Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

  • Отговори 51
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Отговорено

Сега пак малко се върнах към софтуера, и имам следната чуденка :wow:

 

Значи лампата си има някакви статични анодни характеристики, в две семейства функции:

 

Ia = f(Ug) при Ua = const

Ia = f(Ua) при Ug = const

 

където:

Ia - аноден ток, Ug - напрежение на решетката, Ua - напрежение анод-катод

 

Тези характеристики, се отнасят за работа, когато анода е вързан без товарно съпротивление, направо към стабилно, захранващо напрежение, и потенциалът между анода и катода не се мени при промяна на анодния ток.

 

Когато поставим товарно съпротивление Ra, обаче, тогава лампата работи в динамичен режим, и с увеличаване на анодния ток, потенциалът анод-катод пада.

 

Уравнението на товарната права е Ua = Еа - IaRa

 

Ea - напрежение на захранващ източник на анода

 

Доколкото разбирам, се получава следната картина:

 

valvechar1.JPG

 

Зелената наклонена линия е уравнението на товарната права.

Като знаем напрежението на решетката, трябва да се намери къде съответната на това напрежение статична характеристика пресича товарната права.

От тази точка, спускаме перпендикуляр надолу, и получаваме точка върху абсцисата. Разстоянието от началото на коорд система до тази точка е Ua, а разстоянието от нея до Ea е падът на напрежение върху товарният резистор.

 

Има ли начин това да се направи без прекалено сложна математика, може би с масиви, в които се намират характеристиките, и интерполация?!?

 

освен това, се променя картината, когато имаме и катоден резистор, понеже тогава, с увеличаване на тока през триода, се увеличава пада и върху катодния резистор, и съответно катодния потенциал спрямо маса се качва.

 

Още по-сложно става тогава, когато имаме и катоден кондензатор, вързан паралелно на катодния резистор. Тогава високочестотните съставки на сигнала не влияят на това "покачване" на катодното напрежение, докато нискочестотните съставки го променят.

 

Друго нещо, от което се интересувам е зависимостта между решетъчният ток и решетъчното напрежение, и анодния ток.

  • 1 month later...
Отговорено (Редактирано)

Малко напредък, и пак молба за съвети. Показаната по-долу схема има нелинайна волтамперна характеристика, много подобна на характеристиката на лампа, при средна стръмност на усилване:

http://djerekarov.muzikant.org/NONLIN.JPG

както личи от сравнението с:

12AX7.GIF

 

Идеята ми е, че с известно намаляване на коефициента на усилване на самата крива с намаляването на напрежението на решетката(вижте как намалява стръмността на по-десните криви), както и с изместване на характеристиката надясно с намаляване на напрежението на решетката, могат да се получат подобни волтамперни характеристики на ламповите.

 

Самия ток, който протича през "лампата", може да бъде токов източник, управляван с напрежение, от чиито краища(анода и катода) се взима напрежението, чрез компаратор с много високо входно съпротивление. Изхода на компаратора е Uak, или напрежението между анода и катода. Изхода на компаратора, и високоомният решетков вход, чрез нелинейни вериги, образуват управляващото напрежение за токовия източник, и така системата винаги намира някакво равновесно положение. Отделно, между решетката и анода, има кондензатор и резистор, които имитират капацитета между двата електрода, както и с нарастване на анодния ток, от решетката в катода започва да тече малък, решетков ток, който имитира феномена "grid conduction", както и да стане възможна правилната работа без преднапрежение, както е при истинските лампи, тъй като при големи токове през лампата, когато напрежението Ugk стане положително, съпротивлението между решетката и катода става само около 2kohm, тъй като много електрони биват уловени от нея.

 

Това, в общи линии е идеята ми. Ако имате идеи, за това, как да имитирам по-точно волтамперната характеристика, или идеи за други "блокови схеми" на симулатор на лампа, ще се радвам да ги споделите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Отговорено

И според мен семпъла е страхотен.

Не разбирам почти нищо от работата с лампи, но след малко ровене намерих някои даташиитове.

Със сигурност ги знаете, но все пак - http://www.drtube.com/tubedata.htm

 

Искрено подкрепям начинанието ...морално

 

Успех !

Отговорено

Евтиме, въпросите ти трудно ще намерят развитие тук. Твърде са специфични и професионални, за да се разберат. Регнал ли си се във форума DIY FORUM ? Там поне ще имаш по-голям отзвук, макар, че няма гаранция за крайния резултат.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.