Jump to content
Българският форум за музиканти

Boost metal tone!


lyu_records

Recommended Posts

Здравейте колеги темата е за хората свирещи тресня. Търся мнение по въпроса "Boost metal tone"

Много хора ползват за целта "Maxon OD-808"

152419.jpg

Ето го и в действие:

И не само "killswitch engage" група, която определено ми допада как звучи. 

Ето едно клипче и на техния геър:

Някакви мнения по въпроса и има ли хора, които го ползват по този начин?

Разликата не е огромна при запис но предполагам, че ще е приятно усещането при свирене!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По името и цвета предполагам, че е аналог на Ibanez Tubescreamer. По принцип си е стандарт за метъл ампа да се бууства с подобна кутийка дори да не му липсва гейн....просто го "стяга", реално малко реже ниските.

 

Ola Englund също гледах, че бичи със същото в разни демота.

 

Можеш да си сигурен, че схемата се използва широко...дали ще е TS, Maxon, Firesound предполагам е въпрос на вкус. Когато ми трябваше заложих на Никифена :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнение: резултатът чрез това буустване не е особено чуваем, след като има записани и други инструменти. Естествено, че се чува, ама не е кооооой знае какво. Позамазва малко, поудължава звука, ама чак пък такова демо.. може би трябвало да сложиш демо само с китара без друго.

Мисля, че ibanez-а е по-добрият вариант на основа на лично мнение от това демо + впечатления от "оригинала".

 

P.S. Аз ако ти запиша нещо от моя амп и без бууст ще ти звучи добре. Особено с дебели струнки и нисък строй.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че се чува, чува се, но поне не е по мой вкус - ниските стават мътни и мазни вместо стегнати и атаката се губи - което е напълно нормално, но особено за рифове, лично на мен по ми допада отчетливата атака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако АМР-ът е зъл не ти трябва тъп бууст от съмнителни транзисторни ефектчета.

Ако не ти звучи плътно, стегнато и ясно - сменяй усилвателя, недей купува дефекти... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То хубаво ма пича по-горе от първия клип в тубата го ползва на скапан усилвател и за това може би е решил да си го закупи.  :icon_shithappens:

Идеята е различна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реплика.

Ако ампа е зъл, мисля да се уточни, че става дума само за зъл хай-гейн(обаче бустнат ректифайър е кежуъл акт).

Бустването на клийн ампове като Фендер, крънч като Маршал, ако не пожелателно, е добро забавление.

Понякога буствам, понякога хич не ми се занимва.

Като с компресора за китара -вечният въпрос да се ползва или не,

Някой го ползва нон стоп, друг никога.

Аз понякога, само за клийн или лийд, никога за ритъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да схвана каква е интригата. Моята Меса обикновено я карам без нищо - китара, кабел, амп. Естествено, пускал съм всички драйвове, които имам в нея - Ibanez Ts, Maxon D&SII, Boss DS1, Digitech Screeming blues, дори и Joyo Ultimate drive(който се оказа доста сполучлива имитация на Alpha drive), пробвал съм и със самоделни буустове по различни схеми, но най-сполучливо се е държал Никифенския Файърсаунд 3. Под сполучливо имам предвид прозрачно - запазва характера на драйва без да го оцветява с честоти допълнително, без да омазва басите и да скопява високите. От друга страна именно среднистият звук на Тюбскримъра го е направил легендарен. Тук ще си позволя да поспоря с колегата-швед от по-горния пост - цветът, който добавят драйвовете от ТС типа, избутва китарата напред във всеки микс. След всичко това обаче човек се пита - за какво ми е Меса, ако ще я оцветявам. Отговори от типа - защото така правят Джеймс Хетфийлд и оня пич от тубата - биха задоволили мнозина. В общи линии нещата се свеждат именно до това - имаш амп, бучкаш си квото си искаш в него, търсиш звук, намираш го, харесва ти няколко седмици и после пак всичко почва отначало:) Тъй че - ту бууст ор нот ту бууст - въпрос на вкууст:)

Редактирано от DYLGIQ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абсолютно съм съгласен. Всичко е въпрос на вкус и на ръчкане. За съжаление в един момент четенето и гледането на неща в тубата става за сметка на реалната проба и слушане.

 

Аз имам Гарланд по схема на Меса Буги ДР, както и по схема на Солдано СЛО100. С Месата използвах вградения буст по схема на Ибанез. Пробвах и Firesound 3, но някакси със среднистия звук на вградената хава по ми харесваше. В един момент преминах на Солданото и там каквото и да пробвам не ме кефи. Бича си без бустове с гейн на 1/4 (даже малко по-малко) и ми е предостатъчно натопорчен ампа. Все пак всичко много зависи от търсения саунд, както и от неговото място в микса на бандата.

 

Мойте 3 тугрици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без бустерче не свиря.

 

За информация - Maxon са правили TS за Ibanez преди време. След това се разцепват, Maxon започват да си кръщават педалчетата с тяхното име, а Ibanez продължават самостоятелно да си произвеждат TS по (почти?) същата схема.

 

Така че реално - Ibanez копират Maxon, не обратното :)

Относно OD808 - може би най-якото драйв педалче, което съм чувал някога.

 

А който иска да тества - Behrinnger TO800 и Digitech Bad Monkey са добри копия за по-малко пари :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яка тема.

Бууст в метъла се ползва за оформяне на тона.Има два принципа:

1.За промяна на гейна,

2.За промяна на характера на звука влизащ в усилвателя.

 

Нека поговорим за гейна:

1.можете да го усилите - пример - усилватели с малко гейн JCM800 тип, Plexi тип и т.н.

2.можете да не го променяте - пример - ползвате буустъра само за промяна на тона при усилватели с достатъчно гейн и адаптери, които звучат не-стегнато в комбинация с усилвателя;

3.Намаляте гейна - пример - усилвател с достатъчно гейн, но рехаво звучащ при тихи нива на гейн потеннциометъра.В повечето хай-гейн усилватели гейна влияе не само на силата на влизащия сигнал, но и на характера му - при усилване на гейна, се увеличава и количеството ниски, което може да се чуе като "запушване " на тона.

 

Независимо от гейна, вие винаги променяте честотно тона си, ползвайки бууст.ТС типа буустъри намалят ниските и високите, давайки превес на средите, което е много подходящо ако ползвате усилвател с много гейн и пасивни адаптери с балансиран тон, богат на ниски.Пример ректифайър с паф или сеймор дънкан SH6, SH8 и т.н.Тази среднистост предпазва преампа от "запушване" и е идеална при миксиране.Този ефецт може да е и нежелан и да доведе до по-тънак от нужното тон при други комбинации - примерно на мен ми идва в повече при комбинация 5150 с EMG 81.

 

Моите 3000 динара

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.