да греша и да е точно това - RetroValves. Някой ако се сети да помага. :)

 

П.П. Намерих още няколко подобни дивайса. Само за пре и изправителни лампи обаче. Може би AMT са първите решили да опитат с крайни... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По руските технически форуми отдавна дълбаят по темата как да се направи нещо, което звучи като лампа на основата на транзистори. Там имат по форумите общо около 10-ина спеца, които са много в час. Някои от тях дори работят за АМТ.

Относно как ще звучи това нещо не можем да разберем преди да сме пробвали.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taka e, KMG и компания отдавна пишат за това. Мисля, че AMT имат и производство на такива лампи, ако не се лъжа..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахах - "They are a non-glass, non-vacuum tube device".

Доста е забавно колко старателно се избягва думата "Транзисторен" в маркетинговата стратегия.

Точно както се избягваше думата "луминисцентен", когато навлязоха енергоспестяващите крушки(понеже бяха 10 пъти по-скъпи от "нормалните" им луминисцентни аналози, пък и по-неефективни)...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, защото е наясно, че има сума ти промити "разбирачи", на които думата транзистор им звучи както чесъна мирише на вампир. Ако бях на него, щях да се изгавря по-подло и да кажа нещо от сорта на special, patent-pending NPN-technology :) Така хем е вярно, хем невежите ще ликуват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пипнах ги на Месе-то. Аз за пръв път чух за такова нещо и ми беше интересно. Хората ме убеждаваха, че звучали страхотно. Снимки може да видите в статията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.